Beyaz Çay Nedir?

Çay ülkemiz için çok önemli bir içecektir. Dünya genelinde en fazla çay tüketen ülke olmamız günün her anında çay içebilmemiz ile mümkündür. Ülkemiz için yeni sayılabilecek çay çeşitlerinden birisi de beyaz çaydır. Genellikle siyah çay içen bir toplum olarak pek çok kişide beyaz çayın nasıl olacağı ile ilgili merak mevcuttur. Besin değeri yüksek bir çay olması sayesinde dünya genelinde birçok ülkede tercih edilen bu çay pahalı bir çay çeşidi olarak bilinir.

Beyaz Çay Nasıl Üretilir?

Farklı bir çay olması nedeni ile beyaz çay nasıl üretilir sorusu sıkça sorulur. Beyaz çay, çayın henüz tomurcuk aşamasında iken elle tek tek toplanarak üretildiği halidir. Tomurcuk halinde bulunan ve elle toplanan çayların üzerinde beyaz tüyler bulunur. Bu tüyler nedeni ile çayın bu haline beyaz çay adı verilmiştir. Antioksidan değeri oldukça yüksek bir içecek olması ile sağlığına dikkat edenlerce tercih edilir.

Beyaz Çay Nerede Yetişir?

Ülkemizde de üretilmeye başlanmış olan beyaz çay yüksek fiyatlara satışa sunulmaktadır. Beyaz çay nerede yetişir denildiğinde Sri Lanka, Çin ve Hindistan akla gelir. Bu ülkeler en fazla beyaz çay üreten ülkeler arasında yer alır. Ancak bu ülkeler içerisinde en kaliteli beyaz çay Çin’de üretilen olarak bilinir. Ülkemizde de birkaç yıldır Karadeniz Bölgesinde üretimi yapılmaktadır. Özel şekilde demlenen beyaz çay sağlık açısından oldukça faydalıdır.

http://www.kulvar.com.tr

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz