Ayak mantarı (tinea pedis) , nemli, karanlık ve sıcak ortamları seven mantar mikroplarının ayak derisinde büyüyüp çoğalması ve enfeksiyon oluşturmasıyla meydana gelir.

Genç erkeklerde daha sık görülür. Kadınlarda ve 12 yaşından küçük çocuklarda ise daha nadirdir. Birçok insanda hayat boyu en az bir kez ayak mantarı gelişir.

Ayak mantarı kolaylıkla tedavi edilebilmesine rağmen başarılı bir tedaviden sonra bile tekrarlayabilir. Sporcularda sık görülen bir rahatsızlık olduğundan bazı dillerde atlet ayağı olarak bilinir.

Ayak mantarı neden olur?

Ayak mantar enfeksiyonuna genellikle dermatofitler adı verilen Trichophyton rubrum, T. mentagrophytes, veya Epidermophyton floccosum mantarlar neden olur. Vücudun normal florasında hastalık yapmadan yaşayabilen bakteri ve mantarlar, uygun ortam bulduklarında hızla çoğalıp, enfeksiyona neden olurlar.

Ortak kullanım alanları ve ortak kullanılan havlu, terlik, ayakkabı gibi eşyalar mantarların çoğalması ve bulaşması için çok uygundur.

Ayrıca pişikler, ayakkabı vurması, su, deterjan, sentetik giysi ve çoraplara bağlı tahrişler de ayaklarda mantar hastalığı gelişmesi için uygun zemin hazırlar. Islaklık, terleme, ayakların yetersiz havalanması, ayak ve tırnak mantarı gelişmesi için uygun koşullardır.

Ayak mantarı nasıl anlaşılır?

Ayak mantarının görüntüsü herkeste aynı değildir. Bazı kişilerde sadece ayak parmakları arasında (özellikle son iki ayak parmağı) soyulma, kepeklenme ve çatlamalar şeklinde görülürken bazı kişilerde ayak tabanında ve yanlarında kızarıklık, kepeklenme ve su toplayan yaralar şeklinde ortaya çıkabilir.

Ayak mantar aynı zamanda kaşıntı ve yanma hissine neden olabilir. Ayakta kaşıntı, kabuklanma, kızarıklık, yanma ve koku gibi belirtilerle kendisini gösteren ayak mantarları, erken tanı konulup tedavi edilmezse gövde derisine ve tırnaklara bulaşabilir.

Mantar enfeksiyonu nedeniyle deri bütünlüğü bozulduğu için dışarıdan giren bakteriler selülit ve lenfanjit gibi daha şiddetli ikincil enfeksiyonlara yol açabilir. Bu nedenle belirtiler görüldüğünde mutlaka bir dermatoloji uzmanına başvurmak gerekir.

Mantar enfeksiyonunun tanısı deriden alınan örneğin mikroskop altında incelenmesiyle ve genel şikayetlere bakılarak konur.

Ayak mantarı nasıl geçer?

Tedavide ilk basamak mantar oluşumu için gerekli nedenlerin ortadan kaldırılmasıdır. Bölgenin nemden arındırılması amacıyla iyice kurulanması ve pudra kullanılması etkili olabilir. Ayrıca ayakkabı, terlik, havlu, iç çamaşırı, tırnak makası gibi kişiye özel ürünlerin hijyeni şarttır.

Hastanın evde beraber yaşadığı kişilerin temizliği de oldukça önemlidir. Gerekli durumlarda tedaviye onlar da dahil edilebilir. Mantar tedavisinde medikal aşama ise antifungal (mantar karşıtı), antimikotik ilaçların kullanımıdır. Bu amaçla deriden uygulanan kremler ve yaygın dirençli vakalarda, tırnak mantarının eşlik ettiği durumlarda ağız yoluyla alınan ilaçlar doktor kontrolünde kullanılır.

Ayak mantarı tedavisi

Ayak mantarı tedavisi en az 3-4 haftayı bulabilir. Tırnak mantarları da eşlik ediyorsa bu süre dört aya ulaşabilir. Uygulanan tedavinin sürekliliği önemlidir. Mantar enfeksiyonları ilaç tedavisine iyi cevap verir. Ayak mantarı ilaçları genellikle diğer mantar hastalıklarında da kullanılan (flukonazol etken maddeli) ilaçlardır. Birkaç günlük tedavi sonrasında genellikle hastalığın hızla iyileştiği görülür. Ancak bu durum hastaları yanıltmamalıdır.

Enfeksiyonun tamamen temizlenmesi ve tekrarının önlenmesi için ilaçlar belirtilen süre boyunca alınmalıdır. Tedavi süresince ve sonrasında cildin kuru tutulmasına özen gösterilmelidir.

İltihabi hastalıklarla birlikte görülen bazı mantar enfeksiyonlarında kortizon içerikli ilaç kullanımı gerekebilir. Ancak kortizonlu ilaçların, gerek bağışıklık sistemi üzerine baskılayıcı etkilerinden gerekse diğer yan etkilerinden ötürü sağlık uzmanları tarafından belirtilenden uzun süre kullanılmamalarına dikkat edilmelidir.

Doğru ilaç kullanımına ne kadar erken başlanırsa ayak mantarı tedavisinin başarısı o denli yüksek olur. İlaçların her gün aynı saatte alınmasına, uygulanmasına özellikle dikkat edilmelidir. Eğer kullanılan ilaçların içerisinde krem, merhem veya sprey formda ilaçlar varsa, bu ilaçların ilgili cilt bölgesi tarafından iyice emildiğinden emin olunmalıdır.

İlgili yazımız: mantar hastalığı nedir?

Önerilen Branşlar: Aile Hekimliği, Dermatoloji (Cildiye)

saglikk.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz