Crohn Hastalığı kronik (süreğen) ve sindirim sistemi kanalının ağızdan makata kadar herhangi bir noktasında oluşabilen bir inflamasyon hastalığıdır. Tutulan bölümde kalınlaşma, ülserler oluşur. Bu bölgelerde darlıklar görülür.

Crohn hastalığı neden olur?

Her yaşta görülebilen Crohn hastalığı, sıklıkla 18 ila 35 yaş arasında başlangıç gösterir. Nedeni halen tam olarak bilinmemektedir. Genetik geçişli en belirgin nedendir. Her iki ebeveynde de hastalık olması durumunda çocukların Crohn hastası olma riski yüzde 10, kardeşlerde hastalık olma riski ise yüzde 35’tir.

Genellikle rektumu, kolonu ve ince bağırsağın alt kısımlarını (ileumun son bölümü) etkileyen Crohn hastalığı, çok ender olarak mide, yemek borusu veya ağızda da görülebilir. Hastaların yaklaşık üçte birinde sadece kalın bağırsak, diğer üçte birinde ise sadece ince bağırsak etkilenmiştir. Kalan vakalarda ise her ikisi birden hastalığa maruz kalmıştır.

İnflamasyon, bağırsağın tüm katmanlarına kadar yayılabilir. Bunun yanında bazı bölümleri atlayabilir. Crohn hastalığının, özellikle yemek zamanlarında daha fazla karın ağrısı ve ishal gibi ısrarcı belirtileri vardır.

Crohn hastalığı belirtileri

Tutulan bölgeye göre değişik bulgulara yol açabilir. Bağırsakta ciddi daralmanın oluştuğu hastalarda şişkinlik, ağrı, kusma, kabızlık görülebilir. Kalın bağırsağın tutulduğu hastalarda dışkı ile kan gelmesi de görülebilir.

Crohn hastalığının aktif döneminde, hastalar yorgunluk, halsizlik hisseder ve ateş eşlik edebilir. Anüs çevresinde çatlak, iltihaplı akıntı yapan fistüller, apseler hastalığın diğer bulgularıdır. Crohn hastalığı olan çocuklar, hem büyümede hem de cinsel gelişimde gecikme yaşayabilirler.

Hastalar genellikle haftalar, aylar süren karın ağrısı, ishal, kilo kaybı yakınmalarıyla doktora başvurur. Basit kan tetkikleri kansızlık ve iltihaplanmanın bazı bulgularını gösterebilir.

Daha ileri tetkikler ile mide, ince ve bağırsağın görüntülenmesi sağlanabilir. Bu inceleme sırasında tanıda önemli olabilecek biyopsiler alınarak patolojik incelemeye gerek duyulabilir.

Crohn hastalığı tedavisi

Tedavi hastalığın semptomlarını gidermeye yönelik yapılır. İshalin şiddetini azaltmak, kronik ağrı ve inflamasyonu önlemek için doktor kontrolünde  çeşitli ilaçlar  kullanılabilir.

Hastalığın aktif dönemlerinde kullanılan kortikosteroid ilaçlar, inflamasyonun azalmasını sağlayarak karın ağrısı, ateş, ishal gibi şikayetlerin giderilmesini, iştahın artmasını sağlar.

Kortikosteroidler çok etkili olmakla birlikte yüksek dozlarda ve uzun süreli kullanıldığında yüzde şişme, kan basıncında artış, kan şekerinde yükselme, kemiklerde kalsiyum kaybı gibi istenmeyen yan etkilere yol açabilir. Bu nedenle ilacın olumlu etkisi sağlandıktan sonra ilaç dozu haftalar/aylar içinde kademeli olarak azaltılır veya tamamen kesilir.

Bağışıklık baskılayan bazı ilaçlar ise uzun dönemde hastalığın aktifleşmesini engellemek için kullanılır. Antibiyotiklerin Crohn hastalığındaki rolü net değildir. Apse, anüs çevresinde iltihaplanma gibi durumlarda doktor gerekli görürse kullanılabilir.

Crohn ameliyatı

Bazı durumlarda ameliyata da gerek duyulabilir. Örneğin anüs çevresinde apse, fistül gibi semptomlarda bu bölgeye yönelik lokal bazı girişimler yapılabilir.

İlaç tedavisine yanıt alınamayan bazı hastalarda inflamasyonlu bağırsak bölümünün çıkarılıp, açıkta kalan bağırsak uçlarının birleştirilmesi gibi daha büyük operasyonlar da gerekli olabilir.

Ancak ameliyat geçiren hastaların yarıya yakınında ameliyatlı bölümde ya da daha önce sağlam olan bağırsak alanlarında hastalığın tekrarlaması riski vardır. Cerrahi tedavi ancak çok gerekli durumlarda yapılır.

Önerilen Branşlar: Aile Hekimliği, Dahiliye, Romatoloji, Gastroentereloji, Genel Cerrahi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz