DOLAR 5,5773
EURO 6,1735
ALTIN 271,2
BIST 95.734
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28°C
Gök Gürültülü

Augmentin BID nedir?

Augmentin BID nedir?
18.07.2018
203
A+
A-

Augmentin nedir?

Bakteri ve mikropların birçok çeşidine karşı etkili olan anti bakteriyel bir ilaçtır. Film tabletler halinde satışı yapılır ve doktor reçetesi ile satın alınabilir.

Augmentin ne için kullanılır?

Tekrarlayan bademcik iltihapları, sinüzit, orta kulak iltihabı, kronik bronşit alevlenmeleri, akciğer iltihabı, idrar yolu iltihabı, idrar kesesi iltihabı, böbreklerde oluşan bakteriyel iltihaplar, çıban, abse, yara enfeksiyonları, yumuşak doku iltihapları, diş abseleri ve diş enfeksiyonları, düşük, lohusalık humması, karın içi kan ve dokularda oluşan bakteri rahatsızlıklarında kullanılır.

Kimler Kullanmamalıdır?

Penisilin benzeri antibiyotiklere karşı alerjisi olanlar tarafından, geçmişte Augmentin veya penisilin tedavisinden dolayı sarılık, karaciğer yetmezliği gibi bir rahatsızlık geçirenler tarafından kullanılmamalıdır.

Birlikte Kullanmanın Sakıncalı Olduğu İlaçlar

Eğer gut hastalıklarına karşı bir ilaç kullanılıyorsa, kanda pıhtılaşmayı öneyen bir ilaç kullanılıyorsa, kanser ve romatizma ilaçları kullanılıyorsa Augmentin, diğer ilaçların etkisini etkileyebilir. Bu yüzden reçeteli veya reçetesiz başka bir ilaç kullanılıyor ise doktora danışılarak kullanılmalıdır.

Augmentin, Çocuklarda, Hamilelerde Ve Emzirme Sürecinde Kullanımı

12 yaş altı çocuklarda kullanılmamalıdır. Bu yaş grubunun altındaki çocuklar için Augmentin’ın süspansiyon (şurup) hali önerilir. Hamilelik sürecinde, özellikle ilk 3 ay içerisinde kullanılmamalıdır. Emzirme döneminde süte karışacağı için önerilmez.

Uygulama Yolu

Tabletler halindedir ve tabletler çiğnenmeden yutulmalıdır. Eğer bütün tablet yutulurken zorlanılıyor ise bölünerek çiğnenmeden yutulabilir. Yemeklerden önce aç karnına ve düzenli aralıklarla alınmalıdır.

Augmentin yan etkileri

İshal, bulantı, kusma  yaygın görülen hafif yan etkileridir.

Augmentin Diş

Diş iltihaplarında ağrılı ve acılı bir dönem yaşandığında doktorlar tarafından önerilen ilaçlar arasında Augmentin yer almaktadır. Bu ilaç, görülen diş apseleri ile birlikte diş ve diş eti ile ilgili enfeksiyonlarda iyileştirici etki elde edebilmek için doktor tavsiyesi ile belirtilen süre kullanılabilir. Antibakteriyel özellikli olduğu için doktor onayı bulunmadan kullanılmaması gerekir. Belirtilen sürede düzenli kullanım ile birlikte istenilen etki sağlayabilir. Diş enfeksiyonlarında günde 1 defa yetişkinler için kullanım sağlanabilir.

Augmentin Şurup

Yetişkinler için Augmentin tablet kullanımı uygun bir tercih oluştururken, çocuklarda kullanım için bu ilacın şurup formu üretilmiştir. Augmentin süspansiyon 2 ay ile 12 yaş arasındaki çocuklarda doktor kontrolü sonrasında hastalık, yaş ve kilo bilgilerine göre uygun tedavi şekli ile kullanılabilir. Yaş ve kilo durumuna göre hafif ve orta şiddetli enfeksiyonlarda günde 2 defa kullanılabilir.

Augmentin 400

Yetişkinler ve 40 kilogram üzerindeki çocuklar için kullanımı uygun olan Augmentin 400, doktor veya eczacıya danışılarak kullanılmalıdır. Kilo durumuna göre ve hastalığın durumuna göre kullanılması gereken doz belirlenebilir. 40 kilogram üstü çocuklarda ve yetişkinlerde normal olarak günde 2 defa kullanılabilir. Doktor tarafından belirtilen şekilde her gün saatlerine uygun şekilde kullanılmalı, böbrek ve karaciğer yetmezliği gibi durumlarda muayene olmadan kullanılmamalıdır.

Augmentin 600

Enfeksiyon tedavileri için kullanılmakta olan bu ilaç aslen bir antibiyotiktir ve bakterileri öldürme işlemi göstermektedir. Hamilelik döneminde, emzirme döneminde ve diğer ilaçlar ile birlikte kullanıldığı dönemde doktor tavsiyesi ile doğru şekilde kullanılması önemlidir. Süspansiyon halinde sunulmuş olan bu ilaç yemekler öncesinde hazırlanarak verilebilir ve suya ilave edilerek kullanılmalıdır. İstenmeyen etkilerde mutlaka doktora danışılmalıdır.

AUGMENTIN-BID 1000 mg prospektüs

Etken Madde

Her tabletle: 875 mg amoksisilin ve 125 mg klavulanik asit içerir.

Yardımcı maddeler

Kolloidal silikon dioksit. sodyum nişasta glikolat. magnezyum stearat,

mikrokristalize selüloz, titaııtum dioksit. hidroksipropilmetilselüioz, polietilen glikol, deiyonizc su

Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce bu KULLANMA TALİMATINI dikkatlice okuyunuz, çünkü sizin için önemli bilgiler içermektedir.

Bu kullanma talimatını saklayınız. Daha sonra tekrar okumaya ihtiyaç duyabilirsiniz.

• Eğer ilave sorularınız olursa, lütfen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

• Bu ilaç kişisel olarak sizin için reçete edilmiştir, başkalarına vermeyiniz.

• Bu ilacın kullanımı sırasında, doktora veya hastaneye gittiğinizde doktorunuza bu ilacı kullandığınızı söyleyiniz.

• Bu talimatta yazılanlara aynen uyunuz. İlaç hakkında size önerilen dozun dışında yüksek veya düşük doz kullanmayınız.

Bu Kullanma Talimatında:

1. AUGMENTIN BID nedir ve ne için kullanılır?

2. AUGMENTIN BID’i kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler

3. AUGMENTIN BID nasıl kullanılır?

4. Olası yan etkiler nelerdir?

5. AUGMENTIN BID’in saklanması

Başlıkları yer almaktadır.

1.   BEŞERİ TIBBİ ÜRÜNÜN ADI

AUGMENTINBID 000 mg film tablet

2.   KALİTATİF VE KANTİTATİF BİLEŞİM

Etkin madde:

Her tablette:

Amoksisilin (INN)………………………….875 mg

Klavulaııik asit (INN)……………………..125 mg

3.   FARMASÖTİK FORMU

Film Tablet

Beyaz veya kirli beyaz arasında, oval şekilli tabletlerdir.

4.   KLİNİK ÖZELLİKLER

4.1.   Tcrapötik endikasyonlar

AUGMENT1N (beta-laktam antibiyotik penisilin ve beta-laktamaz inhibitörü). genel pratikte ve hastanede sıklıkla görülen bakteriyel patojenlere karşı belirgin derecede geniş aktivite spcklrumuna sahip bir antibakteriye! ajandır. Klavulanatm bcta-laktamazı inhibe edici etkisi amoksisilinin etki spektrumunu diğer beta-laktam antibiyotiklere dirençli organizmaları da içine alacak şekilde genişletir. AUGMBNIIN, aşağıdaki sistemlerde AUGMENTIN’e duyarlı organizmaların neden olduğu bakteriyel enfeksiyonların kısa süreli tedavisinde endikedir:

Üst Solunum Yolu Enfeksiyonları (KBB dahil): örn. Rekürren tonsillit, sinüzit, otitis media.

Alt Solunum Yolu Enfeksiyonları: Örn. kronik bronşitin akut alevlenmeleri, lobar ve bronkopnömoni.

Gcnito-Üriner Sistem Enfcksivonlan: örn. Sistit, üretrit, piyelonefrit ve kadın genital enfeksiyonları, gonore.

Deri ve Yumuşak Doku Enfeksiyonları

Kemik ve eklem enfeksiyonları: Örn. Osteomiyelit.

Dental enfeksiyonlar: Dentoalvcolar absclcr

Diğerleri: Sepsise bağlı düşük, lohusalık humması, intra-abdominal sepsis.

4.2. Pozoloji ve uygulama şekli

Pozoloji/uygulama sıklığı ve süresi:

Yetişkinler ve 12 yaş üzeri çocuklar’:

Hafif ve Orta Şiddetli Enfeksiyonlar: Günde iki kez 625 mg tablet Şiddetli Enfeksiyonlar: Günde iki kez 1 g tablet

Tedaviye parcnteral olarak başlanıp oral olarak devam edilebilir.

Dental enfeksiyonlarda doz (ör. Dcntoalvcolar absclcr)

Yetişkinler ve 12 yaş üzeri çocuklar”: 5 gün günde iki kez bir AUGMENTIN 625 mg f AUGMENTIN 625 mg ve Ig tabletleri 12 yaş ve altı çocuklar için uygun değildir.

Uygulama şekli:

Tabletler çiğnenmeden bütün olarak yutulmahdır. Eğer gerekirse, tabletler ikiye bölünebilir ve çiğnenmeden yutulur.

Gastrointestinal rahatsızlık potansiyelini en aza indirmek için yemek başlangıcında alınmalıdır. AUGMENTIN’in absorpsiyonu yemek başlangıcında alındığında en yüksektir. Tedavi süresi, tedavi gözden geçirilmeksizin 14 günü aşmamalıdır.

AUGMENTIN’in bakteriyel enfeksiyonların kısa süreli tedavisi ve majör cerrahi girişimlerde enfeksiyon profilaksisi için intravenöz formu mevcuttur. AUGMENTIN intravenöz için prospektüsüne bakınız.

özel popülasyonlara ilişkin ck bilgiler

Böbrek yetmezliği:

Yetişkinler:

AUGMENTIN lg tablet sadece glomcrüler fıltrasyon oranı >30 ml/dak olan hastalarda kullanılmalıdır.

Hafif yetmezlik (kreatinin klcrcns >30 ml/dak) Orta şiddette yetmezlik (kreatinin klerens 10-30 ml/dak) Şiddetli yetmezlik (kreatinin klercns
Doz ayarlamaya gerek yoktur. (Günde 2 kez bir 625 mg tablet veya günde iki kez bir 1 g tablet) Günde iki kez bir 625 mg tablet

lg tablet verilmemelidir.

Her 24 saatte bir 625 mg tabletten fazla verilmemelidir.

Karaciğer yetmezliği:

Doz ayarlaması dikkatli yapılmalı ve hepatik fonksiyonlar belirli aralıklar ile izlenmelidir. Pediyatrik popülasyon:

AUGMENTIN 12 yaş altı çocuklardaki bakteriyel enfeksiyonlar için süspansiyon şeklinde bulunmaktadır. AUGMENTIN süspansiyonlar için prospektüslerine bakınız.

Gcriyatrik popülasyon:

4.3. Kontrendikasyonlar

Penisilin ve sefalosporinler gibi beta-laktam antibiyotiklerine aşırı duyarlılık hikayesi olanlarda kontrendikedir.

4.4. Özel kullanım uyarıları ve önlemleri

AUGMENTIN ile tedavi başlanılmadan önce geçmişle penisilin, sefalosporin ve diğer allcrjcnlcrc karşı aşın duyarlılık hikayesi varlığı dikkatlice sorgulanmalıdır.

Penisilin tedavisindeki hastalarda ciddi ve bazen öldürücü aşırı duyarlılık (anafılaktoid) reaksiyonları rapor edilmiştir. Bu reaksiyonların geçmişinde penisiline aşın duyarlılık hikayesi olan bireylerde görülmesi daha olasıdır.

Ciddi anafılaktik reaksiyonlar hemen adrenalin ile acil tedavi gerektirir. Ayrıca oksijen, intravenöz steroid ve tüp takmayı içeren hava yolu müdahalesi de gerekebilir.

Amoksisilin kullanımını takiben görülen kızamık benzeri döküntü enfeksiyöz mononükleoz ile ilişkili bulunduğundan, eğer enfeksiyöz mononükleoza ilişkin bir şüphe var ise AUGMENTIN tedavisinden kaçınılmalıdır.

Uz.uıı süreli kullanım zamanla duyarlı olmayan organizmaların aşın çoğalmasına neden olabilir.

AUGMENTIN uygulanan bazı hastalarda kanama süresinde ve protrombin zamanında uzama (INR değerinde yükselme) bildirilmiştir. Antikoagülanlar ile birlikte reçete edildiğinde uygun şekilde izlenmesi gerekir, istenilen antikoagülasyon düzeyini sürdürebilmek için oral antikoagülan dozunda ayarlama yapılması gerekebilir.

Karaciğer fonksiyon testlerinde değişiklikler gözlenmiştir. Bunun klinik önemi bilinmemektedir. AUGMENTIN hepatik yetmezliği olanlarda dikkatli kullanılmalıdır.

Seyrek olarak şiddetli olabilen, genellikle geriye dönüşlü kolestatik sanlık bildirilmiştir. Tedavinin kesilmesinden 6 hafta kadar sonra bulgu ve belirtiler kaybolabilir.

Böbrek yetmezliği olanlarda dozaj, böbrek yetmezliğinin derecesine göre ayarlanmalıdır (Bkz. Kullanım Şekli ve Dozu).

Çıkan idrar miktan azalmış hastalarda, özellikle parenteral tedavide çok seyrek olarak kristalini görülmüştür. Yüksek doz amoksisilin tedavisi sırasında, amoksisilin kristalürisi olasılığını azaltmak için uygun miktarda sıvı alınması ve idrar miktarının düzenlenmesi tavsiye edilir. Mesane kaleleri bulunan hastalarda, kalelerin açık olup olmadığı düzenli olarak kontrol edilmelidir.

Tüm antibaktcriycl etkin maddelerde antibiyotikle bağlantılı kolit bildirilmiştir ve şiddeti hafiften yaşamı tehdit edecek kadar ağıra kadar değişebilmektedir (bkz. Bölüm 4.8). Dolayısıyla, herhangi bir antibiyotik uygulaması sırasında ya da sonrasında ishal gelişen hastalarda bu tanının dikkate alınması önemlidir. Antibiyotikle bağlantılı kolit oluştuğunda amoksisüin/klavulanik asit derhal kesilmeli, bir hekime danışılmalı ve uygun tedaviye başlanılmalıdır. Bu durumda antiperistaltik ilaçlar kontrendikedir.

Amoksisilinle tedavi sırasında idrarda glukozun arandığı testler yapıldığında, enzimatik glukoz oksidaz yöntemleri kullanılmalıdır, çünkü enzimatik olmayan yöntemlerde yalancı pozitif sonuçlar görülebilir.

4.5. Diğer tıbbi ürünler ile etkileşimler ve diğer etkileşim şekilleri

Mbsnssiii

Probcncsid ile birlikte kullanım önerilmemektedir. Probenesid amoksisilinin renal tübüler sekresyonunu azaltır. Probenesidin birlikte kullanım amoksisilinin kan seviyelerinde artmaya ve uzamaya neden olabilir, klavulanatı ise etkilemez.

Amoksisilin tedavisi esnasında allopurinol kullanımı alerjik cilt reaksiyonları olasılığını artırabilir. Allopurinol ve AUGMENTIN’in birlikte kullanımına ait veri yoktur.

O rai kontraseptifler

Diğer geniş spektrumlu antibiyotiklerde de olduğu gibi, AUGMENTIN oral kontraseptillerin etkinliğini azaltabilir ve hastalar bu hususta uyarılmalıdır.

Oral antikoagülanlar

Uygulamada, oral antikoagülanlar ile penisilin antibiyotikler, herhangi bir etkileşim bildirimi olmaksızın yaygın şekilde kullanılmaktadır. Buna karşılık literatürde, ascnokumarol ya da varfarin almakta olan ve bir kür amoksisilin reçetelenmiş hastalarda uluslararası normalleştirilmiş oranda artış vakaları vardır. Birlikte uygulanmaları zorunlu olduğunda protombin zamanı ya da uluslararası normalleştirilmiş oran dikkatle izlenerek amoksisilinin eklenmeli ya da kesilmelidir. Ayrıca, oral antikoagülanlann dozunda ayarlama yapılması da gerekebilir (bkz. Bölüm 4.4 ve 4.8).

Mctotrcksat

Penisilinler metotreksatın atılımını azaltabilir ve bu da toksisitede potansiyel bir artışa neden olur.

Özel popülasyonlara ilişkin ek bilgiler

Veri bulunmamaktadır.

Pediyatrik popülasyon

4.6. Gebelik ve laktasyon

Genel tavsiye

Gebelik kategorisi B’dir

Çocuk doğurma potansiyeli bulunan kadınlar / Doğum kontrolü (Kontrasepsiyon)

Sınırlı sayıda gebelikte maruz kalma olgularına ilişkin veriler, AUGMENTIN’in gebelik üzerinde ya da fetusun’yeni doğan çocuğun sağlığı üzerinde advers etkileri olduğunu göstermemektedir. Bugüne kadar herhangi Önemli bir epidemiyolojik veri elde edilmemiştir. Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar, gebelik / embriyonal/fetal gelişim / doğum ya da doğum sonrası gelişim ile ilgili olarak doğrudan ya da zararlı etkiler olduğunu göstermemektedir, (b/a. Bölüm 5.3 Klinik öncesi güveni ilik verileri).

Ora! ve parenteral yolla verildiği hayvanlar (fare ve sıçanlara insanlarda uygulanan dozun 10 katı dozda) üzerinde yapılan reprodüktif çalşmalarda, AUGMENTIN teratojenik etki göstermemiştir.

Gebelik dönemi

Preterm, fetal membran yırtılması (pPROM) olan kadınlarda yapılan bir çalışmada. AUGMENTIN’in profılaktik kullanımının yeni doğanlarda nekroze enterokolit riskinin anması ile ilişkili olabileceği bildirilmiştir. Tüm ilaçlarda olduğu gibi. doktor tarafından gerekli görülmedikçe gebelik esnasında özellikle gebeliğin ilk üç ayında kullanılmamalıdır

Laktasyoıı dönemi

AUGMENTIN’in iki etkin maddesi de anne sütüne geçer (klavulanik asitin anne sütü alan sütçocuklan üzerindeki etkisi ile ilgili herhangi bir bilgi yoktur). Dolayısıyla anne sütüyle beslenen sütçocuklannda ishal ve mukoz ınebranlarda mantar enfeksiyonu olasılığı vardır, bu nedenle emzirmenin kesilmesi gerekebilir. Emzirme döneminde amoksisilin/klavulanik asit sadece tedaviyi uygulayan hekimin fayda/risk değerlendirmesinden sonra kullanılmalıdır.

Üreme yeteneği / Fertilite

4.7. Araç ve makine kullanımı üzerindeki etkiler

4.8. İstenmeyen etkiler

Çok yaygın görülenlerden seyrek görülenlere kadar, istenmeyen etkilerin görülme sıklığını saptamak için geniş çaplı klinik çalışmaların verileri kullanılmıştır. Diğer istenmeyen etkilere (<1/10.000) ait sıklıklar pazarlama sonrası verilere göre saptanmıştır ve gerçek bir sıklıktan çok raporlama oranına dayanmaktadır.

Sıklık sınıflandırması aşağıdaki gibidir:

Çok yaygın >1/10

Yaygın >1/100 ve <1/10

Yaygın olmayan >1000 ve < l/l00

Seyrek >1/10.000 ve <1/1000

Çok seyrek < 1/10.000.

Enfeksiyonlar ve enfesla.syonlar

Yaygın: Mukokutanöz kandidiyazis.

Kan ve lenf sistemi hastalıkları

Seyrek: Geri dönebilen lökopeni (nötropeni dahil) ve trombositopeni.

Çok seyrek: Geri dönebilen agranülositoz ve hemolitik anemi. Kanama ve protrombin

zamanında uzama {bkz. Kullanım için özel Uyarılar ve özel Önlemler).

Bağışıklık sistemi hastalıkları

Çok seyrek: Anjiyonörotik ödem, anafılaksi, serum hastalığı benzeri sendrom, aşın

duyarlılık vasküliti.

Sinir sistemi hastalıkları:

Yaygın olmayan: Baş dönmesi, baş ağrısı.

Çok seyrek: Geri dönüşmlü hiperaktivite ve konvülziyonlar. Konvülziyonlar böbrek

fonksiyon bozukluğu olanlar veya yüksek doz uygulananlar da görülebilir.

Gastroiııtestinal hastalıklar:

Yetişkinler:

Çok Yaygın: Diyare

Yaygın: Bulantı, kusma

Çocuklar:

Yaygın: Diyare, bulantı, kusma.

Tüm popülasyonlar: Bulantı sıklıkla yüksek oral dozlar ile ilişkilidir Gastrointcstinal reaksiyonlar görülür ise. AUGMENTIN yemek başlangıcında alınarak bunlar azaltılabilir.

Yaygın olmayan: Sindirim güçlüğü.

Çok seyrek: Antibiyotiğe bağlı kolit (psödomembranöz kolit ve hemorajik kolit

dahil). Dildeki papillaların belirginleşip siyah renk alması.

Hepato-bilier hastalıklar:

Yaygın olmayan: Beta-laktam antibiyotikler ile tedavi edilen hastalarda AST ve/veya

ALT değerlerinde orta derecede artış görülür; fakat bunun önemi bilinmemektedir.

Çok seyrek: I lepatit ve kolestatik sarılık rapor edilmiştir, bunlar diğer penisilin ve

scfalosporinlcr ile de bildirilmiştir.

Hepatik olaylar çoğunlukla erkeklerde ve yaşlılarda rapor edilmiştir ve uzun süreli kullanım ile ilişkili olabilir. Bu olaylar çocuklarda nadir olarak rapor edilmiştir. Belirti ve semptomlar genellikle tedavi sırasında veya tedavi kesildikten kısa bir süre sonra görülür, ancak bazı durumlarda tedavi kesildikten birkaç hafta sonrasına kadar farkcdilmevebilir. Bunlar genellikle geri dönüşümlüdür. Hepatik olaylar şiddetli olabilir ve son derece seyrek olarak ölüm rapor edilmiştir. Bunlar hemen hemen her zaman altta yatan ciddi bir hastalığı olan ya da aynı anda hepatik yan etki potansiyeline sahip ilaçlan alan hastalarda görülmüştür.

Deri ve derialtı doku hastalıkları:

Yaygın olmayan: Ciltte döküntü, pruritus. ürtiker. Seyrek: Eritcma multiformc.

Çok seyrek: Slevens-Johnson sendromu, toksik epidermal ııekroliz, bülloz döküntülü

dermatit ve akut generalize ckzantemöz püstüller (AGEP).

Eğer herhangi bir aşırı duyarlılık dermatiıi görülürse tedavi kesilmelidir.

Böbrek ve idrar hastalıkları:

4.9. Doz aşımı ve tedavisi

üastrointestinal semptomlar ve sıvı ve elektrolit dengesinin bozulması görülebilir. Gastrointeslinal semptomlar, semptomatik olarak ve su/elektrolit dengesine dikkat edilerek tedavi edilebilir. Amoksisilin ile bazı olgularda böbrek yetmezliğine yol açan kristalüri görülmüştür (Bkz. Uyanlar/Önlemler). AUGMENTIN dolaşımdan hemodiyaliz ile uzaklaştırılabilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.