Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 17°C
Parçalı Bulutlu

Azathioprin Tedavisi, yan etkileri ve Gebelikte Kullanımı

Azathioprin Tedavisi, yan etkileri ve Gebelikte Kullanımı
18.07.2018
404
A+
A-

Azathioprin Nedir?

Azatioprin, vücut savunma sistemi hücrelerinin çalışmasını etkileyen immün supresif bir ilaçtır. Bu ilaç sistemik lupus eritematozus, Behçet hastalığı ve diğer damar iltihapları gibi, vücut savunma hücrelerinin fazla veya yanlış çalışması neticesinde ortaya çıkan hastalıkların tedavisinde kullanılabilir. Ancak farklı yan etkileri ve ilaç etkileşimleri olması nedeniyle mutlaka kontrollü ve takipli kullanılması gerekir.

Azathioprin Yan Etkileri

Azatioprinin en sık görülen yan etki bulantı, mide ağrısı ve ishaldir. Bunun haricinde kan sayımında ve karaciğer testlerinde bozulmaya yol açabilir. Sık olmamakla birlikte saç dökülmesi, bazı hastalarda ise alerjik reaksiyon şeklinde cilt döküntüleri görülebilir.

Kan yapımını bozabileceği için kan sayımında düşüklüğe, bazen de karaciğer testlerinde bozulmalara yol açabilir. Vücut savunma hücrelerinde azalma ve/veya çalışmasında bozulma yapabileceği için vücudumuzda enfeksiyon riskinde artışa neden olabilir. Nadiren kuşak gibi şiddetli karın ağrısı ile başlayan ve ölümcül sonuçlara yol açabilen pankreasta iltihaplanma, yani pankreatite yol açabilir.

Azatioprin kullanan hastalar, ateş, titreme, boğaz ağrısı, halsizlik, güçsüzlük, solukluk, kolay morarma, karın ağrısı, döküntü gibi şikayetlerden yakınıyor ise doktorlarına başvurmalıdırlar. Azatioprin tedavisi sırasında canlı aşı kullanımı uygun değildir ve yakın zamanda canlı aşı olmuş kişiler ile yakın temastan kaçınılmalıdır.

Her ilaç gibi, azatioprin de, alındıktan belli bir zaman sonra vücutta parçalanır ve etkisini yitirir. Ancak yaklaşık 300 kişinin birisinde, azatioprinin vücutta parçalanmasında genetik eksiklik vardır.

Bu kişilerde azatioprin, kan hücrelerinde hızlı ve ciddi düşüklüğe yol açabilir. Bu nedenle, azatioprinin küçük dozda başlanması, ilaca başladıktan 1 hafta sonra kan sayımı yapılması ve sonuç normal gelir ise kademeli olarak tam doza çıkılması önerilir. Bunun haricinde, ilaç kullanıldığı sürece 1-2 aylık aralıklarla kan sayımı ve karaciğer testleri ile ilaç yan etkisi takip edilmelidir. Azatioprin, uzun dönem kullanımda lenf kanseri riskini artırabilir. Bu nedenle, hastalar dikkatli izlenmelidir.

Azathioprin Hangi İlaçlar İle Etkileşime Girer?

Azatioprin, farklı ilaçlar ile etkileşebilir. Bunlar arasında en önemli olanları, kan sulandırıcı olarak kullanılan kumadin ve gut hastalığı tedavisinde kullanılan allopürinoldür. Kumadin ile azatioprin bir arada kullanıldığında, kan kumadin düzeyi değişir. Bu yüzden, kumadin kullanan bir hasta azatioprin başlayacak veya kesecek ise mutlaka INR takibi, yani kumadinin kanı ne kadar sulandırdığını ölçen kan testi yapılmalıdır. Allopürinol ise, azatioprinin vücutta yıkılmasını engeller.

Eğer bir hasta allopürinol kullanacak ise azatioprin kullanmamalı, veya çok dikkatli ve düşük dozlarda kullanmalıdır. Ayrıca, azatioprin gibi vücut savunma sistemini etkileyen diğer ilaçlar, örneğin metotreksat, siklofosfamid gibi ilaçlar azatioprin ile birlikte kullanılmamalıdır. Ancak siklosporin A gibi başka romatizmal ilaçlar, azatioprin ile kombine olarak kullanılabilir. Bu nedenle, azatioprin tedavisi başlanacak olan hastalar, kullandıkları tüm ilaçları doktorlarına bildirmelidirler.

Gebelik ve Azatioprin Kullanımı

Azatioprin, hem kadınlarda hem de erkeklerde doğurganlığı etkileyebilir, anne karnındaki bebek için zararlı olabilir. Bu nedenle, çocuk sahibi olmak isteyen erkek ve kadınların, mümkünse azatioprini 3 ay öncesinden kesmelerdir. Gebelik boyunca da kullanımı tam güvenli değildir. Bununla birlikte, hayati açıdan kullanılması gerekiyor ise, çocuk isteyen erkek ve kadınlar azatioprine devam edebilir, gebelik süresince de kullanılabilir. Ancak bu mutlaka doktor gözetiminde olmalıdır. Azatioprin anne sütüne geçebilir. Bu nedenle, emziren annelerin azatioprin kullanmaması, kullanıyor ise emzirmeyi sonlandırması önerilir.

Önceki konularımızdan olan behçet hastalığı makalemizide okumanızı önermekteyiz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.