B Vitamini Eksikligi

Birden fazla B vitamini çeşidinin bir araya gelmesi ile kompleks bir yapıya sahip olan B vitamini , suda çözülebilen ve bu nedenle vücutta uzun süre saklanamayan bir vitamindir. Vücudun hücresel bazda sağlıklı olabilmesi adına önemli görevler üstlenen B vitamini eksikligi durumunu engellemek için dengeli beslenerek yeterli oranda tüketilmelidir.

Beslenme ile vücuda yeterince B vitamininin alınamamasına ya da emilim bozukluklarına bağlı olarak kişide B vitamini eksiklği oluşabilir.

B vitamini eksikligi durumunda kişinin kronik yorgunluk ve huzursuzluk hali nedeniyle günlük hayat kalitesi azaldığı gibi B vitamini eksikliğnin belirtileri ile birlikte sağlığı da bozulmaya başlar.

B vitamini eksikligi kan testlerinin sonuçları ve kişinin yaşadığı belirtilerin ışığında tespit edilebilir. B vitamini eksikliğnde görülen hastalıklar ile karşılaşılmaması için B vitamin eksikliği belirtileri yaşayan kişilerin zaman kaybetmeden uzmanlara başvurması gerekir.

Kişinin genel sağlık durumu detaylı olarak tetkik edildikten sonra B vitamini eksiikliğinin tedavisi başlatılır.

B Vitamini Eksikligi Belirtileri

B vitamini hayati öneme sahip bir organik bileşik olduğu için eksikliği durumunda, eksikliğin derecesine bağlı olarak ciddi belirtilerle kendini gösterebilir.

Kronik yorgunluk, baş dönmesi, nefes darlığı, cilt sorunları, konsantrasyon bozulması, uyku kalitesinin düşmesi ve kasların zayıflaması B vitamini eksikliginin yol açtığı belirtiler arasında yer alır.

Çoğunlukla hayvansal protein tüketmeyen veganlarda, yaşlı kişilerde, besin alımını kısıtlayıcı obezite cerrahisi operasyonları geçirenlerde, vitamin emilimi sorunu yaşayan kronik hastalıklara sahip olanlarda ve alkol tüketen kişilerde ortaya çıkan B vitamini eksikliginin, tedavisi yapılmadığı takdirde kronikleşerek B vitamini eksikligi hastalıkları oluşumuna yol açabilir.

B Vitamini Eksikligi Nedenleri

B vitamini içerek yiyecekleri yeterince tüketmeyen ya da vücudu B vitamini emilimini yeterince yapmayan kişilerde B vitamini eksikligi görülebilir.

Özellikle ilerleyen yaşın etkisi, alkol kullanımı ve bazı metabolik hastalıkların varlığı da B vitamini eksikligine yol açabilir.

B Vitamini Eksikligi Hangi Hastalıklara Yol Açar?

B vitamini kompleks yapıda birçok vitaminden oluşan bir multivitamin olarak düşünülebilir. B vitamini eksikligi bu nedenle farklı hastalıklara yol açabilir. “B vitamini eksikliginde ne olur?” sorusuna kısaca şu şekilde yanıt verebiliriz:

B vitamini alımı yetersizse ya da vücut tarafından emilimi tam olarak yapılamıyorsa göz hastalıkları, cilt hastalıkları, baş ağrısı, depresyon, diş eti hastalıkları, hafıza sorunları, kansızlık, mide hastalıkları, dikkat dağınıklığı, obezite, kalp ve damar hastalıkları gibi şikayetler ortaya çıkabilir.

B Vitamini Eksikliginde Görülen Hastalıklar?

B vitamini eksikliginde görülen hastalıklar, insan hayatı için ciddi tehlike oluşturabilir. B vitamini eksikligi tedavisi yapılmazsa sorun kronikleşir ve metabolizma sağlığı bozulur.

Kan hücrelerinin yapımından, enerjinin hücrelere taşınmasına; bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinden, sinir sisteminin korunmasına kadar birçok görevi olan B vitamini; insan sağlığı için en önemli organik bileşikler arasında yer alır.

B Vitamini Eksikligi Nasıl Giderilir?

B vitamini eksikligi tedavisi, kişinin B vitaminine duyduğu ihtiyaç doğrultusunda çeşitlenebilir. Eğer B vitamini eksikligi hafif düzeydeyse beslenme programında yapılan küçük değişiklikler ve alkol tüketiminin azaltılmasıyla kan değerleri normale çekilebilir.

Protein ağırlıklı beslenen kişi kısa sürede B vitamini eksikligi belirtilerinde azalma olduğunu fark eder.

B vitamini tedavisine yön veren diğer bir unsur da bu eksikliğin neden kaynaklandığıdır. Eğer kişinin kronik hastalıkları B vitamini eksikligine neden oluyorsa bu hastalıkların tedavisine yoğunlaşılır.

Orta ve şiddetli B vitamini eksikligi yaşayanlar için B vitamini yüklemesi daha doğru bir tedavi seçeneği olarak değerlendirilir.

B Vitamini Fazlalığı

Vücut dengesini bozacak denli fazla olan her bileşik gibi, B vitamininin de fazla tüketilmesi bazı yan etkilere sebep olabilir. Vücutta olması gerekenden daha fazla B vitamini bulunması “B vitamini fazlalığı” olarak adlandırılır.

B vitamini fazlalığı genellikle ciddi sağlık sorunlarına neden olmasa da neden olduğu belirtilerle kişinin rahatsız olmasına yol açabilir.

B Vitamini Fazlalığı Belirtileri

Gıdalar ya da kullanılan takviyeler nedeniyle vücudundaki B vitamini oranı gereğinden fazla olan kişilerde cilt sorunları, ışığa karşı hassasiyet, uyku problemleri, halsizlik, agresiflik, kas ağrısı, mide bulantısı ve kalp ritimlerinde düzensizlik gibi şikayetler oluşabilir.
Aşağıdaki makaleler de ilginizi çekebilir:

Vitamin Nedir? Vitamin Çeşitleri, Vitaminler Nelerdir?

A Vitamini Nedir, Nelerde Bulunur, Faydaları Nelerdir?

A Vitamini Eksikliği, Belirtileri, Hastalıkları

B Vitamini Nedir, Nelerde Bulunur, Faydaları Nelerdir?

B1 Vitamini Nedir, Nelerde Bulunur, Faydaları Nelerdir?

B1 Vitamini Eksikliği, Belirtileri, Nelere Yol Açar?

B2 Vitamini Nedir, Nelerde Bulunur, Faydaları Nelerdir?

B2 Vitamin Eksikliği Nasıl Anlaşılır, Nelere Yol Açar?

saglikk.com

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz