Hiperaktivite bozukluğu, çocukluk çağından görülmeye başlanmakta ve tedavi edilmediğinde yetişkinliğe geçildikten sonra çeşitli sorunların yaşanmasına neden olmaktadır. Hiperaktivite bozukluğu ( DEHB) yaşam kalitesinin ciddi manada düşmesine neden olan ve değişik tedavi yöntemleri ile olumsuz etkisi azaltılmaya çalışınla bir rahatsızlıktır.

Hiperaktivite Bozukluğu Belirtileri Nelerdir?

Sürekli olarak hareket halinde olan ve dikkat eksikliği bulunan çocukların tanımlanmasında kullanılan hiperaktivite bozukluğu, bu kadar basit şekilde tanımlanmamalıdır. Sadece hareketli çocuklarda değil, içine kapanık ve sessiz şeklinde nitelenen çocuklarda da görülen bu rahatsızlık, konsantrasyon problemi yaşatarak, çeşitli sorunları ortaya çıkarır. Zekaları normal seviyede olan bu çocuklar, yetersizlik duyguları ile hayatlarını sürdürürler. Yetişkinlik döneminde ise bu durum devam ederek, iş ve aile hayatında sorunlar yaşanmasına sebebiyet verebilir.

Hiperaktivite Tedavisi

Hiperaktivite konusunda her ne kadar net bir şekilde tavsiye edilecek bir tedavi yöntemi olmadığı söylense de çeşitli elektro tedavi yöntemleri son dönemde uygulanmaya başlanmıştır. Kırmızı reçete ile satılan yetişkin hapları ise belirli saat dilimlerinde dikkat toparlayıcı niteliğe sahiptir. Ancak bu hapların çeşitli yan etkileri olduğunu da unutmamak doğru olacaktır. Hem çocuk hem de yetişkinlerin mutlaka bir doktora gitmesi ve hastalıkla ilgili yapılacaklar hakkında bilgi alması gerekmektedir. Sanıldığından çok daha büyük sorunlara neden olan bu hastalık, hayattaki başarı düzeyini doğrudan etkilemektedir. Bu sorunu yaşayanlar arasında bulunan ve kamuoyu tarafından tanınan Fütüristler Derneği başkanı Alphan Manas, hastalığı geç yaşta keşfettiğini ve o güne kadar yaşadığı sorunların bu rahatsızlıktan kaynakladığını bilmediğini ifade ediyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz