Skolyoza bağlı gelişen omurga eğriliğinin derecesel olarak ölçümünde en çok kulanılan metot tabiki “Cobb Açısı Ölçümü”.

Eğriliğe katılan en üst omurganın üst kenarı ile en alt vertebranın alt kenarına uzatılan düz çizgi arasında kalan açıya Cobb açısı adı verilir. Radyolojik veriler ile de Cobb açısı ölçülebilir. Omurga röntgeninde skolyotik eğriliğe katılan en üst ve en at omurganın belirlenmesinin ardından Cobb açısı değeri ölçülebilir.

Omurga eğriliği vücudun üst bölgesinde oluşması durumunda torakal kifoz, vücudun alt bölgesinde oluşması durumunda ise lumbal lordoz ön tanıları da konulabilir. Kifoz; kamburlaşma, lordoz ise bel çukurunun artması olarak ad adlandırılabilir.

Ölçümü yapılan Cobb açısı aynı zamanda hastalığın tedavi aşamasında da etkilidir. Dereceye bağlı olarak skolyozun hangi evresinde olunduğuna dair ön tanı konulur ve hastanın ihtiyacı doğrultusunda tedavi planı oluşturulur. Eğrilik açısı 40 dereceye kadar olan hastalarda cerrahi operasyon ikinci plandadır ve öncelikle fizik tedavi ve egzersiz uygulamaları tercih edilir. 40 dereceye kadar olan eğriliklerde hastaya özel korse uygulaması da yapılabilir. Tedavi planını etkileyen diğer unsurlar ise hastanın yaşı ve skolyozun kaynağıdır. Genç ve bayan hastalarda Skolyoz varlığı eğer ilerleyici ise derhal tedavi aşamasına geçilmelidir. Aksi taktirde Cobb açısı artacak ve eğriliğe kaburga kemikleri de dahil olmaya başlayacaktır. Bu durum beraberinde solunum yetmezliğine, kalp sıkışmasına daralan göğüs kafesine bağlı olarak ölüm riskini de getirecektir.

Cobb açısının 45 derece ve üzerinde seyrettiği, çocuk ve genç yaşta olan hastalarda, özellikle bayan nüfusta cerrahi tedavisine geçilebilmektedir. Uzman hekimin yapacağı testler sonucunda uygun görülmesi halinde omurgaların mümkün olduğunca doğru bir şekilde dizilimi sağlanacak, sabitleme ve füzyon operasyonları ile eğrilik açısı azaltılacaktır. Özellikle çocuk yaşta ve kas hastalıklarına bağlı gelişen skolyozun tedavisi daha zorlu bir süreçtir. Kas hastalığına bağlı olarak gelişen göğüs kafesi kaslarında atrofi beraberinde solunum yetmezliğine de neden olabileceği için cerrahi operasyonları her zaman riske sokmuştur. Bu nedenle tedavi planlamasında erken tanı ve teşhisin yeri çok önemlidir. Eğrilik açısının ilerleyişinin ergenlik çağının öncesinde durdurulması son derece önemlidir.

Kulak Sızlaması

saglikk.com

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz