Göz kapağı kenarları ve kirpiklerdeki yerleşik inflamasyon tablosuna blefarit denir. Ge­nellikle her iki göz etkilenir.  

Blefarit nasıl geçer?

Kirpiklerin tahriş olup göz kapağında inflamasyon oluşması sonucu blefarit gelişir.

Tam nedeni belli olmasa da saçlı deri ve kaşlarda kepek olması, alerjiler, gözde alerjik reaksiyonlar, ilaç yan etkileri veya çalışmayan bir yağ bezi gibi risk faktörlerinin hastalığın mekanizmasında rol oynadığı düşünülmektedir ve genellikle baş rolde stafilokok türü bakteriler rol oynar.

Hastalık göz kapağında yerleştiği bölgeye göre iki türlü sınıflandırılır: Ön blefaritte gözün dış kısmında, kirpiklerin olduğu yerde inflamasyon vardır. Kaşlarda kepek ve gözlerdeki alerjik reaksiyonlar buna neden olabilir. Arka blefaritte genellikle kirpik foliküllerinde çalışmayan bir yağ bezesi rol oynar.

Blefarit belirtileri nelerdir?

Belirtiler hemen farkedilir. Göz kapaklarında şiddetli kaşıntı, şişlik, kızarıklık, yağlanma, çapaklanma, gözlerde yanma ve bir şey kaçmış gibi rahatsızlık hissi, kızarıklık, gözlerde sulanma, ışığa duyarlılık başta gelir. Ciddi göz enfeksiyonu belirtileri olduğu için acilen tedavi edilmelidir. 

Blefarit tedavisi nasıldır?

Fizik muayene ile teşhis konur. Ancak bir enfeksiyon olup olmadığının değerlendirilmesi için bakteri, mantar veya virüs varlığı için kontrol gerekebilir. Bu da gözden gelen sıvıdan alınacak örneğin mikroskop altında incelenmesiyle mümkün olur.

Blefarit tedavisinde kullanılan ilaçlar nelerdir?

Tedavide ilk basamak göz kapaklarının sıcak bir havluyla yavaşça yıkanması, gözlerin temizlenmesi ve göz hijyeninin sağlanmasıdır. Sadece inflamasyon durumunda steroidler ancak mikrobik bir enfeksiyon varsa antibiyotik içerikli merhem, damla veya ilaçlar tedaviye yardımcı olacaktır.

Uzun süreli tedavi edilmeyen blefarit olgularında istenmeyen komplikasyonların başında kirpik kaybı gelir. Ayrıca kuru göz, konjonktivit, arpacık (kirpik tabanında oluşan enfekte şişlik), kronik konjonktivit, kalıcı göz hasarı veya görme kaybına da yol açabilir.

Göz hastalıkları nelerdir konumuzu okudunuz mu?

Önerilen Branşlar: Aile Hekimliği, Göz Hastalıkları

saglikk.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz