Böbrek kanseri; vücudun genelinde olduğu gibi hücreler bölünerek çoğaldıktan sonra, görevlerini tamamlayıp bir süre sonra kendiliğinden ölürler. Ancak hücrelerin ölmeyip kontrolsüz bir şekilde çoğalması, kanseri oluşturur. Bu durumun böbrek hücrelerinde görülmesi sonucu, böbrekte tümör oluşturmasının ortaya koyduğu sağlık sorununa, böbrek kanseri denilmektedir.

Böbrek Kanseri Nedenleri

Kanserin tam olarak neden oluştuğu bilinmese de, klasik olarak en temel neden yukarıda tanımlamasını yaptığımız gibi, hücrelerin kontrol dışı çoğalarak tümörü oluşturmasıdır.

Bunun dışında tümörü tam olarak neyin oluşturduğu bilinmese de, birtakım risk faktörlerinin böbrek kanseri oluşumunu tetiklediği bilinmektedir. Bu yüzden bu risk faktörleri, böbrek kanseri nedenleri arasında yer almaktadır. Böbrek kanseri risk faktörlerine baktığımızda ise, şunların olduğunu görmekteyiz.

 • Aşırı kilolar, kanser hücrelerinin oluşmasının nedenleri arasındadır. Aynı zaman daha fazla kilolar ve aşırı yağlanma, böbrek fonksiyonlarında bozuklukların görülmesine neden olacağı için, böbrek kanseri riskini artırmaktadır.
 • Kan basıncı yüksekliğinin uzun süre boyunca devam etmesi, ayrı bir risk faktörüdür.
 • Kronik böbrek yetmezliği hastalığı, böbrek kanserinin görülmesine neden olan etkenler arasındadır.
 • Ailede böbrek kanseri hikayesi bulunan kişilerde, genetik yatkınlık sebebiyle aynı hastalığın görülmesi mümkündür.
 • Başta ağrı kesiciler olmak üzere uzun süreli ilaç kullanımı, böbreklerde kansere neden olabilecek faktörler arasında yer almaktadır.
 • Diğer kanser çeşitlerinde olduğu gibi böbrek kanserinin oluşmasında da en temel faktörlerden biri, sigara tiryakiliğidir.

Böbrek Kanseri Belirtileri

En sık görülen böbrek kanseri belirtileri, şunlardır.

 • Elle muayene yapıldığında karın bölgesinde ve böbrek kısmında kitle hissedilmesi
 • Ani ve aşırı kilo kayıpları
 • Uzun süreli iştahsızlık
 • Uzun süren yüksek ateş
 • Vücudun böbreklere yakın kısımlarında sürekli ağrı ortaya çıkması
 • Aşırı halsizlik ve yorgunluk hali
 • Günlük yeterli miktarda su içilmesine rağmen, idrar renginin pas renginde ya da koyu kırmızı olması
 • İdrarla birlikte kan görülmesi

Gibi belirtiler, böbrek kanseri belirtileri arasında en sık görülenleridir.

Böbrek Kanserinin Evreleri

Yapılan muayene de böbrek kanseri için şüphe duyulduğu hallerde, doktor böbrek kanserinin evresini belirlemek için ek olarak birtakım tetkik ve kontrollerde bulunur. Böbrek kanserinin evreleri, şunlardır.

Evre 1: kanserin yeni oluşmaya başladığı evre olup, tümör çapı yaklaşık olarak 7 santim büyüklüğündedir. İlk aşama evresinde, böbrekte görülen tümör genellikle böbreğin içinde sınırlı kalmaktadır.

Evre 2: oluşan tümör yine böbrek içinde sınırlı kalmakla birlikte, boyutu 7 santimin üzerinde görülebilmektedir. Evre 3: 3. Evrede böbrek dışındaki dokularda da, tümör etkisini göstermeye başlamıştır. Böbrek dışında yakında bulunan organlara da, kanserli hücrelerin ulaşma riski bulunur.

Evre 4: kanser böbrek dışına fazlasıyla yayılmış olup, başta yakın organlar olmak üzere akciğerler, karaciğer, birçok lenf nodu gibi vücudun uzak bölgelerine de yayılmıştır.

Böbrek Kanserinin Tanısı

Böbreklerde kanserin varlığı için teşhis konulabilmesi adına uygulanan yöntemler, şunlardır.

Görüntüleme teknikleri: böbrekte anormallik ya da tümör olup olmadığını anlamak için, bilgisayarlı tomografi ve ultrasyon ile görüntüleme yapılır. Aynı zamanda manyetik rezonans görüntülemesi de, kanserin teşhisi için uygulanan görüntüleme yöntemleri arasındadır.

Biyopsi: her ne kadar çok sık kullanılan bir yöntem olmasa da, böbrek dokusundan örnek alınarak yapılan incelemelerde, böbreklerde kanser tanısının konulabilmesi için uygulanabilecek yöntemler arasındadır.

İdrar ve kan tahlilleri: kanserin semptomlarına ve belirtilerine tam olarak neyin sebep olduğunun anlaşılması için, idrar ve kan tahlilleri kanseri teşhisi için kullanılan yöntemlerin başında gelmektedir.

Böbrek Kanseri Tedavisi

Böbrek kanserinin tedavisi için en sık kullanılan yöntem, tümörün cerrahi yöntemlerle çıkarılmasına dayanmaktadır. Ancak ameliyat tercih edilebilmesi için, ilaçlı ve manyetik tedavi yöntemlerinin tedaviye olumlu cevap vermemesi gerekir.

Bu durumlarda böbreğin fonksiyonlarını korumak ve tümörü çıkarmak için, ameliyat uygulanmaktadır.

Tümörün böbrekten çıkarılması: bu tedavi yönteminde böbreğin tamamen alınması yerine, sadece tümör böbreklerden alınmaktadır. Tümör ile birlikte bazı durumlarda tümörün çevresinde bulunan sağlıklı dokularda alınabilmektedir.

Böbreğin tamamen alınması: özellikle kanserinin ilerlemiş evresinde tümörün böbreklerden çıkarılmasına imkan olmayan durumlarda, sadece kanserli hücrelerden etkilenen böbrek ameliyatla alınır. Yapılan bu ameliyatta bazı durumlarda, böbreğin çevresinde bulunan dokuların alınması da, söz konusu olabilmektedir.

Web sitemiz üzerinde verilen sağlık bilgilerinin tamamı, farklı kaynaklardan derlenmiştir. Bu nedenle hiçbir zaman kesin tedavi ve tavsiye içermeyip, sadece bilgi verme amaçlıdır. En doğru ve kesin bilgiyi, ancak doktor muayenesi sonrasında alabilirsiniz.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz