Böbrek vücuda giren sıvıların süzülerek atıldığı özel bir sindirim sağlar. Bu işlevi sırasında oldukça yoğun çalışarak bedenin ciddi ve hayati bir organı olma görevini de üstlenmiştir. Ancak böbrek sorunları birçok insan için farklı şekillerde can sıkıcı olabilir. Böbrek taşı da bunlardan biridir.

Bunların içinde en yaygın görüleni ise böbrek taşı sorunları olarak bilinmektedir. Erkeklerde bayanlara oranla daha sık görülen böbrek taşlarının farklı nedenleri vardır. Genellikle kendiliğinden düşebilen böbrek taşları, idrar yollarını tıkadığında ciddi ve sancılı bir süreci de beraberinde getirmektedir.

Doğum sancısından bile kötü olduğu bilinen böbrek taşı düşürme sancılarının etkileri çok farklıdır. Zaman içinde farklı şekillerde ortaya çıkan böbrek taşlarının bazı şekilleri vardır.

Dört gurup altında incelenebilen bu taşlar; kalsiyum oksalat ve fosfat, ürik asit, magnezyum amonyum fosfat diye adı strüvit ve sistin şeklinde tıbbi olarak belirlenmiştir. Tıbbi yardım olmadan da böbrek taşlarının düşmesi mümkündür.

Böbrek Taşı Belirtileri

Ancak birçok sorunda cerrahi ve diğer müdahale yöntemleri etkili olacaktır. Böbrek içerisinde ya da idrar yolunda kalan taşlar belirli bir süre düşmediğinde ciddi sağlık sorunlarının oluşmasına neden olabilir. Böbrek taşı sorunlarının belirtileri ise böbrek bölgesinde ağrı, bulantı, kusma, kanlı idrar, bulanık idrar ve idrar yaparken yanma hissi sayılabilir.

Bu belirtilerin tamamını yaşayan hastanın bir uzman desteği alması gerekebilir. Genetik faktör ve sık tüketilen bazı besinlerin bu tip sorunların oluşumunda etkili olduğu bilinmektedir. Böbreğin süzme esnasında bu taşların oluştuğu varsayılmaktadır kan ve sıvılar içinde ki bazı mineral ve diğer maddelerin böbrek taşlarına neden olduğu bilinmektedir.

Böbrek Taşı Tedavisi

Oluşumlarının engellenmesi için bol lifli besinlerin tüketilmesi, ani kilo kaybından kaçınmak önlem amacı ile doktorların belirttiği unsurların başında gelmektedir. Bunun yanı sıra böbrek taşı tedavisi esnasında bol su içilmesi, hareket edilmesi kesinlikle önemlidir.

5 mm çapında ve altında olan böbrek taşları genellikle kendisi düşebilir. Günde en az 2-2,5 LT su tüketilmesi önemlidir. Maydanoz suyu, mısır püskülü, kiraz sapı gibi doğal ürünlerin sularının içilmesi böbreğin daha hızlı çalışması için etkili olduğundan kullanılabilir. Bu durumların haricinde operasyon gereken durumlarda lazer ile kırma ya da cerrahi müdahale doktorlar tarafından belirlenecektir.

Güneş Gözlüğü Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

saglikk.com

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz