Burun Tıkanıklığı Nedir? Çeşitli nedenlerle burun içi hava geçişkenliğinin engellenmesiyle burundan nefes alamama durumuna verilen addır.

Burun Tıkanıklığı Nedenleri Nelerdir?

Sinüslerin (kafatasında bulunan boşluklar) ve geniz bölge­sinin çeşitli hastalıkları ve anatomik bozukluklarına bağlı olarak ortaya çıkar. pekçok nedeni olabilir. Bazen tek taraflı bazen çift tarafı görülebilir. Özellikle yatarken belirgin ha­le gelir. Yatakta dönüldüğünde bir tarafın tıkanıklığı açılıp diğer taraf tıkandığında normal burun döngüsü söz konusudur.  Burnun normal yapısı içerisinde sırasıyla bir tarafta şişme ve diğer tarafta büzülme meydana gelerek bu durum ortaya çıkar.

Başlıca nedenleri arasında burunda şişlik, ödem (nezle, akut ve kronik sinüzitler, çeşitli ilaç kulla­nımları, alerjiler ve hormonsal bozukluklar), anatomik (yapısal) nedenle­r (Septum ve konka eğrilikleri), nazal polipler (üzüme ben­zeyen salkımlar şeklinde görülen burun ve sinüslerin yangılı hastalıkları), burun tümörleri, geniz eti, burunda yabancı cisim gelir. Nefes almada zorluk, tıkanıklığa bağlı uyuma sırasında hormala, tıkanıklık nedeniyle ağız ve boğazda kuruluk başlıca belirtileridir.

Burun Tıkanıklığı Teşhis ve Tedavisi

Fizik muayene ile teşhis konur. Gerekirse endoskop yardımıyla burun ve boğaz muayenesi gerçekleştirilir. Tedavide altta yatan sebebin belirlenmesi önemlidir. Bazen sinüzit, polip, tümör gibi durumlarda röntgen, waters grafisi veya bilgisayarlı tomografi gibi ek radyolojik yöntemlere ge­rek duyulabilir.

Alerji şüphesinde alerji test­lerinin yapılması lazımdır. Enfeksiyon kaynaklı tıkanıklıklarda antibiyotik, alerjik durumlarda anti alerjik ilaçlar ve burun spreyleri kullanılır. Anatomik bozuklukları olan kişilerde septum ve konka cerrahileri ile geniz eti olan­larda geniz etinin çıkarılması (küçltülmesi) gereklidir. İlaç tedavisine yanıt alınamayan kronik si­nüzit olan kişilerde endoskopik cerrahiyle sinüslerin temizlenmesi gereklidir.

Önerilen Branşlar: Aile Hekimliği, Kulak Burun Boğaz, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları

saglikk.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz