Bit, yani Latince adı ile  “phthiraptera” yaklaşık 3 bin kanatsız böcek türünün bir üyesidir. Bu kanatsız böcekler arasından birkaç tanesi insanların sağlığını tehdit eden üyelere sahiptir. Bunlar halk arasında bitlenme olarak bilinen kaşıntılı deri hastalığına neden olur.

Bitlenme neden olur?

İnsanda bitlenme üç şe­kilde görülür: Baş, vücut ve kasık bitlenmesi. Kaşıntılı deri hastalığına neden olan phthirus pubis kasıkta, peduculus humanus  ise saçlı deri ve vücutta yerleşir.

Bit nasıl bulaşır?

Bu bitler kanatsızdır ve bacakları zıplamaya uygun değildir. Bu nedenle bir baştan diğe­rine uçamaz ya da zıplayamaz. Sadece sürü­nerek hareket edebilirler. Bitin yaşaması için en uygun ortam 28-32 derece sıcaklıktır. Erişkin bit, en uygun koşullarda 6 gün canlı kalabilir.Bitler ortak kullanım eşyaları ile bulaşır (tarak, havlu, çarşaf, fırça vs). Kasık bitinin cinsel temasla bulaşma olasılığı ise yaklaşık yüzde 95’dir.

Şiddetli kaşıntı bitlenme için en bariz semptomdur. Bit, en çok ense ve ku­lak arkalarında yerleşir. Kan emme­leri sırasında deriden içeri giren tükürükleri şiddetli kaşıntıya neden olur.

Bit sirkesi nasıl olur?

Bit yumurtaları (sirke), ense bölgesi ve kulak arkası saçlarda kolaylıkla görülür. Toplu iğne başı kadar ve oval şekillidir. Saça yapışık­tır. Kepeğe benzetilebilir. Ama saçtan fır­çayla temizlenemez. Kaşınan bölgede derinin mikrop almasına bağlı kızarıklık, iltihaplı sivilceler, çıbanlar, ense bölgesindeki lenf bezlerinde büyüme sık görülen durumlar­dır.

Bit (bitlenme) nasıl geçer?

Kaşıntı ile beraber fizik muayene ile saçlarda sirke veya nadiren de olsa bite rastlanması, teşhis için yeterlidir.

Tedaviye kişinin yakın çevresi de dahil edilir. Losyon veya şampuan formunda preparatlar kullanılır. Sirkelerin tek tek mekanik olarak temizlenmesi gereklidir. Hepsini bir kerede öldüren bir yöntem yoktur. Bir hafta arayla ikinci tedavi uygulanır. İlk tedavinin amacı tüm bitleri, ikinci tedavinin amacı ise sonraki altı gün boyunca yumurtadan çıkmış bit yavrularını öldürmektir.

Gövde bitlenmesinde seçilen şampuanla banyo, elbise ve çamaşırların kaynatılıp, sıcak ütüyle ütülenmesi esastır. Kasık bitlenmesinde los­yon formu özellikle kasıklar ve anüs çevresi ile fazla kıllı kişilerde bacak, göğüs ve koltuk altına sürülür. İlaç 8-10 saat vücutta bırakılır. Kişi yıkandıktan sonra dezenfekte edilmiş çamaşır giyme­lidir.

Bitin yerleştiği bölgede­ki kılların (kaş ve kirpikler hariç) tıraş edilmesi tedavide yararlı olur.

Önerilen Branşlar: Aile Hekimliği, Cildiye

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz