Boyun ağrısı toplumun yaklaşık üçte birin ortak şikayetidir. Genellikle ani başlangıçlıdır. Kadınlarda er­keklere göre daha sık rastlanır.

Boyun, vücuttaki en karmaşık eklem yapısına sahiptir ve omurganın en hareketli ancak en korumasız parçasıdır. Bu nedenlere ani ya da mesleki travmalara çok açıktır.

Boyun ağrılarının büyük kısmı hafiftir ve iyileşme gösterir. Bazen çok ağrılı, hatta engele neden olacak kadar ilerleyebilir. Özellikle masa başında çalışanlarda, bilgisayar kullananlarda boyun ağrısı yaygınlaşmıştır.

Görülme sıklığı ileri yaşla beraber artar. Günlük gerilimler ve iş stresi de ağrıyı artırır. Boyun ağrısıyla birlikte sırt-omuz ağrısı, ellerde uyuşma, baş dönmesi, dengesizlik ve baş ağrısı görülebilir. Boyun problemleri bir kazadan sonra aniden de ortaya çıkabilir.

Boyun ağrısı nedenleri

En genel nedenler kısaca; duruş bozuklukları, yaralanmalar (trav­malar), dejeneratif hastalık­lar, doğuştan gelen anomaliler, romatizmal hastalıklar, kas kaynaklı nedenler, tümörler, fıtık, itihabi faktörler, omuz, çene, baş ve kolun üst kısmından boyna yansıyan ağrılar, kireçlenme, kanal daralması, menenjit, tiroid bezi iltihabı, kalp krizi gibi boyun dışı odaklardır.

Boyun ağrısı belirtileri

Boyun ağrısına sıklıkla hareket kısıtlılığı da eşlik eder. Boyun ve omuz çevre­si kaslarda sertleşme vardır. Ağrı omuzlara, sırta ya da kola yayılabilir, baş ağrı­sı da eşlik edebilir. Boyun fıtığı kaynaklı sinir sıkışması varsa kol ve el kaslarında kuvvetsizlik ve uyuşma görülür.

Hastanın şikayetleriyle beraber öyküsü ve fizik muayene teşhis için önemli bir adımdır. Daha sonra altta yatan asıl sebebin belirlenmesi için röntgen, kan tetkikleri, EMG, MR gibi tetkiklere gerek duyulabilir.

Boyun ağrısı nasıl geçer?

Tedavide ağrının şiddeti ve nedeni önem kazanır. Hafif ağrılı sıcak uygu­lama faydalı olacaktır. Ancak bir kaza /travma söz konusuysa sonrasındaki 48 saat sıcak uygulama yapılmamalıdır. Bu dönemde buz uygulanmalıdır. Doktor kontrolünde basit bazı ağrı kesicilerin de yardımıyla ağrı genellikle bir iki gün içinde yok olur.

Ağrı azaldıktan sonra boyun ve omuz kaslarına germe ve güçlen­dirme egzersizleri yapılmalıdır. Daha ciddi sorunlarda, başlangıç dönemde istira­hat önerilir. Bu amaçla hekim sert ya da yu­muşak boyunluk önerebilir. Ağrı kesici ve kas gevşetici ilaçlar kullanılır.

Sıcak uygulama, elektroterapi, ultrason, traksiyon (bir alet yardımıyla çekme) gibi fizik tedavi uy­gulamaları yapılabilir. Ağrının azalmaya başlamasıyla uygun egzersiz tedavisi düzenlenir. İlerleyici sinir sıkışması ya da omurilik bası­sı durumunda cerrahi tedavi  gereklidir. Asıl neden genellikle bir haftada kendiliğinden iyileşen basit yumuşak doku kasılmaları ol­sa da boyun ağrıları çok çeşitli ciddi sebeplerden de kaynaklanabilir.

Önerilen Branşlar: Aile Hekimliği, Ortopedi, Beyin Cerrahi, Dahiliye, Romatoloji, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon, Fizyoterapi, Algoloji

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz