Gözün dışını mükemmel bir şekilde saran saydam yapıdaki korneanın ya da göz merceğinin şeklinin bozulmasıyla birlikte ortaya çıkan astigmat; görüşte bulanıklaşmaya ve bozulmaya yol açan bir göz hastalığıdır.

Astigmat hastalığının yalnızca kornea şeklinin bozulmasıyla ortaya çıktığı bilgisi eksiktir; ışığın kırılmasında kornea ve lens birlikte görev aldığı için lensteki yapısal bozulma da astigmat hastalığının oluşumuna yol açar.

Görüşte bulanıklaşma, çift görme, gölgeli görme, baş ağrısı, göz yorgunluğu ve göz ağrısı gibi belirtilerle etkisini gösterebilen astigmat;test ile teşhis edilebilir. Kişinin astigmatt hastalığının ne kadar ilerlediğine ve yaşam kalitesinin ne kadar azaldığına bağlı olarak astigmatın tedavisi uygulanır.

Astigmat Nedir? Astigmat Ne Demek?

Astigmat; korneanın ya da göz lensinin şeklindeki mükemmelliğin bozulması sonucu ışığın retinaya farklı açılarla düşmesiyle etkisini gösteren bir göz hastalığıdır. Şekil bozukluğu korneada olduğunda astigmat “korneal astigmat”; göz merceğinde olduğu zaman “lentiküler astigmat” olarak sınıflandırılır.

Tam olarak nedeni bilinmeyen bu göz hastalığı doğuştan gelebildiği gibi sonradan da oluşabilir. Tek başına bir göz hastalığı olarak ortaya çıkabilse de genellikle miyopati ve hipermetropi gibi gözün kırma kusurlarıyla birlikte görülür.

Astigmat Dereceleri

Astigmat hastalarının görme kalitesi astigmat dereceleri ile yakından ilişkilidir. Astigmat dereceleri g 0,50 – 1,00; 1,00 – 4,00 ve 4.00 ve üzeri olarak üç temel sınıflandırma kapsamında incelenir.

Astigmat derecesi 0,50 ila 1,00 arasında olan kişiler astigmat belirtileri nedeniyle ciddi sorunlar yaşamazlar. Hastanın farklı bir görme bozukluğu yoksa bu aşamada herhangi bir tedavi görmesine dahi gerek kalmaz. Düşük astigmat derecesi hastanın düzenli göz muayenesi olması gereken bir izlem dönemi olarak düşünülebilir.

Astigmatın derecesi 1,00 ile 4,00 arasında olanların genelinde hipermetropi ve miyopati gibi farklı göz hastalıkları da yaşanır. Bu durumda kişilerin hayat kalitesi ciddi oranda azalır ve kişi düzenli olarak muayene olmaya devam etmelidir. Astigmatın derecesi 1,00 – 4,00 arasında olduğunda hastanın mutlaka gözlük kullanması önerilir.

Astigmatın derecesi 4,00 ve üzerinde olan kişiler ciddi risk grubunda değerlendirilir. Astigmatda derecelerinin ilerlemesi büyük bir ihtimal olduğu için hastanın düzenli göz muayenesi olması gerekir. Tedavi edilmeyen astigmatın farklı göz hastalıklarına yol açabileceği gerçeği göz ardı edilmemelidir.

Astigmat Belirtileri Nelerdir?

Astigmatt sorunu olan kişilerin korneasında ya da göz merceğinde şekilsel bozukluklar yer alır. Normalde mükemmel şekle sahip bu göz katmanlarındaki bozukluk ışığın yanlış kırılmasına ve doğal olarak retinaya yanlış yansımasına neden olur. Tüm bu değişimler astigmatın belirtileri olarak kişi tarafından hissedilir.

En sık görülen  belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

  • Görüş keskinliğinde azalma,
  • Baş ağrısı,
  • Göz ağrısı,
  • Çift görme,
  • Astigmatlı miyop ya da astigmatlı hipermetrop sorunlarına bağlı olarak göz yorgunluğu yaşanması,
  • Göz tahrişi,
  • Şaşılık,
  • Gece görmekte zorluk.

Astigmatın belirtileri kişiden kişiye değişebilir. Bazı kişilerde bariz bir belirtiye neden olmayan astigmatda; bazı kişilerde birden fazla belirtinin aynı anda yaşanmasına yol açabilir.

Astigmat Neden Olur?

Astigmatt sorunu genellikle doğuştan itibaren görülür. Tam olarak sebebi bilinmez fakat genetik faktörlerin astigmatın oluşumunda etkili olduğu kabul edilir. Sonradan ortaya çıkan astigmatın  problemi; geçirilen bir göz hastalığına, göz ameliyatına ya da göz yaralanmasına bağlı olarak oluşabilir.

Astigmatın loş ışıkta kitap okumaya ya da yakından televizyon izlemeye bağlı olarak oluştuğu ise yalnızca mitten ibarettir.

Astigmat Tedavisi

Astigmatın belirtileri yaşayan kişilerin tedavisine geçilmeden önce detaylı tetkikler uygulanır. İlk olarak görme keskinliği testi yapılarak kişinin yakın ve uzağı ne kadar gördüğü ölçümlenir. Sonrasında kırılma testi uygulanır ve en nihayetinde korneadaki eğriliği ölçmek için keratomi ile göz incelenir.

Hastanın astigmatda derecelerinin belirlenmesi ve şikayetlerinin dinlenmesi üzerine hastaya en uygun tedavi yöntemleri arasından seçim yapılır. Astigmatın tedavisi kapsamında  en sık kullanılan tedavi yöntemleri şu şekilde özetlenebilir:

Astigmatt hastalarının yaşadıkları kırma sorunu gözlük kullanımı ile düzeltilebilir. Gözlük kullanmak astigmatı tedavi etmez yalnızca kişinin günlük hayatındaki konforunu arttırır.

Gözlük haricinde lens kullanımı da astigmatı olan hastalara önerilebilir. Yumuşak lensler kullanıcıyı özgürleştirmesi nedeniyle sıklıkla tercih edilen lens türleri arasında yer almaktadır. Yumuşak lenslere ek olarak korneal astigmatizm hastalarına gaz geçirgen (sert) lensler de yazılabilir.

Astigmatt hastalığının kesin tedavisi astigmatda göz çizdirme olarak da bilinen excimer lazer yöntemi ile cerrahi müdahaledir. Bu operasyon sırasında korneanın üst kısmında fleb oluşturulur; oluşturulan fleb bölümünden lazer ile kornea şekli yeniden düzenlenir. ,Lazer ile astigmatt ameliyatı yapılabilmesi uzman doktorların verebileceği bir karardır. Bu operasyonun gerçekleştirilebilmesi için kişinin genel sağlık ve göz durumunun operasyon için gereken koşulları taşıması gerekir.

Lazerle astigmatda operasyonunun yapılabilmesi için kişinin 20 ve üzerinde yaşta olması, göz tansiyon sorunu bulunmaması, diyabet rahatsızlığı olmaması ve korneada öne doğru bombeleşme sorunu yaşıyor olması gerekir.

Bir önceki yazımız miyop nedir? Tedavisi nasıl yapılır?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz