Boğmaca öksürükle kendini gösteren, bulaşıcı bir solunum yolu hastalığıdır. Üst üste gelen spazm gibi öksürük nöbetleri ile karakterizedir. Her yıl yaklaşık 50 milyon boğmaca vakası görülür. Her 100 bebekten 4’ü boğmaca nedeniyle kaybedilir.

Boğmaca nasıl bulaşır?

Her yaşta görülebilen boğmaca, bebeklik ve çocukluk döneminde şiddetli seyreder. Bordetela cinsi mikroplar yol açar. Kış aylarında sık görülür. 1 yaş altında ölüm oranı yüzde 70’tir. Bulaşma direkt temas ve öksürük damlacığı yoluyla olur.

Kuluçka dönemi 6-20 gündür. Bulaşıcılık temastan 7 gün sonra başlar ve hastalığın ilk 3 haftasında devam eder. Bir kere ortaya çıktıktan sonra doğal bağışıklık gelişir ve ömür boyu görülmez. Aşı ile sağlanan bağışıklık 5-7 yıl sürer. Bu süreden sonra tekrar aşı olmak gerekir. erken evrede bulaşıcılığı yüksektir.

Boğmaca belirtileri

Hafif ateş, burun akıntısı, burun tıkanıklığı gibi üst solunum yolları enfeksiyonu belirtileriyle başlar. Kuru, aralıklı, özellikle geceleri şiddetlenen öksürük nöbetleri izler. Daha sonraki evrelerde üst üste, kesik kesik, boğulur tarzda öksürükler dikkat çeker. Koyu, yapışkan bir balgam çıkarınca hasta rahatlar.

Boğmaca öksürüğü

Çocuklar öksürük nöbeti sonunda kusabilir. Nöbetler sırasında terleme, baş ve boyun damarlarında şişme, bilinç bozukluğu ve nöbet görülebilir. Süt çocuklarında öksürük olmaksızın apne ve morarma ataklarıyla da seyredebilir. Bu büyük çocuk ve ergenlerde inatçı öksürükle gider. Ağır hastalık yapmaz.

Fizik muayene, klinik belirtiler teşhiste önemlidir. Kan testlerinde lökosit artışı ancak eritrosit sedimentasyon hızında değişiklik olmaması boğmaca tanısının konmasına yardımcı olur. Kesin tanı için kültür gereklidir.

Boğmaca tedavisi

Böylece diğer bakterilerin yol açtığı enfeksiyonlar ayırt edilir. Hastayla yakın temas içinde olanların da tedaviye önleyici olması bakımından dahil edilmesi gereklidir.  İlk bir hafta hastanın kaldığı yer, bulunduğu ortam diğer bireylerden ayrılır. Bu sürede hastaya antibiyotik tedavisi uygulanır.

Boğmaca aşısı

Asıl korunma yöntemi çocukluk döneminde yapılacak aşılamadır. Hasta yakınlarının da aşı olması gerekebilir. Aşı ile ölü mikroplara karşı vücut antikor üretir ve hastalığa karşı savunmayı öğrenmiş olur. Bebeklere 4 doz şeklinde uygulanır. İlk doz 2. ayda verilir. İkişer ay arayla iki kez daha tekrarlanır. 4.doz ise bebek 1.5 yaşındayken uygulanır. Gerekirse 5-6 yaşlarında 5. doz yapılabilir. 7 yaşından sonra aşı uygulanmaz.

Önerilen Branşlar: Aile Hekimliği, Çocuk Hastalıkları ve Sağlığı, Göğüs Hastalıkları, Dahiliye

Bir önceki yazımız konserve zehirlenmesi

saglikk.com

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz