Bel soğukluğu cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. Enfekte kadınlarla ilişkide bulunan erkeklere yüzde 25, enfekte erkeklerle beraber olan kadınlara ise yüzde 80 oranında hastalığın bulaşma riski vardır. 1960’lardan itibaren tüm dünyada görülme sıklığı artmıştır. Eş zamanlı olarak klamidya ve diğer bazı en­feksiyonlar da görülebilir.

Bel Soğukluğu neden olur?

Bel soğukluğuna “Neisseria Gonorhoeae (nayserya Gonore)” isim­li bir bakteri neden olur. Gonore mikrobu olarak bilinir. Bakteri, cinsel yolla bulaşarak öncelikle idrar yollarına yerleşir. Çok sayıda partner olması ve korunmasız cinsel ilişki en önemli risk faktörüdür.

Erkeklerde sıklıkla üretrit (idrar kanalı iltihabı) ve bel soğuklğu, kadınlarda ise sıklıkla servisit’e (rahim ağzı bölgesi iltihabı) neden olur. Ayrıca farenjit gibi boğaz enfeksiyonlarına da yol açabilir. Bunlar dışında konjuktivit (gözde konjuktiva iltihabı), makat iltihabı, prostat iltihabı ve orşit’e de (testis iltihabı) yol açabilir.

Doğum sırasında anneden bebeğine gonore mikrobu geçebilir. Bu da yeni doğan bebeklerde gözde konjuktivit’e ve körlüğe dahi yol açabilir. Bu nedenle her yüzden yeni doğan bebeğe doğumdan hemen sonra bir takım antibiyotikli göz damlaları damlatılır.

Yaygın gonore enfeksiyonunda ise bakteri kana geçer ve endokardit (kalbin iç dokusunda meydana gelen iltihap), menenjit ve “gonokokkal dermatit-artrit sendromu” gelişebilir. Dermatit-artrit sendromu, ağrısız seyreden cilt döküntüleri ve eklem sıvılarında gonokok bakterisine bağlı iltihap gelişmesiyle karakterizedir.

Bel Soğukluğu (Gonore) belirtileri

Hastalık sıklıkla belirti vermez. Bel soğukluğu belirtilerinin ortaya çıkması bazen bir ayı dahi bulabilir. Ama sıklıkla cinsel ilişkiden ortalama 4-6 gün sonra şikayetler kendini göstermeye başlar. Bunlar, erkeklerde sıklıkla üretral akıntı, idrarda yanma veya sadece üretrada kaşıntı hissi; kadınlarda ise vajinal akıntı şeklinde görülebilir.

Penis ucunda ödem ve kızarıklık olabilir. Farenks tutulumunda boğaz ağrısı görülür. Pelvik iltihabi hastalığa neden olursa kadınlarda kısırlık riski ortaya çıkar. Enfek­siyonun prostat bezini de tutmasıyla sık id­rara çıkma, ani sıkışma hissi, idrara yetişememe ve gece idrara kalkma gibi belirtiler ortaya çıkabilir.

Ayrıca adet düzensizliği, kronik kasık ağrıları, idrar yaparken ağrı, acı ve yanma da sık rastlanan belirtiler arasındadır.

Bel Soğukluğu (Gonore) tedavisi

Hastanın şikayetleri ile teşhis konabilir ancak kesin tanı için idrar yolundan alınan örneklerle kültür testi gerekebilir. Bel soğukluğu tedavisinde hastalığın şiddetine göre süresi değişmek üzere yaygın antibiyotikler kullanılır. Ayrıca bir bel soğukluğu ilacı yoktur. Bel soğukluğu mikrobu taşıyan kişilerde çoğu zaman başka cinsel yolla bulaşıcı hastalıklar da olabileceği için kişilerde bu hastalıklara özgü taramalar da ihmal edilmemelidir.

Önerilen Branşlar: Aile Hekimliği, Üroloji, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Dahiliye, Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları

saglikk.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz