Baş Ağrısı Nedir? Neden Olur, Nasıl Geçer? Baş bölgesinde bazen de boyun veya sırtın üst kısmında görülen ağrılar genel olarak baş ağrısı olarak adlandırılır. En sık görülen yakınmalardan biridir. Gün­lük aktivite kayıplarına neden olsa da büyük çoğunluğu hayatı tehdit edici hastalıklardan kaynaklanmaz. Hemen herkes değişik nedenlerle baş ağrılarından şikayet ederler.

Baş ağrısı nedenleri

Baş ağrıları çoğunlukla iyi huyludur ve kendiliğinden kaybolur. Stres, migren, göz yorgunluğu, susuzluk, düşük kan şekeri ve sinüzit en sık görülen sebeplerin başında gelir. Daha nadir olarak da menenjitensefalitanevrizma, yüksek tansiyon ve beyin tümörleri gibi tehlikeli nedenler de baş ağrsına yol açabilir.

Baş ağrısı neden olur?

Yaşamsal tehlike oluşturmayan birincil baş ağrılarında başlıca üç neden vardır:  Migren tipi baş ağrıları, gerilim tipi baş ağrıları ve küme tipi baş ağrıları. İkincil baş ağrıları ise kafa içi patolojilerinden kaynaklanan ağrılardır.

Altta yatan nedene bağlı olarak tek taraflı görme kaybı, vü­cudun tek tarafında kuvvetsizlik, ışık ve sesten rahatsız olma, göz yaşarması, burun akıntısı, geniz akıntısı, boyun ağrısı, denge­sizlik, kısa süreli bilinç kaybı, epileptik nö­bet gibi belirtilerle birlikte görülebilir.

Baş ağrısı nasıl geçer?

Baş ağrsı tipi ya da nedeni hasta öyküsü, ağrının özellikleri ve fizik muayene ile belirlenebilir. Ancak ­bazı durumlarda görüntüleme yöntemlerine de başvurulabilir.

Baş ağrısı olmayan ya da az olan birinde ağrı sıklığı artmışsa, hafif ağrılar şiddetli hale gelmişse, hastayı uykudan uyandıran baş ağrıları söz konusuysa, baş ağrsı tipi değişmişse, baş ağrsına ateş, boyun sertliği, kuvvet ya da his kay­bı, denge bozukluğu ve bayılma gibi diğer belirtiler eşlik ediyorsa acilen bir doktora başvurulması gereklidir.

Altta yatan ciddi bir nedenden şüpheleniliyorsa lomber ponksiyon (beyin omurilik sıvısından ör­nek alınması), kan testi ile sedimentasyon oranının belirlenmesi, veya bilgisayarlı tomografi, MR gibi tetkikler istenebilir. Tedavide ise asıl sebebe yönelik yöntemler tercih edilir.

Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Baş ağrısının bir çok nedeni olabilmektedir. Ancak baş ağrısını engelleyebilmek yada baş ağrısını hafifletebilmek için önlemler alabilirsiniz. İşte baş ağrısına ne iyi gelir önerilerimiz.

Susuzluk baş ağrısı yapar mı?

Bir çok nedeni olsa da bazı baş ağrılarında tek neden yeteri miktarda su tüketilmemesi olmaktadır. Günlük vücudun sıvı ihtiyacı kişiden kişiye değişebilir örneğin; beslenme, günlük yaşantı, çalışma şartları gibi fakat günde 2 ile 3 litre arasında su içmek gerekmektedir. Bunun yanında ağrı başladığında içilen su hafiflemesine yardımcı olmaktadır. Migren yada normal baş ağrısı esnasında dört bardak su içilmesi ağrının azalmasına yardımcı olacaktır.

Açlık baş ağrısı yapar mı?

Baş ağrısından korunmak için veya baş ağrısı esnasında aç kalmaya özen gösterin, ancak tıka basa da yemek yemeyin. Açlık gerilime veya migrene bağlı ağrıyı tetikleyebilir. Yanınızda atıştırmalık gıdalar bulundurmanız faydalı olacaktır.

Baş Ağrısı İçin Masaj

Tarihten günümüze kadar gelen en eski baş ağrıs tedavi yollarından biri olan masajdır. Özellikle strese bağlı gerilim tipi olan baş ağrılarında etkili bir yere sahiptir. Bu nedenle sık baş strese bağlı ağrı yaşayanlar ağrı kesiciler yerine masajı deneyebilirler.

Alkol ve baş ağrısı

Yaşanan birçok baş ağrısını alkol daha da tetiklemekte ve şiddetinin armasına neden olmaktadır. Alkol az alınsa bile yine ağrı nedeni olabilir. Bu gibi durumlarda bol su içerek alkolün etkisini azaltmaya çalışmak geekir.

Oksijen Alın

Strese bağlı ağrı günümüzde oldukça yaygın. Özlelikle ofis çalışma ortamında veya kapalı yerlerde çalışan kişilerde çok sık rastlanmaktadır. Bu yüzden kapalı yerlerin neden olduğu baş ağrılarını gidermek için ağrı kesici yerine açık havaya çıkarak oksijen almak gerekmekte.

Spor ve Egzersiz Yapın

Düzenli biçimde yapılan spor ve egzersizler strese ve migrene bağlı olan ağrıların önüne geçebilmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken yapılan egzersiz ile birlikte yaşanan ağrıda artış oluyorsa veya egzersiz yapmadan önce olmayan bir ağrı egzersiz ile kendini gösteriyorsa mutlaka hekime başvurmak gerekir.

Önerilen Branşlar: Aile Hekimliği, Nöroloji, Beyin Cerrahi (Nöroşirurji), Algoloji

saglikk.com

4 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz