Demir eksikliği anemisi nedir?

Demir eksikliği anemisi, vücuttaki demir düzeyindeki düşüklükten kaynaklıdır. Sık görülen ve kolay tedavi edilebilen bir anemi türüdür.

Demir eksikliği anemisi belirtileri ve nedenleri

Demir düzeylerinin düşük olması genellikle kan kaybı, kötü beslenme veya besinlerdeki demirin emilimindeki sorunlardan kaynaklanır. Vücudun sağlıklı alyuvar yapımı için yeterli demire sahip olmadığı durumlarda, zaman içinde gelişir. Yeterli demir olmadığında, depolanan demir kullanılmaya başlanır.

Kısa bir süre sonra depo da tüketilince vücut daha az alyuvar üretmeye başlar. Bu alyuvarlarda da normalden daha az hemoglobin bulunur. Demir eksiklği anemisi halsizlik (kendini yorgun ve bitkin hissetme), nefes darlığı, göğüs ağrısı, tırnaklarda kırılganlık, dilde şişme ve yaralar, ağız kenarlarında çatlaklar, dalakta büyüme ve sık enfeksiyonlara yakalanma gibi belirtilere yol açabilir.

Bu hastalarda buz, kireç, kül ve boya gibi yiyecek olmayan maddelere karşı aşerebilirler (pika). Bazı hastalarda da yorgun bacak sendromuna da (bacakları sürekli hareket ettirme dürtüsü) da neden olabilir. Ağır demir eksiklği anemisi kalp sorunlarına, enfeksiyonlara, çocuklarda büyüme ve gelişme ile ilgili problemlere ve diğer komplikasyonlara yol açar.

Demir eksikliği anemisi riski en fazla olanlar arasında bebekler, küçük çocuklar, kadınlar ve iç organlarında kanama olan yetişkinler yer alır.

İç kanama, (kanayan bir ülser, bağırsak polipi ya da kalın barsak kanseri gibi), aspirin veya steroid olmayan inflamatuar önleyici ilaçların (ibuprofen ve naproksen gibi) düzenli kullanımı, idrar yollarında kanama, ağır yaralanmalar, cerrahi operasyonlar, kötü beslenme, demir emiliminin yeterli düzeyde yapılamaması (Geçirilmiş bir bağırsak ameliyatı, Crohn hastalığı, Çölyak hastalığı gibi bağırsak hastalıkları, mide koruyucular demir emilimini bozabilir) veya sık kan alımlarından kaynaklanan kan kayıpları demir eksikliği anemisine neden olabilir.

Demir eksikliği anemisi tedavisi

Hastanın tıbbi öyküsü, şikayetleri ve fizik muayenesinin ardından yapılacak basit kan testleri ile teşhis kolaylıkla konulabilir. Tedavi ise eksikliğin nedenine göre düzenlenir. Beslenme tarzı değişiklikleri, vitamin takviyeleri, ilaçlar ve cerrahi girişimler hastalığın nedenine göre uygulanır.  Anemi nedir? Çeşitleri ve belirtileri ile tedavisi nasıl uygulanır yazımızıda okumanızı tavsiye ederiz.

Bir önceki yazımız orak hücreli anemi yazımızı okudunuz mu?

Önerilen Branşlar: Aile Hekimliği, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Dahiliye, Hematoloji, Gastroenteroloji

Aşağıdaki makaleler de ilginizi çekebilir.

Anemi Nedir?

Akdeniz Anemisi

Hemolitik Anemi Nedir?

Orak Hücreli Anemi Nedir?

Aplastik Anemi

Talasemi Nedir?

Demir Eksikliği Anemisi Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

saglikk.com

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz