Beyin kanaması, beynin etrafında ya da içinde bulunan normal veya anormal bir damarın travma ve başka bir nedenle yırtılması sonucu meydana gelen kanamaya denir.

Beyin Kanaması Çeşitleri

Beyin kanaması çeşitleri kanamanın oluştuğu noktaya farklılık gösterir ve böyle adlandırılır.
• Genellikle bu rahatsızlık kafatasının herhangi bir yerinde kanama şeklinde ortaya çıkabilir ve bu hastalık çeşidine intrakraniyal kanama adı verilir.
• İkinci farklı tür olarak ise beyin içinde iç dokuda kanama oluşursa, intraserebral kanama olarak adlandırılır.
• Beyin ve beyin dokusu arasında bulunan bölgede kanama gerçekleşirse, bu rahatsızlık türü ise subaraknoid kanama olarak adlandırılır.
• Hastalığın diğer türü kafatası ile beyin arasında pıhtı oluşması şeklinde ortaya çıkar. Bu hastalık şekli ise beynin sert kaplaması altında veya üstünde olmasına göre farklı adlandırılır. Sert kaplama altında bulunduğunda subdural ve üstünde bulunduğunda epidural hematom olarak adlandırılır. Bu türler genellikle travmalar ve ani düşüşler sonrası oluşur.

Beyin kanaması neden olur?

Beyin kanaması oldukça farklı sebeplere bağlı gelişebildiği gibi çok farklı beyin bölgelerinde de meydana gelebilir. En sık görülen nedenlerin başında trafik kazası, düşme gibi travmalar gelir. Bu tip kanamalar kemikle beyin zarı (epidural kanama) ya da beynin iki zarı ara­sında (subdural kanama) meydana gelir. Beyin dokusu içine doğru olan kanamaların çoğu ise, yüksek tansiyon sebebiyle oluşur. Ayrıca damar duvarında zaman için­de oluşan bir baloncuğun (anevrizma) pat­laması sonucu da beynin arasındaki ve içindeki boşluklara kanama gerçekleşebilir (subaraknoid kanama). Bazen doğuştan olan damar anomalileri de beyin kanamasına neden olabilir.

Beyin kanaması belirtileri

Ani gelişen kanamalar­da, özellikle kazaya vs bağlı travmatik olanlarda unutkanlık, baş ağrısı, daha sonra da bulantı, kusma ve uyku hali gibi beyin kanaması belirtileri görülür. Hastada yer ve zaman farkındalığı bozu­lmuştur. Belirtilere  havale de eşlik edebilir. Daha kötü vakalarda şuur kapa­nır ve koma oluşur.

Hipertansiyo­na bağlı kanamalarda ise genellikle vücudun bir tarafında felç izlenir, konuşma bozukluğu eşlik eder. Şu­ur kapanabilir. Anevrizmada çok şiddet­li bir baş ağrısı görülür. Hasta bu durumu “daha önce hiç bu kadar şiddetli baş ağrısı yaşamamıştım” şeklinde tarif eder. Ardından şiddetli (fışkırır tarzda) kusma ve bilinç kaybı gözlenebilir.

Damar yumağına bağlı kanamalarda ise yu­karıda tarif edilen birçok belirti görülebileceği gibi, tek belirti sadece havale geçirme de olabilir.  

Beyin kanaması teşhisi

Kanamanın asıl nedeni ve şiddetine göre tedavi seçenekleri farklı olsa da çoğunlukla cerrahi yöntemler gerekli olur. Travma sonucu oluşan kanamalara kafa tasındaki bir çatlak ya da kırık neden olduğu için röntgen filminin çekilmesi teşhiste kesinlik sağlar. Kafa röntgeninin yanı sıra bilgisayarlı tomografi veya MR veya beyin anjiyografisi de beyin kanamalarının kesin tanısında önemli tetkiklerdir.

Beyin kanaması tedavisi 

Kanamanın ilerlememesi ve tekrar etmemesi beyin kanaması tedavisinde önem taşır. Travma sonrası oluşan kanamalarda öncelikle hastanın dikkatle izlenmesi gerekir. Cerrahi gerekliyse ameliyatın kısa süre içinde yapılması hayati önem taşır. Hi­pertansiyona bağlı beyin içi kanamalar­da tansiyon mutlaka kontrol altında tutulmalıdır. Anevrizma da ise baloncuğun tekrar ka­nama ihtimali olduğundan anevrizmanın kliplenmesi veya koil ile doldurulması gerekecektir. Ayrıca tansiyonu düzenli tutulmalı, ıkınacak, efor yaptıracak her tür olay­dan hasta uzak durmalıdır. Epilepsi riskine karşı da koruyucu ilaç tedavi­si uygulanır. Kanamanın boşaltılması için bazen ameliyatla kafatasının açılıp (kranyotomi) müdahale edilmesi gerekebilir. 

Önerilen Branşlar: Acil Tıp, Nöroloji, Beyin Cerrahi (Nöroşirurji), Ortopedi, Girişimsel Radyoloji

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz