Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 18°C
Yağışlı

Beyin Tümörü Nedir?

Beyin Tümörü Nedir?
18.07.2018
5.571
A+
A-

Beyindeki normal hücrelerin çeşitli sebeplerle anormalleşip kontrolsüz büyümesi sonucu oluşan kitlelere beyin tümörü denir. Beyin tümörleri iyi ya da kötü huylu olabileceği gibi beynin kendi dokusundan ya da başka bir kanserin metastaz (vücudun başka bölgesinden sıçraması) yapmasından kaynaklı gelişebilir. Yeni doğan bebekler dahil her yaş grubunda rastlanabilir. Beynin kendi dokusundan kaynaklanan tümörler çocukluk çağında en sık görülen ikinci tümördür. Erişkinlerde ise genellikle metastatik tümörlere daha sık rastlanır.

Beyin tümörü çeşitleri

Beynin kendi dokusundan kaynaklanan tü­mörler 4 grupta derecelendirilir. 1 ve 2 iyi huylu beyin tümörleri (benign),  3 ve 4 genellikle kötü huylu beyin tümörleri (malign) olarak düşünülür. Sınıflandırma beyin dokusundan kaynaklanan (nöroepitelyal) tümörler, nöron kaynaklı tü­mörler, beyin zarlarından kaynaklanan tü­mörler, başka yerden beyne sıçrayan tümörler şeklinde yapılır. Nöroepitelyal tümörler vücudun di­ğer tümörlerinden farklı davranırlar. Başka organlara metastaz yapmazlar ama beyin içinde ilerleyerek yayılırlar. Yeni gelişen moleküler ve genetik tanı yöntemleri ile cerrahi ve diğer tedavilere yanıt verme özellikleri belirlenebilir.

Beyin tümörü neden olur?

Beyin tümörlerinin nedenleri türüne göre farklılıklar gösterse de en genel anlamda beyin hücrelerinin genetik yapısında değişime sebep olan koşulların oluşması ve bu hücrelerin kontrol dışı büyümesi / çoğalmasıyla meydana geldikleri söylenebilir.

Beyin tümörü belirtileri

Tümörün yerleştiği ve sıkıştırdığı beyin dokusuna göre belirtiler de­ğişebilir. Tümörün bulunduğu yerin karşı ta­rafında (sağda ise vücudun solunda) kuvvetsizlik, görme kaybı, uyuşukluk ve his kaybı, konuşma bozuklukları, kişilik değişikliği, dengesiz­lik, hafıza bozuklukları öne çıkabilir. Baş ağrısı ile gelen bir hasta­da beyin tümörü bulunması ise diğer hastalıkların çıkma ihtimalinden çok daha azdır. Örneğin hipofiz adenomlarında tümörün hormon salgılayıp salgılamadığına bağlı olarak (hormon salgılamayan adenomlar uzun zaman belirti vermeyebilir. Optik sinire baskı yaparak görme bozukluklarına neden olur) hormon bozuklukları, adet düzensizlikleri, memeden süt gelmesi, aşırı şişmanlama, hızlı boy atma, ellerde, ayaklarda ve çenede büyüme gibi belirtiler ön plandadır.

Bunun dışında genel olarak sara nöbetleri, bilinç bulanıklı­ğı ve kaybı, bulantı ve kusma, işitme kaybı, denge problemleri beyin tümörü belirtileri arasında sayılabilir. Sinir tutulumuna bağlı göz hareketlerin­de bozukluk, yüzde duyu kaybı, yutma bozukluğu da beyin tümörü belirtilerindendir. En ileri safhada ise beynin ana merkezinin sıkışması ve kan dolaşımı­nın bozulması sonrası bilinç kaybı ve koma tablosu ortaya çıkar.

Beyin tümörü tedavisi

Teşhis genellikle hasta öyküsü ve doktorun gerek görmesi ile MR veya bilgisayarlı tomografi ile konur. Beyin tümörlerinde, ister iyi huylu ister kötü huylu olsun, tedavi cerrahidir. Tümöre eşlik eden ödem varsa kortizon tedavisi eklenebilir. Epilepsi nöbetlerini önlemek için de ayrıca ilaç tedavisine gerek duyulabilir. Tümörün yerleşimine, büyüklüğüne, tipine, bası etkisine, iyi ya da kötü huylu oluşuna, cerrahi için uygun olup olmamasına göre cerrahi tedavi planlanır. Kötü huylu olduğu belirlenen tü­mörlere radyoterapi (ışın tedavisi) uygula­nır. Kemoterapi de beyin tümörleri için iyi bir seçenek olabilir.

Önerilen Branşlar: Aile Hekimliği, Nöroloji, Beyin Cerrahi, Radyoloji, Radyasyon Onkolojisi, Tıbbi Onkoloji

saglikk.com

YORUMLAR