Boyun fıtığı, boyundaki omurların arasında meydana gelen sinir sıkışmasıdır. Boyundaki omurların arasında yer alan disklerde çeşitli nedenlerle oluşan bozulmaya bağlı olarak meydana gelen yırtılmalar sonucu disk merkezi bu yırtıktan sinir ve omuriliğin yer aldığı boşluğa taşarak boyun fıtığını oluşturur.

Boyun fıtığı neden olur?

Hastalığa en sık travmalar, zorlamalar, kazalar veya yaşlanmayla diskin su içeriğini kaybetmesi neden olur. Bu da yırtıklara ve fıtığa zemin hazırlar.

Boyun fıtığı belirtisi

Boyun ağrılarıyla kendini belli eden boyun fıtığı, kollara giden sinirlerin bası altında kalmasıyla omuz ve kollarda da ağrı, kollarda ve ellerde uyuşma, karıncalanma, kuvvet kaybı gibi belirtilere neden olur.

Fıtığın omuriliğe yaptığı bası nadiren de olsa bacaklarda sorunlara ve patolojik refleks bulgularına neden olabilir. Hastalığı diğer boyun ağrılarından ayıran en önemli fark, sinire yapılan bası nedeniyle güç kaybının oluşmaya başlamasıdır.  

Boyun fıtığı nasıl anlaşılır?

Teşhiste öncelikle boyun fıtığı ile karışabilecek diğer nedenlerin elenmesi hedeflenir. Bu da genellikle fizik muayene ile mümkün olacaktır. Bundan sonraki aşamada MR tetkiki tanı koymada en güçlü seçenektir.

Bazı durumlarda (özellikle yaşlı hastalarda) omurlarda veya omurlar arası bölgede kireçlenmeyi daha iyi saptayabilmek için bilgisayarlı tomografi ve röntgen çekimi de gerekebilir. Birden fazla fıtık olduğunda veya kollara giden sinirlerde sıkışma varsa EMG de yapılması uygundur.

Boyun fıtığına bağlı ağrıda ilk seçenek her zaman cerrahiye gerek bırakmadan fizyoterapi ve dinlenme ile şikayetlerin hafifletilmesidir. Çoğunlukla kısa süreli dinlenmeler, basit ağrı kesiciler, bazen de boyun eklemlerini sabit tutacak boyunluk kullanımı ile boyun hareketlerinin sınırlandırılması ağrının azalmasına fayda sağlar.

Ayrıca doktor kontrolünde kullanılacak ‘nonsteroid ağrı kesiciler’ ağrının ve sinir kökünde ödem söz konusu ise bunun azalmasına, kas gevşeticiler ise boyun kaslarındaki spazmının çözülmesine katkıda bulunur.

Boyun fıtığı ameliyatı

Kuvvet kaybı ileri derecedeyse ve ciddi omurilik basısına bağlı belirtiler söz konusuysa büyük olasılıkla cerrahi gerekir. Bazen de fizik tedavi ve algoloji uygulamalarına yanıt alamayan, özel ilaç tedavilerinin (nöropatik ağrı tedavisi) başarılı olmadığı hastalarda da cerrahi önerilebilir.

Diğer konumuz boyun ağrısı nedir nasıl geçer okumanızı tavsiye ederiz.

Önerilen Branşlar: Aile Hekimliği, Beyin Cerrahi, Ortopedi, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon, Fizyoterapi, Algoloji

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz