Basur ya da diğer bilinen adıyla Hemoroid, anüs ve rektumda bulunan toplardamarların genişleyerek anüs dışına çıkması rahatsızlığıdır.  Normalde anüs içinde 1-2 cm i aşmayan çapta anüs derisini besleyen toplardamarlar bulunur. Bazen bu damarlar çeşitli sebeplerle (özellikle fazla oturma ve aşırı kilo) şişmeye başlarlar ve anüsten dışarı sarkarlar. Dışarı sarkan bu damarlar kanama derecesine göre kırmızı, mor veya pembeye yakın bir renktedir. Renklerini neden oldukları kanama miktarlarından alırlar.

Basur kanaması nedir?

Büyük abdest sonrasında ortaya çıkan ağrılı bir kanama durumudur. Sebebi şişmiş damarlarda oluşan iltihaplar ve tahriştir. Bu tahriş büyük abdest sonrasında çok fazla artmaktadır. Çünkü hastalar genellikle kabızdır ve dışkıları çok serttir ve çok sert olan dışkıları makattan çıkarken şişmiş hemoroid damarlarında delinme ve yaralanmalara yol açar. Bundan dolayı hemoroid kanamaları ortaya çıkar.

Basur çeşitleri

Hemoroid; şişmiş damarların bölgesine göre iç hemoroid ve dış hemoroid olarak ikiye ayrılır. Dış hemoroidler makat dışında oluşur ve garip bir deri parçasıyla örtülüdür. İç hemoroidler ise makatın içinde oluşmaktadır. İç hemoroidler, dış hemoroidlere yaklaşık iki kat çok kanamaya ve hastalanmaya neden olurlar ve dış hemoroidlere göre daha fazla acı çektirirler. Dış hemoroidlerde hastalar büyük abdest sırasında kan görmekten yakınırlar. Bu ileri safhalarda kansızlığa dahi yol açabilmektedir ve kronik yorgunluğa sebep olmaktadır.

Basur neden olur

  • Toplardamar bozuklukları: Hemoroidin ana nedenidir ve genellikle kalıtsaldır. Toplardamar bozukluklarına doğuştan toplardamarların duvarlarının inceliği ve hassas oluşları örnek verilebilir.
  • Kronik kabızlık: Hemoroide toplardamar bozukluklarından sonra en fazla neden olan etkendir. Çünkü kronik kabız hastaları büyük abdestlerini yapmak için sık sık tuvalete giderler ve her gidişlerin de oldukça fazla miktarda ıkınırlar. Bu ıkınma da toplardamarlara yapılan basıncı arttırır ve hemoroid oluşumuna yol açar.
  • Diğer nedenler: Bolca oturularak çalışılan işler, fazla kilolar, hamilelik, fazla bisiklet sürmek, alkol ve sigara kullanımıdır.

Basur belirtileri

  • Kanama: Kanama hemoroidin ilk ve en fazla görülen belirtisidir. Kanama dışkı ile karışmayacak derecede parlak ve fazla miktardadır. Hemoroid de görülen kanama sadece büyük abdest sırasında görülmez iltihabın ve tahrişin derecesine göre güç içinde sebepsizce de görülebilmektedir. Bu yüzden hastalar her gün iç çamaşırlarını değiştirmek ve duş almak zorunda kalırlar.
  • Kronik yorgunluk: Genellikle hemoroidin ilk döneminde görülmeyen bir belirtidir. Sebebi artık oluşan kan kaybının anemiye yani kansızlığa yol açmasıdır. Kansızlıkta vücudun oksijene doyamamasına ve normal olarak da yorgunluğa sebep olmaktadır. Yorgunluk büyük abdestle artar ve kabızlıkla azalır. Çünkü kabızlık oluştuğunda büyük abdeste çıkma oranı fazlaca oran da azalmaktadır.
  • Ağrılı büyük abdest: Her hemoroid hastasında istisnasız görülen bir belirtidir. Acı hemoroidin çeşidine göre azalıp çoğalabilmekte ve genellikle iç hemoroidler acı daha fazla olmaktadır. Çünkü iç hemoroidler de şişmiş damarlar dışkı ile daha fazla temas ettiği için daha sık iltihaplanırlar ve sürekli tahriş olurlar bundan dolayı daha ağrılıdırlar.
  • Diğer belirtiler: Akıntı, makat bölgesinde kaşıntı, anemi ve oturamamaktır.

Basur teşhisi

Dış hemoroidler makatın dışında mor kabarcıklar biçiminde olduklarından dolayı kolayca fark edilebilirler. İç hemoroidlerde ise doktor hastaya anal muayene yapmalıdır ve gerekirse kolonoskopi gibi testler uygulamalıdırlar. İç hemoroidler çok iyi araştırılmalı ve rektum kanseri olmadığından emin olunmalıdır.

Basur nasıl geçer

Hemoroid şikayetlerinde hastaların en fazla sorduğu ‘basur nasıl geçer’ olmaktadır. Basurun iki türlü tedavisi bulunmaktadır. Bunlardan birincisi ilaç tedavisi ki bunlar genellikle hemoroid kremleri olmaktadır. Bir diğer tedavi yolu ise cerrahi yöntemdir. Basur (Hemoroid) çok ilerlediği durumlarda ilaç tedavisi istenilen sonucu vermeyebilir. Basur ameliyatı bu durumlarda hastalara kesin tedavi olanağı sunmaktadır.

Önerilen branşlar: Dahiliye, Genel Cerrahi

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz