Bademcik iltihabı ya da apsesi tıp dilinde tonsil olarak adlandırılan bademciklerin mikroplar tarafından enfeksiyonuna denir. Bademcikler ağız içinde solunum yolunun başlangıcında bulunan, her iki tarafta birer tane yer alan, vücudun savunma sistemine ait organlardır. Bakteri ve virüslerin ilk olarak tutulduğu yerdir.

Bademcik iltihabı neden olur?

Vücut direncinin düşmesi durumunda bademcik tarafından tutulan mikroplar, bu organ tarafından yok edilemez ve organı hasta ederek (enfeksiyonuna)  bademcik iltihabına, ileri evrelerde de bademcik apsesine neden olur.  Bu tablo halk arasında boğaz apsesi ya da boğaz iltihabı şeklinde de adlandırılır.

Bademcik iltihabı belirtileri

Bademcik iltihabı nedeni, bademcik dokusunun bakteri veya virüsler tarafından  tutulumudur. Bademcik iltihabı belirtileri ise iltihaplanma sonrası mikroplara ait toksinler kana karışması sonucu, ateş, boğaz ağrısı, halsizlik, vücutta yaygın kas ağrısı, iştahsızlık şeklinde ortaya çıkar.

Bademciklerin iltihaplanmasına bağlı olarak ağızda tat bozukluğu ve kötü koku da meydana gelebilir. Bademcik apsesi de tonsilitin bir komplikasyonu olan, bademcikler çevresindeki yumuşak dokuda oluşan apsenin başka bir adıdır. 

Bademcik Apsesi belirtileri

Bademcik dokusundan dışarı taşan iltihabın çevre dokuya da yayılması, birkaç gün içinde apseleşmeye yol açar. Bademcik iltihaplanması başlangıcından birkaç gün sonra, hızla gelişen yutma zorluğu, kulağa vuran şiddetli ağrı, ağzı açmada ileri derecede kısıtlılık (trismus) tipik şikayetlerdir.

Ayrıca seste kalınlaşma ve kabalaşma, şiddetli ağrıdan dolayı ağızdan besin alamama, başın apse olan tarafa doğru eğilmesi, baş hareketleri ile ağrının artması, yutkunamama sonucu ağızdan devamlı salya akması, ağız kokusu, boyunda ağrılı lenf bezi şişmesi, 39-40 dereceye varan ateş, genel durumun hızla kötüleşmesi, giderek artan solunum yolu tıkanıklığı yakınmaları da gerçekleşebilir.

Bademcik iltihaplanması olan bir hastada bu şikayetlerden birinin veya birkaçının başlaması apseye işaret edebileceğinden, hasta antibiyotik tedavisi alıyor olsa bile hemen bir hekime başvurmalıdır. Apse sıklıkla tek taraflıdır, ender olarak iki taraflı olabilir.  

Boğaz muayenesinde bademcikte, bademciği çevreleyen üst dış taraflardaki dokularda ve buna komşu dokularda (küçük dil ve bademciğe komşu dokularda) kızarıklık, şişlik ve bu bölgelerde aşırı hassasiyet görlür. Boyunda dokunmakla ağrıyan hassas lenf bezleri izlenir. Teşhis genellikle fizik muayene ile konur. 

Bademcik iltihabı nasıl geçer?

Bademcik iltihabının tedavisi, vücudun savunma mekanizmasını güçlendirmekle başlar. Bunun için yatak istirahati, yeterli sıvı alımı ve beslenme ön şarttır. Ateş olduğunda ılık suyla duş almak ve ılık kompres uygulaması işe yarar. Bunlar yeterli olmazsa, ateş düşürücü ilaçlar kullanılabilir.

Bademcik iltihabı tedavisi

Bakteriyel enfeksiyonlarda antibiyotik tedavileri gerekebilir. Tablonun ağır olduğu bademciklerin aşırı iltihapla şişmesi, hava yolunu kapatması sonucu ağızdan beslenme güç olabilir. Bu gibi durumlarda hastaneye yatılması, serum ve antibiyotik tedavisi yapılması gerekebilir.

Apse durumunda ise apse boşaltılır ve damardan antibiyotik tedavisi uygulanır. İşlem, hastanın yaşına göre ameliyathane şartlarında genel anestezi altında uyutularak da yapılabilir. Apse boşaltıldıktan sonra hastane ortamında damardan antibiyotik, ağrı kesici-ateş düşürücü ilaçlar, bol sıvı ve su içeren diyet tedavisi uygulanır.

Bademcik (Tonsillektomi) ameliyatı

Ayrıca bademcik alınması ameliyatının da (tonsillektomi) yapılması gerekebilir. Ameliyat hemen yapılabileceği gibi hastanın genel durumu düzeldikten 6 hafta sonrasına da planlanabilir.

Ameliyat yapılmadığı taktirde apse tekrarlama riski yüksektir. Apseden korunmak için ise boğaz ağrısı yeni başladığında vakit kaybedilmeden bir an önce hekim gözetiminde antibiyotik tedavisi uygulanır; istirahat ve bol sıvı alımı gerekir.

İlgili yazımız : Bademcik taşı nedir?  

Önerilen Branşlar: Aile Hekimliği, Kulak Burun Boğaz Hastalıkları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz