İshal yetişkinlerde olduğu gibi bebeklerde de sıklıkla görülmekte olan bir rahatsızlıktır. Bünyeleri yetişkinlere göre çok daha hassas olan bebeklerde ishal görülmesi durumunda daha temkinli olunmalıdır.

Bebek ishali dışkının sıvı halde olması, dışkılamanın adetinin artışı ve bebeğin huzursuzlaşması ile tespit edilir. Bazı durumlarda bebeğin vücut ısısının arttığı da görülmektedir. Yeni doğan dönemindeki bebeklerde günlük dışkılama 4-5 defa olması gerekirken, geçiş kakası diye tabir edilen dönemde (3-15. günler) günde 8-10 defa dışkılama olması normaldir.

Bu süreç sonrasında bebek 1 yaşına gelene kadar dışkılama adetinin günlük 2-3 defa olması normaldir. Ancak anne sütüne devam eden ve tek besin kaynağı anne olan bebeklerde dışkı sayısının bazı durumlarda 7 ‘ye çıkması hekimler tarafından normal karşılanmaktadır.

Bebekler neden ishal olur?

Bebeklerde ishalin meydana gelmesinin en temel nedeni gerekli hijyen koşullarının sağlanmaması ve bebeğin enfeksiyon kapmasıdır. Bu nedenle bebeklerin ishal olmaması için tüketilen içme suyunun hijyenik olmasına, bebeğe bakan kişinin hijyen kurallarına bağlı kalmasına dikkat edilmelidir. Aksi durumda bebeğin ishal olması mutlak yaşanmaktadır.

Diğer bir önemli neden ise bebeğin dengesiz beslenmesidir. Dengesiz beslenen bebeklerde ishal’in daha sık görüldüğü tespit edilmiştir. Özellikle bebekler 1 yaşına gelene kadar unlu mamuller, aşırı sulandırılmış ve şeker ilave edilmiş süt ile karıştırılmış nişastalarla beslenmektedir. Bebeğin sürekli olarak bu gıdalarla besleniyor olması beraberinde beslenme yetersizliği gibi önemli bir sorunu ortaya çıkartabiliyor.

Bebeklerde ishal meydana gelmesinde dışarıdan gelen enfeksiyonların etkisi kadar bakteri, virüs ve parazitlerin de etkisi hafife alınmamalıdır. Özellikle “rotavirus” adındaki virüs bebeklerde ishal hastalığının en sık görülen nedenlerinden birisidir. Diş çıkartma, bazı besinlere karşı hassasiyet durumu, aşırı miktarda elma ve üzüm tüketimi, bağırsaklarda enfeksiyon oluşması, antibiyotik tedavileri bebek ishalinin diğer nedenleridir.

Bebeklerde ishale ne iyi gelir?

Bebeklerde ishal’in tedavi edilmesi için kimi zaman ilaç verilebilir. Yalnız ne olursa olsun doktora danışmadan kesinlikle herhangi bir ishal önleyici ya da tedavi edici ilaç kullanılmamalıdır. Aksi takdirde bebeğin sağlığını ve gelişimini etkileyecek sorunlar meydana gelebilir.

 

  • Bilindiği üzere ishal vücutta ciddi bir sıvı kaybına neden olur. Bebeklerdeki sıvı kaybı ise çok daha büyük problemleri beraberinde getirebilir. Hem ishal’in tedavisi hem de başka hastalıkların oluşumunu engellemek için en doğal yöntem olarak her iki saatte bir 40-50 ml su verilmesi gerekir.
  • İshal bebeğe asla tatlandırılmış ya da yapay yiyecek ve içecekler verilmemelidir.
  • İshal için hekim kontrolünde tedaviye yönelik müdahalelere başlanıldığında birkaç kere sıvı dışkı durumunun söz konusu olması ishalin geçmediği anlamına gelmez, endişelenmeyin; fakat 3-4 defadan daha fazla dışkıda hala sıvı dışkı devam ediyorsa vakit kaybetmeden doktorunuza başvurmanızda fayda vardır.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz