Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 14°C
Yağışlı

Daflon 500 Nedir?

Daflon 500 Nedir?
13.11.2018
3.776
A+
A-

Daflon 500 Nedir?

Daflon 500, etken maddesi saflaştırılmış flavonoid fraksiyonu olan ve jelatin, magnezyum stearat, mikrokristalin selüloz, sodyum nişasta glikolat, gliserol, kırmızı demir oksit, talk, titanyum dioksit, sodyum lauril sülfat, sarı demir oksit, metil hidroksiprofil selüloz yardımcı maddelerine sahip bir ilaçtır. Kalp damar sistemi, vazoprotektifler, kapiller stabilizing ajanları, bioflavonoidler ve diosmin kategorisinde yer alır. Reçete ile kullanılır. Doktorunuz tedavi ve ilacın kullanımına dair direktifler verecektir. Tedavi süreci boyunca doktorunuzun tavsiyeleri doğrultusunda hareket ediniz. Talimat dışında kullanımı hem hastalıklarınızı olumsuz etkileyebilir hem yan etkiler oluşturabilir.

Daflon Ne İşe Yarar?

Daflon 500 , venöz staj, varisli damarlar gibi kan damarı rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılır. Toplar damarı koruyucu ve güçlendirici işleve sahiptir. Ayrıca iç hemoroitlerin yok edilmesine ve kanın aşırı incelmesinin kontrol edilmesini sağlar. Yine;

 • Kronik venöz yetmezliklerinde,
 • Venöz bacak ödemi tedavilerinde,
 • Bacak ağrısı tedavilerinde,
 • Gece gelen kramplarda,
 • Hemeroid krizlerine ait belirtilerin yok edilmesinde,
 • Lenf damarlarındaki drenajın iyileştirilmesi,
 • Toplar damar yetersizliği belirtilerinde şişkinlik hissinin giderilmesinde Daflon kullanılır.

Daflon 500 Kullanımı

Daflon 500, venüz yetersizliği tedavisinde günde iki tablet olarak kullanılır. Tabletlerin birisi öğle yemeği ile, diğeri akşam yemeği ile birlikte ağızdan alınır. Hemoroit krizleri tedavisinde ise kademeli olarak kullanılır. İlk dört gün günde 6 tablet, sonraki üç gün günde 4 tablet halinde alınır. Yemekle birlikte alınması gereken ilaç, yeterli miktarda sıvı ile bütün olarak yutulur. Ağızda çiğnenmez. İlaçlarınızı düzenli aralıklarla, saatinde almaya çalışınız. İlacın kullanım süresini doktorunuz belirler. İlaçtan istenen verimi almak için uygun dozajda tüketiniz. Almanız gerekenden fazla almanız halinde doktorunuza veya eczacınıza bilgi veriniz. Eğer herhangi bir öğünü atlarsanız dengelemek için çift doz almayınız ve sonraki öğünde normal dozunda almaya devam ediniz.

 • Daflon 500, hemoroit rahatsızlıkların tedavisi için kullanılıyorsa ilacı kullanmaya devam ederken lifli yiyecekler tüketilmelidir. Bu sayede hemoroit belirtileri azalacaktır. Ayrıca ilacı kullandığınız ve rahatsızlığınızın devam ettiği sürede bol su tüketiniz. Eğer 15 gün içerisinde ilacınızı düzenli kullanmanıza rağmen hemoroit rahatsızlığınızda iyileşme görülmezse doktorunuza başvurup bilgi veriniz. Tedaviyi gözden geçirmesini talep ediniz.
 • Daflon 500 toplar damar rahatsızlıklarına karşı kullanılıyorsa düzenli egzersiz yapmaya, ayakta fazla kalmamaya çalışınız. Fazla sıcaktan ve güneş altında kalmaktan kendinizi koruyunuz. Fazla kilolarınız varsa vermeye çalışınız.
 • İlaç, hemoroit dışında diğer anal şikayetlerin tedavisi için kullanılmaz. Bu sebeple doktor reçetesi dışında kullanılmamalıdır. Kullanıldığı taktirde yan etkileri olabileceği gibi asıl rahatsızlığınızın ilerlemesi devam edeceği için tedavisi güçleşebilir.
 • Daflon 500 ün araç ve makine kullanımını etkilediğine dair bir bulgu yoktur. Rahatlıkla kullanılabilir ve tedavi süreci devam ettirilebilir.
 • İlacın başka ilaçlarla bilinen bir etkileşimi yoktur. Fakat reçeteli bir ilaç kullanıyorsanız veya yakın geçmişte kullanmış iseniz doktorunuza veya eczacınızı bilgi veriniz.
 • Bazı ilaçlar tedavi süreci boyunca alışkanlık yapar ve kullanımı durdurulduğunda yan etkiler oluşturur. Daflon 500 için tedavi sonlandırılması halinde herhangi bir yan etki oluşumundan bahsedilemez.

Daflon 500 Gebelik Kategorisi

Daflon 500’ü hamilelik sürecinde kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız. Hamile olduğunuzu belirtiniz. Hamilelik dönemindeki etkilerine dair yeterli çalışma olamadığı için bu süreçte kullanımından kaçınılmalıdır. İlaç kullanılmaya devam ederken hamile olduğunuzu fark ederseniz yine doktorunuza veya eczacınıza bilgi verip danışınız.

Emzirme döneminde ilacın süte karışma olasılığından dolayı ilacı kullanmayınız. İlk kullanımdan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Daflon 500 Yan Etkileri

İlaç, bazı hastalarda istenmeyen etkilere sebebiyet verebilir. Olası yan etkileri mide rahatsızlığı ve halsizlik hissidir. Bu gibi durumlar ilacın kullanımı ve tedaviyi devam ettirmek için engel değildir. Eğer bahsi geçen yan etkiler haricinde;

 • Karın ağrısı,
 • İshal,
 • Baş ağrısı,
 • Nefes almada güçlük çekme,
 • Kurdeşen kaldırma,
 • Vücudun bazı bölgelerinde şişlik

gibi bir durumla karşılaşırsanız ilaç alımını durdurmalı ve doktorunuzu bilgilendirmelisiniz. Ayrıca ilacın etkilerinin çok güçlü veya çok zayıf olduğuna dair bir izlenime kapılırsanız bunu doktorunuza veya eczacınıza bildiriniz.

Daflon 500 Muadil

İlaç ile aynı bileşme sahip olan muadil bazı ilaçlar vardır. Eczanenizde bulamazsanız;

 • Varidos 450- 50 mg tablet,
 • Vendios 600 mg

İlaçlarını kullanabilirsiniz. Bu ilaçların da etkin maddeleri aynıdır ve bunların kullanım talimatı bilgileri üzerinden kullanmaya devam edebilirsiniz.

Daflon 500 Prospektüs

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.