Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi’nde, 83 yaşındaki Terbiye Ağuş’a kalp kapakçığında meydana gelen problem nedeniyle ameliyatsız kalp kapakçığı nakli gerçekleştirildi.

Çukurova Üniversitesi’nden yapılan açıklamaya göre, kalp kapakçığında problem gelişen Terbiye Ağuş, kalbindeki şiddetli ağrı nedeniyle hastaneye başvurdu. Kardiyoloji Ana Bilim Dalında tedavi gören Ağuş’a TAVI (Transcatheter Aortic Valve Implantation) yöntemiyle kalp kapakçığı nakli gerçekleştirildi. Balcalı Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Yeşim Taşova, ekibini operasyonda gösterdikleri üstün başarıları nedeniyle tebrik etti.

KAPAKÇIK KİREÇLENMESİ YAŞLILIK SORUNU

Başhekim Taşova, hastanın açık ameliyatla yapılacak bir kalp kapakçığı nakline göre çok daha kısa bir zaman dilimi içerisinde taburcu olabileceğini ve kapalı yöntemlerle gerçekleştirilen operasyon sayesinde hastanın ilerleyen zamanlardaki yaşam kalitesinin çok daha iyi olacağını dile getirdi. Operasyonu gerçekleştiren ekibin başında bulunan Prof. Dr. Mesut Demir kalbin aort kapakçığının kireçlenmesi nedeniyle damar darlığının gelişmesinin özellikle yaşlı hastalarda önemli bir problem teşkil ettiğini söyledi. Kalbin aort kapakçığının kireçlenmesine bağlı olan damar darlığı ve damar tıkanıklıklarının kalp yetmezliği, ritim bozukluğu ve ölümlere neden olduğunu sözlerine ekledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz