Botulizm (Konserve Zehirlenmesi) felçlere yol açan, genellikle de konserve yiyeceklerden kaynaklanan ölümcül bir zehirlenme tablosudur. 

Hastalığa “klostridium botulinum” adlı bakterinin ürettiği “botulin” adlı zehir yol açar. Genellikle yiyeceklerle bulaşır. Sterilizasyonu iyi yapılmayan ev konserveleri bunların başında gelir.

Özellikle et ve sebze konserveleri tehlikelidir. Bu konservelerin hazırlanışında eğer temizlik kurallarına gerektiği gibi uyulmamışsa, sözü geçen bakteri konservelere bulaşır ve bunu yiyen kişilerde zehirlenme gelişir.

Bu bakteri havasız ortamda yaşayabilir, toprakta, bazı hayvanların dışkılarında, meyvelerin ve bitkilerin kirli yüzeylerinde bulunur. Bakterinin oluşturduğu zehir, bilinen en şiddetli zehirdir.

Botulin zehri kasların kasılmasını sağlayan “asetil kolin” adlı sinir hormonunun, motor sinirlerin (kasları kasılmaya yönelten sinirler) uçlarından salgılanmasını engeller. Bu da vücuttaki en hayati kasların işlevsiz kalmasına neden olarak (solunum kasları, kalp kası gibi) ölüme yol açar. Ölümlerin büyük bir bölümü belirtilerin 2-9. günleri arasında olur. 

Botulizm belirtileri

Botulizm belirtileri, zehir içeren besin maddelerinin alınmasından 12-36 saat sonra ortaya çıkar. Bazı durumlarda 14 günü bulabilir. Yorgunluk, halsizlik, baş ağrısı gibi sinsi şekilde başlayabilir. İleri aşamalarda çift görme, şaşılık, göz bebeklerinde genişleme, yüz felci, yutma ve çiğneme güçlükleri, dil hareketlerinde bozukluklar, konuşma bozuklukları, idrar çıkaramama gelişebilir. İnatçı bir kabızlık gelişebilir. Boyun kasları felce uğrar ve hasta başını dik tutamaz.

Diyafram felci ile solunum güçleşir, bazen imkansızlaşır. İlk iki haftada tehlikeyi atlatanlarda 1-2 hafta sonra iyileşme başlar ve tüm belirtiler 2 ila 6 haftada yavaş yavaş kaybolur. Botilinum toksini kesinlikle acil müdahale gerektiren ciddi bir tabloya sebep olur.  

Teşhis ve Tedavi

Kesin teşhis, kanda, dışkıda veya mi­dede toksinin gösterilmesi ve dışkı testinde bakterinin varlığıyla konur. Öncelikle solunum, dolaşım gibi yaşamsal işlevlerin desteklenmesi ve takibi gerekir.

Botulizm tedavisi 

Botulizm şüphesi varsa zehirlenmenin daha fazla ilerlememesi için hastanın kusturulması ve midesinin yıkanması gerekir. Lavmanla bağırsaklardaki kalıntı zehirlerin de atılmasına yardım edilmelidir. Hasta kesin bir yatak istirahatine alınmalıdır. Aynı besini yemelerine karşın hastalanmayan kimselere de koruyucu olarak serum tedavisi uygulanır.

Bozuk konserve nasıl anlaşılır?

Bakteri, üreme sırasında gaz oluşturduğundan konserve kutusu şişmişse içindeki besinin botulizme yol açma riski yüksek demektir. Bu konservenin kesinlikle tüketilmemesi gerekir. Her türlü konserve yenmeden önce en az 15 dakika kaynatılmalıdır. Böylece (eğer varsa) konservedeki zehirler etkisizleştirilir.  

Konserve Zehirlenmesi

Önerilen Branşlar: Acil Tıp, Dahiliye, Nöroloji, Enfeksiyon Hastalıkları

saglikk.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz