Yoğun ve zor bir okul dönemi geride kaldı. Sömestir tatilinin fırsat bilinerek çocuklara doğru beslenmenin öğretilebileceğini belirten Anadolu Sağlık Merkezi Beslenme ve Diyet Uzmanı Ulaş Özdemir, “Yoğun tempoya ve okuldan aç gelmeye bağlı genelde çocukların önüne hazır yiyecekler konuyor. Tatili fırsat bilip bu gıdaları rafa kaldırmalı ve onlara yemek yapmayı ve nasıl beslenmesi gerektiğini öğretmek bu kısa tatil için çok verimli bir etkinlik olabilir. Pedagoglara göre de yemek yapmak çocuklardak özgüven gelişimine katkı sağlıyor” dedi. Ödül olarak şeker sunmayın !

Özellikle gelişim dönemindeki çocuklarda, tüketilen besinin kalitesinin uzun dönem sağlık durumları açısından çok önemli bir yer tuttuğunu vurgulayan Ulaş Özdemir, “Bu dönemde okulun bitmesine bağlı olarak çocuklarınıza kontrolsüz bir şekilde hazır gıda tüketim özgürlüğü de sunarsanız bu onlarda hep mutluluk ve ödül kodlaması yaratacağı için yıllar sonra da kendisini her üzgün hissettiğinde mutluluk hissini bu besinlerle arayacaktır. Bu da yerini kilo problemine bırakıp daha büyük mutsuzluklara zemin hazırlar. Şeker bir çocuğa ödül olarak asla sunulmamalıdır” şeklinde konuştu.

Ulaş Özdemir

HAZIR GIDA YEMEK SEÇMEYE NEDEN OLUR

Çocukların sömestir tatilinde sağlıklı besinlerle tanıştırılabileceğini söyleyen Ulaş Özdemir, “Sebzelere temas etsin, besinleri koklasın ve kontrollü bir şekilde doğrasınlar. Onlarla birlikte yemek yapmak uzun vadede beslenmeleri konusunda da bir fikir aşılayacaktır. Yemekleri önlerine devamlı hazır olarak sunulan çocuklarda yemek seçme çok fazla görülür. Ayrıca gelecekte de yemek yapmanın zor bir iş gibi görülüp hazır ve paketli ürünlere yönelimlerini artırabilir. Bu da toplumlarda artan obezitenin önemli sebeplerinden biri” diye konuştu.

KURABİYE DE GAYET SAĞLIKLI YAPILABİLİR

Sömestir tatilinde çocuklarla birlikte sağlıklı kurabiyelerin yapılabileceğini söyleyen Beslenme ve Diyet Uzmanı Ulaş Özdemir, çocuklara un ve şekerin kullanılmadığı kurabiyeler yapmanın imkansız olmadığını, un ve şekerin zararlarının da anlatılabileceğini ve çocuklara bu bilgilerin daha kolay aşılanabileceğini belirterek sözlerini noktaladı.

Çocuğa ödül olarak şeker sunmayın!

saglikk.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz