Bebeklerde kabızlık sıklıkla görülen bir sorun olmakla birlikte “kabızlık” sorunundan bahsedebilmek için birden fazla değişkenin hesaba katılması gerekir. Her bebek ayrı değerlendirilmelidir; bebeklerin beslenme alışkanlıkları, tükettikleri sıvı miktarı, ne kadar aktif oldukları ve metabolizmalarının ne kadar hızlı çalıştığı dışkı yapma sıklıklarını etkileyebilir.

Formula ve katı gıdalar tüketen bebeklerin günde bir kere dışkılaması normal sayılırken anne sütü ile beslenen bebeklerde bu sayı ile ilgili bir standart belirlenemez. Anne sütü ile beslenen bebeklerde kabızlık sorunu yaygın bir şekilde görülmez.

Bebeklerin kabızlık sorunu olduğunu ortaya koyan bazı göstergeler vardır. İştahlarının azalması, kaka yaparken hırçınlaşmaları, karın bölgelerinde sertlik ve dışkıda normalden farklı koku olması bebeklerde kabızlık belirtileri olarak yorumlanır.

Bebeklerde kabızlık çözümleri denenmeden önce bebeklerin tuvalete çıkma alışkanlıklarının değerlendirilmesi ve şikayetlerinin gözlemlenmesi gerekir.

Bebeklerde Kabızlık Neden Olur?

Bebeklerde kabızlığa yol açabilecek birden fazla faktörün olduğu bilinmektedir.

  • Ek Gıdalar: Bebekler hayatlarının ilk 6 ayında sadece anne sütü ile beslenirler. Bu süreçte anne sütü onların bağışıklık sistemini güçlendirir ve gereksinim duydukları enerjiyi onlara sunar. Ancak bebek büyüdükçe anne sütü tek başına bebeğin tüm ihtiyaçlarını karşılayamaz hale gelir. Bu süreçte genellikle 6 aydan sonra anne sütüne ek olarak ek gıdalara geçiş yapılır.Beslenmedeki değişim bebeklerin sindirim sistemleri için yepyeni bir atılımdır ve katı gıdaların tüketimi arttıkça dışkılama sıklığının azalması normaldir. Katı gıda tüketimine bağlı olarak “Bebeklerde kabızlık nasıl geçer?” sorusuna verilecek yanıt bol lifli gıdaların beslenmeye sokulması ve sıvı alımının arttırılması olarak verilebilir.
  • Formula: Bebeklerin belirli bir döneme kadar sadece anne sütüyle beslenmesi ideal olarak kabul edilse de formula mamaların da bebek beslenmesinde kullanılması normaldir. Ancak formula ile beslenen bebeklerin kabızlık sorunu yaşaması yaygın bir şekilde rastlanan problemler arasında yer alır. Bu durumda uzman doktorlarla iletişime geçilmesi gerekir.
  • Dehidrasyon: Özellikle yaz aylarında bebeklerde kabızlığa yol açan en önemli unsurlardan biri su kaybıdır. Bebekler susuz kalırlarsa dışkıları sertleşir, bağırsak hareketleri yavaşlar ve dolayısıyla dışkılama sıklıkları azalır.
  • Hastalık: Bebeklerde kabızlık nedenleri arasında zaman zaman farklı hastalıkların varlığı da sayılabilir. Gıda alerjisi, metabolik bozukluklar, tiroit hastalıkları vb. rahatsızlıklar bebeklerde kabızlığa yol açabilir.

Bebeklerde kabızlık sık tekrarlıyorsa kabızlığa neden olan unsurların uzmanlar tarafından belirlenmesi gerekir. Kabızlığa neden olan bir hastalık olması durumunda bebeklerde kabızlık tedavisi; kabızlığa neden olan hastalığın tedavisiyle birleştirilmelidir.

Bebeklerde Kabızlığa Ne İyi Gelir?

Bebeklerde kabızlık nedenlerinin bilinmesi ve “Bebeklerde kabızlık nasıl giderilir?” sorusunun yanıtlarının bu doğrultuda verilmesi daha etkili bir çözüm olsa da kabızlık şikayetini azaltan küçük ama etkili yöntemler bulunur.

  • Bebeklerin hareket düzeyi arttırılarak kabızlık şikayeti azaltılabilir. Emeklemeye başlayan çocuklar harekete teşvik edilebilir; henüz emekleyemeyen çocuklar sırt üstü yatırılarak bisiklet pedalı çeviriyormuş gibi bacakları hareket ettirilebilir.
  • Bebeklerin karınlarına dairesel hareketlerle masaj yapılabilir. Önce ılık bir duş sonra doğal yağlarla yapılan masajlar bebeklerin kaslarının gevşemesine ve bağırsak hareketlerinin hızlanmasına yol açabilir.
  • Formula mama ile beslenen bebekler kabızlık sorunu yaşıyorsa doktorlarıyla görüşülüp farklı bir markanın ürünü kullanılabilir.
  • Bebek 4 haftalıktan büyükse anne sütüne ya da formulaya ek olarak çok az kuru erik suyu verilebilir. Kuru erik yerine elma ya da armut suyu da beslenme düzenine kısıtlı miktarda eklenebilir.
  • Bebekler katı gıda tüketmeye başladılarsa ve kabızlık sorunu yaşıyorlarsa kabızlığı tetikleyen pirinç, havuç ve muz gibi besinler kesilmelidir. Bu gıdaların yerine kayısı püresi, erik püresi ve armut püresi gibi bağırsak hareketlerini düzenleyen besinler beslenme programına eklenmelidir.

Bebeklerde Kabızlık Tedavisi Ne Zaman Düşünülmelidir?

Kabızlık için ne yapılmalı ile ilgili önerileri uygulayan ancak yine de bebeklerinin kabızlık sorununu çözemeyen ebeveynlerinin uzman doktorlara gitmeyi düşünmeleri gerekir. Özellikle bebekler bir şey yiyemez hale geldiyse, kilo kaybediyorsa ve dışkılarında kan görülüyorsa uzman doktorlara danışılması ihmal edilmemelidir.

Kabızlık yaygın görülebilen bir sorundur ve çok büyük bir oranla endişe duyulmasına gerek yoktur. Kabızlığın en temel sebebi beslenme programlarında farklılaşma, kabızlık yapan yiyeceklerin tüketilmesi, sıvı alımındaki yetersizlik ve hareketsizliktir.

Benzer problemleri yaşayan ebeveynler küçük farklılıklar yaratarak bebeklerinin kabızlık sorununa çözüm üretebilirler. Herhangi bir sonuç alınmadığı durumlarda mutlaka uzman doktorlara başvurulması gerekir.

Bebeklerde Kabızlık Nedenleri, Kabızlığa Ne İyi Gelir?

saglikk.com

1 Yorum

  1. […] Bebeklerde Kabızlık Nedenleri, Kabızlığa Ne İyi Gelir? bebeklerde kabızlık ve kabızlığa iyi gelebilecek yöntemler hakkında bilgiler bulunmaktadır. ETİKETLER: mavi bebek hastalığı, mavi bebek sendromu belirtileri, mavi bebek sendromu nedenleri, mavi bebek sendromu tedavisi BENZER KONULAR Hastalıklar 18.07.2018 Ürtiker (Kurdeşen) Nedir? Kurdeşen Neden Olur? Kurdeşen (Ürtiker) Nedir? Ürtiker ya da Kurdeşen olarak bilinen bu… Hastalıklar 18.07.2018 Lösemi Nedir? Lösemi Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi Lösemi; vücudumuzda bulunan beyaz kan hücrelerinin farklı nedenlerle konuşturmuş olduğu,… Hastalıklar 13.08.2019 Glisemik indeks Nedir Glisemik İndeks Nedir? Yiyeceklerin Glisemik İndeks Değerleri Nelerdir? Son zamanlarda… Hastalıklar 18.07.2018 Anal Fissür (Makat Çatlağı) Nedir, Neden Olur? Makatta çatlak olarak da bilinen anal fissür, anüs bölgesinin dış… Hastalıklar 18.07.2018 Tırnak Batması Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır? El ve ayak tırnaklarında sık rastlanan bir durum olan tırnak… Hastalıklar 18.07.2018 Geniz Eti Büyümesi Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır? Geniz Eti Nedir? Burun ile boğaz arasında bulunan ve vücudu… YORUMLAR […]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz