2013 Haziran ayında Türk Gıda Kodeksi’ne alınan çiğ köfteye içerisinde kullanılan katkı maddeleri nedeniyle düzenlemeler getirildi. Bundan sonra çiğ köftelerde limon ve sirke dışında herhangi bir katkı maddesinin kullanılmasına yasak getirildi. Bu yasağa uymayan işletmelere ise çok ağır para cezaları uygulanacak.

Çiğ köftede sitrik asit dışında bir katkı maddesi bulunmayacak. Çiğ köfte içerisinde daha evvel kullanılan et suyu da artık yasak. Çiğ köfte içerisinde katkı maddesi olarak sadece sitrik asit kullanımına vize çıktı.

KATKI MADDESİ DÜZENLEMESİNE UYMAYANLARA PARA CEZASI

Toplum sağlığını ciddi anlamda tehdit ettiği düşünülen çiğ köfte içerisindeki kanserojen maddelerin kullanılması durumunda işletme sahiplerine 12.800 TL para cezası yaptırımı uygulanacak. Denetlemeler esnasında alınan numunelerle kurallara uyulup uyulmadığı kontrol edilecek.

ET YERİNE CEVİZ İÇİ KULLANILACAK

2008 yılında çiğ köfteler üzerinde et kullanımına yönelik bir düzenleme yapılmıştı ve çiğ köftelerde et yerine ceviz içi kullanılıyordu. Bu vakte kadar merdiven altı üretimler dışında çiğ köfte içerisinde et kullanılmaması yönünde kontroller yapılıyordu. 2013 Haziran ayında yapılan yeni düzenleme ile çiğ köfte içerisinde daha önce kullanılması yasaklanmayan bulyon ve ketçapta yasaklandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz