Doğumdan başlayarak çocuğun büyümesinin her kademesinde farklı bir tecrübe, farklı bir zorluk yaşanır. Gelişim, hem anne baba için hem de çocuk için sancılı bir süreçtir. Durum doğru yorumlanır, doğru hamleler yapılır ve krizi iyi yönetilirse huzur ve sükunet sağlanır.

Her doğum bir ayrılıktır

Dünyaya gelen her bebek göbek bağı ile bağlı olduğu annesinden ayrılır aslında. Bazı bebekler için bu kopuş çok sancılı geçer. Özellikle bazı çocuklar diğerlerine göre çok daha hassastır. Dünyaya geldikleri günden itibaren de bunu belli ederler. Örneğin kolik bebekler. Bu hassas bebekleri anne karnında gibi hissettirmek gerekir. Bol temas, kucak ve anne memesinde daha fazla vakit geçirmesi sağlanırsa daha huzurlu hale gelir.

Memeden kesilme

Dünyaya geldikten sonra bebekle anne arasındaki çok özel olan bir diğer bağ da anne memesidir. Zamanı geldiğinde yine bir ayrılık yaşanır.  Yine bazı çocuklarda bu süreç çok zor geçebilir. Kademeli ve güvenli geçişler ile bebeği rahatlatarak bu süreç iyi yönetilebilirse sorunsuz atlatılabilir.

2 yaş dönemi

Ayrılık kaygısının yaşandığı bir dönem olan 2 yaş dönemi yine çocuktan çocuğa farklılık gösterir. Yoğun bir ayrılık kaygısı yaşayan bir çocuğu, özgüven kazansın ve anneye bağımlı olmasın diye uzaklaştırmaya çalışmak onu bağımsız yapmaz, aksine daha da huzursuz, kaygılı ve hırçın yapar. Üstelik eskisinden çok daha fazla annesine düşkün hale gelir. Ayrılık anksiyetesini tırmandırmamak için bu dönemde anne ile çocuğun güvenli bağlanması gerçekleştirilmelidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz