Büyümenin Koruyucuları iş başında ! Çocuk Endokrinolojisi ve Diyabet Derneği, Merck’in katkılarıyla ebeveynlerde boy kısalığı konusunda farkındalık yaratmak için ‘Büyümenin Koruyucuları’ isimli bir proje hazırladı. Dernek proje için baba, doktor ve hemşireyi simgeleyen “Büyümenin Koruyucuları” olarak adlandırılan karakterler tasarladı. Çocuk Endokrinolojisi ve Diyabet Derneği, yıl boyu gerçekleştireceği etkinliklerle ebeveynleri boy kısalığı hakkında bilinçlendirmeyi amaçlıyor. Proje için özel karakterler tasarlandı Boy kısalığı hakkında ebeveynlerde farkındalık oluşturmak amacıyla hazırlanan “Büyümenin Koruyucuları” isimli kampanyaya start verildi. Çocuk Endokrinolojisi ve Diyabet Derneği farkındalık yaratman adına proje için özel karakterler tasarladı.

“Büyümenin Koruyucuları” ailelerle el ele!

Hem aileleri bilinçlendirmek hem de çocukların dikkatini çekmek için hazırlanan; anne, baba, doktor ve hemşireyi simgeleyen “Büyümenin Koruyucuları” karakterlerinin tanıtıldığı Facebook ve Instagram sayfaları aktif olarak yayına başladı. Böylelikle “Büyümenin Koruyucuları” ailelerle el ele olup boy kısalığı hakkında ebeveynleri bilinçlendirecek. Yıl boyunca devam edecek dijital kampanyanın yanı sıra çocuklar ve ebeveynlerin bir arada olacağı çeşitli etkinlikler ve bilinçlendirme toplantıları yapılması planlanıyor.

Büyümenin önemli kısmı ergenlikten önce oluyor.

Çocuğun boyunun toplum standartlarının ve anne – baba boy ortalamasının altında seyrediyor olması şeklinde tanımlanan boy kısalığında ailelerin fark edebileceği önemli belirtiler; çocuğun sınıfta arkadaşlarına göre küçük olması, pantolonunun kısalmaması veya ayakkabısının küçülmemesi olarak söylenebilir. Çocukların belirli aralıklarla çocuk doktorları tarafından izlenmeleri gerektiğini vurgulayan uzmanlar, büyümenin en büyük kısmının ergenlikten önce olduğunu belirtiyor. Çocuk Endokrinolojisi ve Diyabet Derneği Başkanı Prof. Dr. Feyza Darendeliler, sağlıklı da olsa her çocuğun büyüme sürecinin yakından takip edilmesi gerektiğinin altını çizdi. “Çocuğun sağlıklı büyüme süreci çeşitli etkenlerin kontrolü altındadır. Anne babadan geçen kalıtım ve sağlıklı beslenme çocuğun boyunu belirleyen önemli etkenlerdir” diyen Darendeliler, “Patolojik kaynaklı boy kısalıkları ise bazı iskelet sistemi hastalıkları, uzun süreli beslenme bozuklukları ya da altta yatan başka sistemik hastalıklardan kaynaklanır ve mutlaka tetkik gerektirir.” dedi.

 Toplam boy kısalıklarının yüzde 20’si patolojik kaynaklı Patolojik kaynaklı boy kısalığının toplam boy kısalıklarının % 15 ila % 20’sini oluşturduğunu belirten Prof. Dr. Feyza Darendeliler, sözlerine şu şekilde devam etti: “Bu kampanyayla boy kısalığı, boy kısalığının çeşitli nedenleri, büyüme hormonu eksikliği ve sadece kız çocuklarında görülen Turner Sendromu’na dikkat çekmeyi ve doktorunuzun kontrolünde erken yaşlarda tedaviye başlanmasının tedavi başarısı açısından öneminin altını çizmeyi hedefliyoruz” dedi. Sosyal medyadan ulaşabilirsiniz Aşağıdaki sosyal medya hesaplarından takip ederek “Büyümenin Koruyucuları” kampanyasına destek verebilir ve bu konuda merak ettiğiniz sorulara yanıtlar bulabilirsiniz. https://www.facebook.com/buyumeninkoruyuculari/ https://www.instagram.com/buyumeninkoruyuculari/

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz