DOLAR 5,6549
EURO 6,2760
ALTIN 273,0
BIST 95.286
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 27°C
Gök Gürültülü

B12 Vitamin Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

B12 Vitamin Eksikliği Belirtileri Nelerdir?
18.07.2018
56
A+
A-

B12 vitamin eksikliği belirtileri ve bu rahatsızlığın nasıl başladığı, neden olduğu, günlük tüketilmesi gereken B12 vitamin miktarı, B12 vitamin eksikliğinde görülen hastalıklar gibi pek konuya yazımızda değindik. Detyalar aşağıda.

B12 eksikliği ciddi sağlık sorunlarına yol açabilecek bir sağlık sorunu olarak tanımlanabilir. Gıdaya erişim sıkıntısı yaşanan az gelişmiş ülkelerde kronik B12 eksikliğine bağlı olarak çocuk ve yetişkin ölümleri meydana geldiği bilinmektedir. Tıpta her bir besinin fazlası zarar, eksiği yine zarardır B12 vitamin fazlalığı hakkında datayları bilgileride linke tıklayarak öğrenebilirsiniz. Konumuza dönersek

Merkezi sinir sistemini destekleyen, enerji üretiminde rol alan, kırmızı kan hücrelerinin üretiminde görevli olan ve bağışıklık sistemini güçlendiren B12 vitamini; metabolizmanın sağlığı için en kritik organik bileşikler arasında ilk sıralarda yer alır.

B12 Vitamin Eksikliği Nedir?

Dengesiz beslenme, ilerleyen yaş nedeniyle B12 vitamini emiliminin azalması, uzun süre kullanılan medikal ilaçlar, aşırı alkol tüketimi ya da farklı hastalıklar nedeniyle kandaki B12 vitamini miktarının azaltması B12 vitamini eksikliği olarak tanımlanır.

B12 vitamin eksikliğinde görülen hastalıklar insan sağlığını tehdit edeceği için B12 vitamini eksikliği sorunu yaşayanların zaman kaybetmeden uzman doktorlara giderek B12 vitamin eksikliği tedavisi süreçlerini başlatmaları gerekir.

B12 vitamin eksikliği tedavisinde başarı elde edilmesi için öncelikle B12 vitamini eksikliği nedenleri tespit edilmeli ve kişinin genel sağlık durumu dikkate alınarak tedavi süreci başlatılmalıdır.

Günlük Tüketilmesi Gereken B12 Vitamin Miktarları Nelerdir?

Vücut kendisi için B12 vitamini üretemediği için B12 vitamini ihtiyacı besinlerden ya da vitamin komplekslerinden karşılanmalıdır. B12 vitamini suda çözünebilen bir vitamin olması nedeniyle düzenli olarak tüketilmelidir.

Kişinin yaşına, yeme alışkanlıklarına, cinsiyetine ve genel sağlık durumuna göre tüketmesi gereken B12 vitamini miktarı değişiklik gösterir.

B12 vitamin eksikliği oluşmaması için günlük tüketilmesi gereken B12 vitamini miktarları şu şekilde özetlenebilir:

  • 6 aylık olana kadar bebekler günde 0.4 mikrogram,
  • 7 – 12 aylık bebekler günde 0.5 mikrogram,
  • 1-3 yaş arası bebekler 0.9 mikrogram,
  • 4 – 8 yaş arasındaki çocuklar 1.2 mikrogram,
  • 9 – 13 yaş arası çocuklar 1.8 mikrogram,
  • 14-18 yaş arası gençler 2.4 mikrogram ve
 • Yetişkinler günde 2.4 mikrogram B12 tüketirlerse B12 vitamini eksikliği riski azalır.

B12 vitamini eksikliği hastalıkları oluşma ihtimalini düşürmek ve B12 vitamini eksikliği belirtileri yaşamamak adına herkes ihtiyacı doğrultusunda B12 vitamini içeren yiyecekleri beslenme düzenine eklemelidir.

B12 Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Hayvansal gıda tüketmeyen veganlarda, 50 ve üzerindeki yaştaki kişilerde ve yetersiz beslenenlerde görülme sıklığı artan B12 vitamini eksikliği belirtileri kişilerin hem sağlığını hem de hayat kalitesini ciddi düzeyde düşürür.

“B12 vitamini eksikliği nasıl anlaşılır?” sorusuna yanıt vermek için B12 vitamini eksikliği belirtilerinin bilinmesi gerekir. Az sonra sayılacak belirtilerin şiddeti kişiden kişiye göre değişebilir; bazı kişiler semptomlardan sadece birini yaşarken bazıları birden fazla semptomla aynı anda karşılaşabilirler.

B12 vitamini eksikliğinin en sık görülen belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

  • B12 vitamini eksikliği enerji üretim metabolizmasına zarar verir. Enerjinin azalmasına bağlı olarak kişi kendini halsiz ve yorgun hisseder. Enerji azlığına ek olarak kaslarda ağrı görülür ve bu sorunu yaşayan kişiler konsantre olmakta zorlanırlar.
  • B12 eksikliği sinir hasarlarının oluşmasına neden olabilir. Koordinasyon bozuklukları, hafızada zayıflama, ağrı, baş dönmesi, titreme gibi belirtiler yaygın bir şekilde görülür.
  • B12 eksikliği bağışıklık sistemini zayıflatır, vücut direncini düşürür ve kişi enfeksiyonlara karşı gücünü yitirir.
  • B12 vitamini eksikliği kansızlık oluşumuna yol açabilir.
  • Midede, ağız içinde ve bağırsaklarda genel bir sağlıksızlaşma ortaya çıkar. İshal, kusma, gaz, karın ağrısı, ağız içi yaralar oluşabilir.
  • B12 eksikliğine bağlı olarak iştah azalması, görme bozuklukları, eklem ağrıları gibi belirtiler oluşabilir.
 • B12 eksikliği yaşayan kişiler her zamankinden daha kaygılı, depresif ve mutsuz olabilirler.

B12 eksiklikleri bunlarla da sınırlı değildir; kalp ve damar sağlığının bozulması, cilt sorunlarının başlaması, diş eti problemlerinin başlaması, unutkanlık ve duygu durumu değişkenlikleri de B12 vitamini eksikliği şikayetleri arasında bulunur.

B12 Vitamini Eksikliği Neden Olur?

B12 vitamini eksikliğine neden olabilen farklı unsurlar vardır. B12 vitamini eksikliği nedenlerinin belirlenmesi tedavi sürecine yol göstermesi açısından önemlidir.

  • B12 vitamini içeren besinlerin yetersiz tüketilmesi
  • Yaşın ilerlemesine bağlı olarak B12 vitamini emiliminin azalması
  • Geçmiş dönemde obezite cerrahisinin geçirilmiş olması
  • Aşırı alkol tüketimi
  • Düzenli ilaç kullanımı
  • Mide hastalıkları
  • B12 vitamini emilimini engelleyen pernisyöz anemi hastalığı
  • İnce bağırsağı etkileyen sindirim sistemi hastalıkları
 • Bağışıklık sistemi bozuklukları

B12 Vitamini Eksikliği Hangi Hastalıklara Yol Açar?

“B12 vitamini nelere sebep olur?” sorusuna verilecek yanıtlar iç açıcı değildir. B12 vitamini vücutta önemli fonksiyonlara sahip olduğu için eksikliği halinde birçok farklı hastalıklar ortaya çıkabilir. Kişide kronik yorgunluk görülür ve bağışıklık sistemi genel olarak zayıflar.

Bağışıklık sisteminin zayıflamasına bağlı olarak ve B12 vitamini özellikleri sebebiyle;

  • Anemi,
  • Erken doğum,
  • Doğumsal kusurlar,
  • Sinir sistemi hastalıkları,
  • Nörolojik problemler,
  • Cilt hastalıkları ve
 • Kanser gibi rahatsızlıkların oluşma riski çoğalır.

B12 Vitamini Eksikliği Nasıl Giderilir?

“B12 vitamini eksikliği nasıl giderilir?” sorusuna yanıt verebilmek için öncelikle B12 vitamini eksikliği nedenleri bilinmeli ve kişinin sağlık durumu da değerlendirilerek kapsamlı bir tedavi süreci başlatılmalıdır.

Kişinin beslenme programına B12 vitamini içeren yiyecekler dahil edilerek ya da B12 vitamini hapı kullanılarak B12 vitamini oranı arttırılabilir. Ancak bu tedbirler her zaman yeterli gelmeyebilir.

B12 vitamini eksikliği oranına bağlı olarak kişiye B12 vitamini iğnesi de yapılabilir. Doktorlar B12 iğnesinin ne sıklıkla kullanılması gerektiği ile ilgili hastalara detaylı bilgi aktarırlar.

B12 Vitamini Eksikliğinde Görülen Hastalıklar

B12 vitamini eksikliği tedavi edilmediği takdirde B12 vitamini eksikliği belirtileri kronikleşir ve yol açtığı rahatsızlıklar kalıcı olarak metabolizmanın sağlığına zarar verebilir.

B12 vitamini eksikliğine bağlı olarak kansızlık, nörolojik problemler, kalp ve damar hastalıkları, depresyon, kanser oluşumu, kas erimesi ve eklem hastalıkları gibi rahatsızlıklar oluşabilir.

Bir önceki yazımız olan akciğer kanseri tedavisi başlıklı yazımızı okudunuz mu?

B12 Vitamini Nedir, Faydaları Nelerdir? B12 Nelerde Bulunur?

B12 Vitamin Fazlalığı Nedir, Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?

Vitamin Nedir? Vitamin Çeşitleri, Vitaminler Nelerdir?

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.