Bebeklerde Döküntü, Pişik, Konak, Nedir? Pişik ve Konak Tedavisi. Yenidoğan dönemi, bebeğin doğum eylemini tamamlayıp, hava ile teması etmesiyle başlayan dönemdir. Doğum sonrası yaşamın ilk dört haftası yenidoğan dönemi olarak adlandırılır.

Yenidoğan bebeklerde cilt hastalıkları neden olur?

Yenidoğanlara özgü derinin renginde değişiklik, deride lekeler, saç derisinde konak adı verilen odaklar ve vücudun farklı yerlerinde, farklı renklerdeki noktacıklar şeklinde cilt problemleri görülebilir.

Deride oluşan bu sorunlar çoğu zaman endişe gerektirmeyecek durumlardır. Fakat nadiren yenidoğan bebeklerde görülen cilt hastalıkları ciddi problemlerin habercisi de olabilir.

Bebeklerde cilt hastalıkları neden olur?

Yenidoğan bebeklerin cildi hassas ve ince olduğu için deri hastalıklarına sık rastlanılır. Yenidoğanda renk değişiklikleri, miliaria, deskuamasyon, toksit eritem, yenidoğan aknesi, pişik, seboreik dermatit, mongol lekeleri ve konak gibi cilt hastalıkları sık görülür.

Yenidoğanın vücudunun farklı alanlarında kısa süreli ve geçici morumsu, kırmızı renk değişiklikleri görülür. Bebeğin ağlaması, soğuğa maruz kalması veya karbon bebek, bronz bebek sendromları ciltte renk değişikliklerine neden olur.

Miliaria, aşırı sıcak ve nem sonucunda ter bezlerinin tıkanması ile oluşan, bebeklerin sık yıkanıp, ince giydirilmeleri, oda ısısı ve neminin normale getirilmesi ile geçen bir cilt problemidir. Genellikle sıcağa bağlı olarak yüz, saçlı deri ve gövde üzerinde görülen döküntülerdir.

Deskuamasyon, doğumdan 2-3 gün sonra başlayan ve yaklaşık birkaç hafta süren deri döküntüleridir.

Toksit eritemin nedeni tam olarak bilinmemektedir. Yenidoğan bebeklerde doğumdan sonra ilk birkaç gün içinde ortaya çıkan ve bir hafta içinde de kendi kendine geçen cilt hastalıklarındandır. Toksik eritemde döküntü olan yerlerin ortasında sarı kabartı olan yamalı kızarıklıklar oluşur. Bebeğin cildindeki döküntüler genelde yüz, kol ve bacaklarda görülür. Ancak vücudun diğer bölgelerinde de oluşabilir ve çok fazla cilt bölgesini de kaplayabilir.

Yenidoğan aknesi, doğumdan 2-3 hafta sonra görülen, hormonal değişikliklerin yağ bezlerini etkilemesine bağlı olan bir cilt problemidir. Erkek bebeklerde daha sık görülür ve sıklıkla kendiliğinden kısa sürede iyilişme gösterir.

Pişik, bebeğin hassas ve ince cildinin, idrar, dışkı ve neme maruz kalması, bebek bezinin sürtünmesi veya çok uzun süre bağlı kalması sonucunda meydana gelen deri iltihabıdır. Neredeyse tüm bebeklerde görülen pişik, bazen hafif bir kızarıklık şeklinde, bazen de daha akıntılı, yara şeklinde seyredebilir.

Seboreik dermatit nedeni tam olarak bilinmemektedir. Genellikle bebeklerde yağ bezleri açısından zengin saçlı deri, yüz, boyun kıvrımları ve gövde gibi bölgelerde dökülme, kızarıklık, kepeklenme ve kaşıntı gibi belirtilere yol açan cilt hastalığıdır.

Mongol lekeleri, cildin daha derin katmanında bulunan, deriye renk veren melanosit denen

hücrelerin birikiminden kaynaklanan lekelerdir. Genellikle bebeklerin sırt ve kalça bölgelerinde görülen, deriden kabarık olmayan, şekilsiz koyu mavi, gri, siyah renklerde oluşan lekelerdir.

Konak, nedeni tam olarak bilinmeyen, yenidoğanların kafa derisinde görülen sarımsı, kabuklu ve zaman zaman da kızarıklığa neden olan bir tabakadır.

Yenidoğan bebeklerde cilt hastalıkları tedavisi nasıldır?

Yenidoğan bebeklerde görülen cilt hastalıklarının teşhisi genel olarak doktor muayenesi sırasında konulur. Bunun yanında bazı hastalıklara virüs ve bakterinin sebebiyet verip vermediğini anlamak için ayırıcı tanı yöntemlerinden yararlanılabilir.

Bu cilt hastalıklarının çoğu kendiliğinden kısa sürede geçmektedir. Ancak bazı hastalıkların tedavisinde hafif steroid ilaçlar, adapalen veya salisilik asitli kremler kullanılabilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz