Bel ağrısı, dünyada baş ağrısından sonra en sık görülen ağrı tipidir. Akla ilk olarak bel fıtığı gelse de bu ağrılar çoğu zaman başka nedenlerden de kaynaklanabilir.

İnsanların yaklaşık yüzde 90’ı hayatlarının bir döneminde bel ağrısından yakınır. 35-45 yaşları arasında daha sık görülür. 60 yaşın üzerinde kadınlarda görülme sıklığı artar.  

Bel ağrısı neden olur?

Bel ağrısının sebebi çoğunlukla mekaniktir. Hatalı duruş, oturuş veya ağır kaldırma gibi nedenler başta gelir. Tekrarlanan bu zorlanmalar sonucunda genellikle bel kasları ve bağları zedelenir (akut lomberstrain).

Kısa süreli basit ağrı kesici ilaçlar, kısa süreli istirahat ile birkaç hafta içinde kendiliğinden iyileşir. Bel ağrısının 3 aydan uzun sürmesi durumunda kronik bel ağrılarından bahsedilir.

En sık sebep, omurgada amortisör görevi olan disklerin yıpranması ve fıtıklaşmasıdır. Gençlerde duruş bozukluğu, omurgada eğrilik (skolyoz ve kifoz),  bel kayması gibi nedenler daha sıktır.

50 yaş ve üzerinde ise genellikle bel eklemlerinde kireçlenme, osteoporoz (kemik erimesi), spinal dar kanal (belde kanal daralması), bel kayması, kronik bel ve bacak ağrılarının sebebidir.

Bazen omurgayı tutan romatizmal hastalıklar da (ankilozan spondilit), enfeksiyonlar (omurga tüberkülozu), çeşitli kanserler (bağırsak, prostat, yumurtalık, kan kanserleri vb) asıl sebeptir. Bazı bel ağrılarının nedenleri de psikolojiktir ve kapsamlı şekilde araştırılması gerekir.

Aşırı kilo alımı, gebelik, uzun süre ayakta durmayı gerektiren durumlar, uzun süre yüksek topuklu ayakkabı giymek ve bacaklardaki uzunluk farkı, bel ağrısının diğer nedenleri arasındadır.

Bel ağrısı belirtileri nelerdir?

Bel ağrılarının sadece yüzde 5’i bel fıtığı kaynaklıdır. Bel kasları, bağları ve eklemlerin hasarlanarak ortaya çıkardığı bel ağrısının şiddeti, öne eğilme, uzun süre ayakta durma, yürüme gibi günlük aktivitelerle artar.

Hastalar genellikle; bele aniden ağrı saplanması, yürürken belde ağrı, belde yanma şeklinde ağrı ve yatarken belde ağrı gibi belirtilerle hekime başvurur. Ağrının fiziksel aktivite ile şiddetlenmesi, istirahatle hafiflemesi en çok görülen belirtilerden birkaçıdır.  

Detaylı bir hasta öyküsü araştırması ve detaylı bir fizik muayene il teşhis konulur. Ardından nörolojik testler ve özel kas-iskelet sistemi muayene­si yapılır.  Bu şekilde olası tanı listesi daral­tılarak laboratuvar testlerine gerek duyulabilir.

Röntgen, kan biyokimyası, romatizmal testler, EMG, MR, kemik sintigrafisi gibi testlerden biri ya da birkaçı gerekli olabilir. Bel ağrısı tedavisi, bel ağrısının nedenine, şiddetine, kişinin yaşına ve pek çok özelliğine göre farklı şekilde yapılabilir.

Bel ağrısının tedavisinde uzman kontrolünde basit ağrı kesici ilaçlar, kas gevşeticiler kullanılabilir. Yine tam donanımlı bir sağlık kuruluşunda fizik tedavi seçenekleri denenebilir. Bunun yanı sıra ağrı bantları, masaj, lokal enjeksiyonlar ve egzersiz de bel ağrısı tedavisinde etkilidir.

Bel ağrısı tedavisi nasıldır?

Basit bel ağrılarında ani başlangıcın olduğu dönemde isti­rahat ilk tedavidir, ancak genellikle 2-5 gü­nü geçmesi önerilmez. Ağrı kesici ve kas gevşetici ilaçlar sıklıkla kullanılır. Sıcak uy­gulama, elektro terapi, ultrason gibi fizik te­davi yöntemlerinden yararlanılır.

Daha son­ra bel karın bölgesi kaslarını güçlendirme­ye yönelik egzersizler tavsiye edilir. Bazı durumlarda korse kullanımı gerekse de bel ve karın kaslarını zayıflataca­ğından, uzun süreli korse kullanımından kaçınılmalıdır.

Cerrahi tedavi çok az sayıda hastada gerek­li olur. İlerleyici sinir sıkışması bul­guları varlığında, diğer tedavilere cevap alı­namadığı durumlarda cerrahi tedavi uygu­lanır.

Masaj uygulamaları, yapılış şekline göre farklı sonuçlar yaratabilir. Bazı masaj uygulamaları kasları gevşettiği için ağrı açısından faydalı görülebilir ancak sadece kası gevşetmeye yönelik uygulamalar esas problemi tedavi etmez.

Ayrıca masaj bel ağrılarında yegane tedavi şekli olamaz. Yardımcı tedavi olarak önerilmektedir ve kesinlikle eğitimli kişilerce yapılması gerekir. Halk arasında ‘bel çektirme’ olarak da bilinen yöntemler ise oldukça risklidir.

Tıp hekimleri tarafından da iyi bilinen ve ‘manipülasyon’ olarak isimlendirilen bu yöntemler genellikle işin ehli olmayanlarca yapılmaktadır. Standart tedavi yöntemi değildir, eğitimli ellerde, yardımcı tedav olarak doktor önerisi ile yapılabilir.  

Önerilen Branşlar: Aile Hekimliği, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon, Beyin Cerrahi (Nöroşirurji), Ortopedi, Fizyoterapi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz