Cpk nedir, Neden Uygulanır?

Bir kısaltma olarak sağlık alanında kullanılan CPK aslen bir enzim olarak bilinen Kreatin Kinaz maddesinin kısaltılmış halidir. Sağlık noktasında düşünüldüğünde cpk nedir sorusu için ise genellikle vücutta kalp ve iskelet kaslarında bulunan bir enzim olduğu belirtilebilir. Bu nedenle sağlık merkezlerinde iskelet ve kalp kaslarının hasar durumlarını ve bazı hastalıkları tahlil edebilmek için CPK testi uygulanır. Doktorlar tarafından bu test uygulanmasından önce hastalara ağır egzersiz yapılmaması ve kasların çok fazla yorulmaması söylenir. Çünkü yorulma durumunda değerler normalden çok daha yüksek çıkabilir ve yanlış tedaviye neden olabilir.

Cpk Yüksekliği Neyi İfade Eder?

Doktor tarafından istenilen CPK testi sonrasında sonuçlarda yükseklik belirlenebilir. Genelde hastalarda bu sayfada belirtildiği gibi yaptığınız incelemeler üzere cpk yüksekliği herhangi bir kas hastalığına sahip olunduğunda ortaya çıkmaktadır. Bu hastalıklar arasında polimyozit ya da muskular distofi gibi rahatsızlıklar gösterilebilir. Yanık ve travma sonrasında, ameliyat sonrası, enfarktüs sonrası ve kas enjeksiyonları sonrasında da bu değer yüksek çıkabilmektedir. Özellikle ağır egzersizler ve spor sonrası değer yüksek çıkabileceği için test yapılmadan önce mutlaka doktor tavsiyesine uyarak ağır egzersizlerden, koşu ve spor çalışmalarından uzak durulmalıdır.

Normal Cpk Değerleri Nelerdir?

Normal bir koşulda her insanda yaşa göre ve hastalıklara göre bu değer değişebilir. Örneğin doğum sonrasında insanlarda en yüksek değerler görülürken ölüme kadar vücudun yaşlanması ile birlikte kas hücreleri azaldığı için bu değer azalabilir. Anneler tarafından küçük yaşlardaki çocuklar ve bebeklerde ölçüm yapıldığında değerlerinin çok yüksek çıkmasının normal olacağı bilinmeli ve endişe duyulmamalıdır. Normal koşullarda bu değer 22 ile 200 IU/L arasında olabilmektedir. Yetişkinlerde bu değerin üstü riskli olabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz