Buerger hastalığı (burger)  çoğunlukla 50 yaş altı sigara kullanan erkeklerde görülen, kol ve bacak atardamar tıkanıklığı yapan bir hastalıktır.

Burger hastalığı neden olur?

Atar damar (küçük arterler) ve tolar damarları (ven) tutan, daha çok ayak ve bacakları etkileyen iltihaplı ve tıkayıcı bir damar hastalığı olan buerger hastalığında en büyük etken sigara kullanımıdır. Yaş, cinsiyet, ırk, ailesel faktörler ve bağışıklık sistemi ile ilgili me­kanizmaların etkisi daha sonra gelir.

Çoğunlukla ayak damarlarında, daha seyrek olarak da el damarlarında tıkanma yapar. Yürümekle ayak ve bacaklarda ağrı, ayak ve parmaklarda soğukluk, uyuşma ya da şiddetli ağrı, ayak parmakları ve topuklarda yaralar gibi belirtiler en sık rastlanan şikayetlerdir. Hastalığın başlangıç dönemlerinde; tırnakta solukluk, bacak kıllarında azalma, dökülme gibi yapısal değişiklikler ve deri­de renk değişiklikleri ve soğukluk görülebi­lir. Burger hastalığı ataklar halinde sey­reder. Tekrarlayan ataklar sonucunda par­mak uçlarında ya da ayakta kangren (doku ölümü) gelişir.

Burger hastalığı tedavisi

Teşhis, fizik muayene ve hasta şikayetlerinin dinlenmesinin ardından, damar içine boyalı mad­de verilerek damar yapısının görüntülen­mesi (anjiyo) ile konulur. Ancak kesin tanı için patolojik inceleme gereklidir.

Tedavide ilk şart sigaranın bırakılmasıdır. Etkilenen bölgeler soğuktan ve darbe almaktan ko­runmalı, ayak hijyenine dikkat edilmelidir. Kan sulandırıcı ilaçlar bazı hastalarda yararlı olabilir ancak doktor kontrolünde kullanılmalıdır.

Bazen cerrahi tedavi gerekebilir. Cerrahi tedavideki amaç damar kasılmasını sağlayan aktivitenin kaldırılarak kanlanmanın arttırılmasıdır. Yara iyileşme­sinin olmadığı ve doku Ölümünün ilerledi­ği durumlarda ise etkilenen bölge ampüte edilir.

Önerilen Branşlar: Aile Hekimliği, Dahiliye, Radyoloji, Girişimsel Radyoloji, Kalp Damar Cerrahisi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz