B2 Vitamin Eksikliği

B2 vitamini vücut için hayati öneme sahip süreçlerin neredeyse tamamında görev alır. Enerji üretimi, hücre yenilenmesi ve gelişmesi için olmazsa olmaz organik bileşikler arasında yer alan B2 vitamini, diğer B vitamini çeşitleri ile birlikte metabolizma sağlığını iyileştirir.

Antioksidan olarak görev yapan, bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıkları önleyen, sinir sistemini destekleyen ve sindirim sisteminin etkin bir şekilde çalışmasını sağlayan bu vitamin sadece gıdalar veya gerekli görüldüğü durumlarda takviyeler yoluyla alınabilir.

B2 vitaminin gereğinden az olması durumunda B2 vitamini eksikliği oluşur ve B2 vitamini eksikliğinde görülen hastalıklar etkisini hissettirmeye başlar.

B2 Vitamini Eksikliği Nedir?

B2 vitamini içeren besinlerin yeterince tüketilememesi veya vücut tarafından yeterince emilememesi nedeniyle oluşan B2 vitamini açığı, “B2 vitamini eksikliği” olarak tanımlanır. B2 vitamini vücut tarafından depolanamadığı için; günlük bazda tüketilmelidir. Bunun için ise dengeli bir beslenme programının takip edilmesi gerekir.

Her ne kadar ortaya çıkan B2 vitamini eksikliği sorunlarının büyük bir kısmı yetersiz beslenme ile ilişkili olsa da; B2 vitamini eksikliğinin ardında farklı hastalıklar da olabilir. Böbrek ve karaciğer hastalıklarının B2 vitamini eksikliği yarattığı bilinmektedir.

Aynı zamanda aşırı alkol tüketimi de B2 emilimini engellediği için B2 vitamini eksikliği belirtileri oluşumuna yol açabilir.

B2 Vitamini Eksikliği Belirtileri

B2 vitamini faydaları gözetildiğinde, B2 vitamini eksikliği belirtilerinin çeşitli olacağı sonucuna varılabilir. En sık görülen B2 vitamini eksikliği belirtileri şu şekilde özetlenebilir:

 • Ağız kenarlarında yara oluşumu
 • Dudak çatlakları ve dudaklarda kırmızılaşma
 • Ağız içi iltihapları ve dilde enfeksiyon
 • Boğaz ağrısı
 • Cilt kuruluğu başta olmak üzere çeşitli cilt sorunları
 • Demir eksikliğine bağlı oluşan anemi hastalığı
 • Gözlerde ışığa karşı aşırı hassasiyet
 • Enerji azlığı ve yorgunluk
 • Görmede bulanıklaşma
 • Depresyon ve anksiyete belirtilerinin çoğalması
 • Konsantrasyon güçlüğü

B2 Vitamini Eksikliği Nasıl Anlaşılır?

B2 vitamini eksikliği belirtileri gösteren hastalar yakından takip edilmelidir. B2 vitamini eksikliğinin ne derece olduğu B2 vitamini eksikliği belirtilerinin etkisini değiştirebilir. B2vitamini eksikliği belirtileri gözlemleyen kişilerin uzman doktorlara başvurması ve kan tahlillerinin yapılması gerekir.

Dengesiz beslenen, alkol tüketen, kronik hastalıkları olan ve orta yaşlı kişilerde görülme sıklığı artan B2 vitamini eksikliği kan tahlilleri ile tespit edilebilir.

Kan tahlilleri sonucu ortaya çıkan değerler doğrultusunda ve kişinin genel sağlık durumu dikkate alınarak B2 vitamini eksikliği tedavisi süreci başlatılır.

B2 Vitamini Eksikliğinde Görülen Hastalıklar

B2 Vitamin Eksikliği halinde ; Ispanak, kuşkonmaz, et, karaciğer, süt, yumurta, peynir, mercimek, balık, tavuk, hindi ve mantar gibi yiyeceklerin tüketilmesi ile vücuda alınabilen B2 vitamini ihtiyacı tam olarak karşılanmazsa B2 vitamini eksikliği ortaya çıkabilir. Bu durumda tedavinin aksatılmaması önem taşır çünkü “B2 vitamini eksikliğinde ne olur?” sorusunun yanıtları genel sağlık durumunu yakından ilgilendirir.

B2 vitamini eksikliği tedavi edilmediği takdirde; aşırı kilo kaybı, enfeksiyon artışı, göz ve cilt hastalıkları oluşabilir. B2 vitamininin enerji metabolizmasındaki rolü de düşünüldüğünde bu vitaminin yeterli oranda alınamamasına bağlı olarak depresyon hastalığının görülme ihtimalinin arttığı da bilinmektedir.

B2 vitamini eksikliğine yol açan bir hastalık bulunmuyorsa dengeli beslenerek kişi sağlığına kavuşabilir. Ancak tedavinin başarıyla sonuçlanması için öncelikle B2 vitamini nedenleri net olarak teşhis edilmelidir.

Aşağıdaki makaleler de ilginizi çekebilir:

Vitamin Nedir? Vitamin Çeşitleri, Vitaminler Nelerdir?

A Vitamini Nedir, Nelerde Bulunur, Faydaları Nelerdir?

A Vitamini Eksikliği, Belirtileri, Hastalıkları

B Vitamini Nedir, Nelerde Bulunur, Faydaları Nelerdir?

B Vitamini Eksikliği, Fazlalığı, Belirtileri, Hangi Hastalıklara Yol Açar?

B1 Vitamini Nedir, Nelerde Bulunur, Faydaları Nelerdir?

B1 Vitamini Eksikliği, Belirtileri, Nelere Yol Açar?

B2 Vitamini Nedir, Nelerde Bulunur, Faydaları Nelerdir?

B2 Vitamin Eksikliği Nasıl Anlaşılır, Nelere Yol Açar?

saglikk.com

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz