Doğumdan yaklaşık kısa bir süre sonra baş ve yüz kısmında sarımsı pul pul deri parçaları olarak çıkan bebeklerde konak endişe edilmemesi gereken bir durumdur. Bilhassa 1-3 aylık bebeklerin kafa derisinde ve kaç kısımlarında oluşan kepek benzeri sarımsı kabuklar, zaman zaman pembe bir renkte gösterebilir.

Bazı anneler tarafından doğum lekesi zannedilen konak, 1 aydan sonra ortaya çıkıp 3 aya kadar iyileşme özelliği gösterebilir. Yaygın bir şekilde görülen bu durum etrafında kırmızı benekler ve kızarıklıklar oluşturmadığı sürece korkulacak bir rahatsızlık olarak bilinmez. Tıbbi adıyla seboreik dermatit olarak da bilinen bu rahatsızlık, çok sıklıkla rastlanan ve nahoş bir görüntü oluşturan hastalıklardandır.

Bebeklerde Konak Neden Olur?

Özellikle anneler tarafından endişe ile karşılanan bebeklerde konak rahatsızlığı, sanıldığının aksine hijyenik bir durum değildir. Birçok anne tarafından konak rahatsızlığının nedenleri arasında doğru temizlik yapılmadığı ve hijyene önem gösterilmediği bulunmaktadır. Bu rahatsızlığın temizlik ve hijyen ile bir alakası yoktur.

Temel olarak konak nedeni, bebeğin yağ bezlerinin çok fazla oranda yağ salgısı yapmasıdır. Vücutta fazlaca üretilmiş olan bu yağ ciltte birikme oluşturur. Daha sonrasında oluşan bu birikim pul pul olup, konak şeklinde cilt üzerinde toplanır ve dökülür. Genellikle doğum öncesi anneden geçmiş olan bazı hormonların yağ bezlerinde ve saç diplerinde yağ üretimini artırdığı bilinmektedir. Bu yağ hücreleri ölü deri hücrelerini hapsederek konak adı verilen bu döküntüleri oluşturur. Farklı bir neden olarak serumda bakteri ile birlikte gelişen bir mantar türü şeklinde bilinen malassezia gösterilebilir.

Bebeklerde Konak Nasıl Geçer?

Çok yüksek bir rahatsızlık vermemesine rağmen bebeklerde konak sonrası hızlı bir şekilde tedavi uygulanması faydalıdır. Eğer, tedavi edilmezse ilerleyerek kırmızılıklar oluşturup mantar enfeksiyonları ortaya çıkarabilir. Ciltte kızarma ve kaşıntı oluşturacak bu gibi durumlarda doktora başvurulmalıdır.

Kendi imkanlarınızla ulaşabileceğiniz tedavi yöntemlerinde banyo düzenine dikkat etmek ve günde 1 kez hafif bir şampuanla saçları yıkamak faydalıdır. Doktor veya eczane önerisiyle konak önleyici şampuanlar kullanılabilir. Saç bölgesinde kabukları yumuşak bir şekilde fırçalamak gevşeme oluşturur ve daha sonrasında suyla yıkanarak bu pul parçacıklar temizlenebilir.

Bebeklerde Konak Bakımı

Genel içerikli faydalı şampuanlar kullanılması ile birlikte bebeklerde konak için bakım sağlanabildiği gibi bu hastalık süresince ve sonrasında da bakıma dikkat edilmelidir. Özellikle yeni doğan bebeklerde saç derisine zarar vermeyecek şampuanlar kullanarak, temizlik hassas ve düzenli şekilde yapılmalıdır. Bu bakım sırasında kabukların hiçbir zaman parmakla kaldırılarak veya kaşınarak temizlenmemesi gerektirir. Eğer, kendiliğinden dökülmüyorsa, yumuşatılması sayesinde daha rahat bir şekilde döküleceklerdir. Piyasada rahatlıkla bulabileceğiniz bebek yağları ve şampuanları ile bu etkiyi sağlayabilirsiniz. Ev ortamında yaklaşık olarak 2 ya da 3 hafta gibi bir bakım uygulanmasıyla kendiliğinden geçen bu rahatsızlıkta zeytinyağı özlü doğal şampuanlar ve sabunlar da kullanılabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz