Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 14°C
Yağışlı

Depresyon Nedir? Majör Depresyon Belirtileri, Nedenleri, Tedavisi

Depresyon Nedir? Majör Depresyon Belirtileri, Nedenleri, Tedavisi
18.07.2018
209
A+
A-

Depresyon, en basit tanımıyla çökkünlük, üzüntülü, mutsuz veya kederli olma halinin haftalarca sürmesi ve günlük yaşamı olumsuz etkileyecek kadar kişiyi etkilemesiyle ortaya çıkan psikiyatrik bir süreçtir.  

Depresyon nedenleri

Çoğu insan zaman zaman kederli ya da mutsuz hissedebilir, depresif duygular hayatın normal bir parçasıdır, çoğu durumda kendiliğinden kaybolur. Ancak beyni etkileyen ciddi bir hastalık olan majör depresyonun durumunda beynin belirli alanlarında ortaya çıkan kimyasal dengesizlik söz konusudur.

Hastalık olarak tanı konması için, kişinin şikayetlerinin en az iki haftadır sürüyor olması gereklidir. majör depresyonun, hastanın yemek yemesini, uyumasını, fiziksel dayanıklılığını hatta sağlıklı düşünce üretebilme yetisini etkiler. Geçici üzüntü hali ile depresyonun karıştırılmamalıdır.

Depresyonun farklı biçimler­de görülebilir. Çocukluk ve ileri yaşlarda da ortaya çıkabilir Depres­yonun genetik nedenler ya da yaşam olayları­na bağlı oluşan beyindeki biyokimyasal dengesizlik nedeniyle ortaya çıktığına dair pek çok çalışma vardır.

Ancak genetik yatkınlığı olan herkeste gelişmeyebilir. Majör depresyonda ço­ğunlukla beyin yapılarında veya beynin iş­levlerinde değişiklikler sonucu ortaya çıkar. Bu değişikliklerde ek faktörle­r de rol oynayabilir.

Önemli ka­yıplar, sorunlu ilişkiler, ekonomik sorunlar, iş yaşamındaki problemler, işsiz kalma gibi yoğun stresli herhangi bir olay depresyon atağını tetikleyebilir. İlk depresyon atağı daha çok stresli yaşam olaylarıy­la tetiklenir.

Yineleyen depresyon ataklarında ise daha hafif stres bile hastalığı tetiklemeye yeterlidir. So­nuçta ilk depresyonun atağı düzelse de beyin biyolojisinde uzun dönemli değişik­likler oluştuğundan sonraki ataklara yatkın­lık gelişmiştir.

Ayrıca “ikincil depresyon” gelişimine yol açan bazı tıbbi durumlar da söz konusu olabilir. Bunlar arasında, kalp krizi, kan­ser, ağır anemi, enfeksiyonlar, hormonal bozukluklar, beyin hastalıkları (inme, Parkinson, Multipl Skleroz, bunama gibi) yer alır. Bazı ilaçlar da depresif belirtilere neden olabilir (Bazı kalp, hipertansiyon, Parkinson, kanser, uyku ilaçları ile antibiyotikler, steroidler ve antipsikotikler gibi).

Depresyon belirtileri

Depresyonun ayırt edici belirtilerinin başında eskiden ke­yif alınan veya ilgi duyulan aktivitelerden keyif alamama, umutsuzluk ve karamsarlık, suçluluk, de­ğersizlik ve çaresizlik duyguları, enerjide azalma, halsizlik, konsantrasyon bozuklukları, karar ver­mede güçlük, unutkanlık, uykusuzluk, aşırı uyuma, iştah ve/veya kilo kaybı, aşırı yeme ve kilo alma, ölüm veya intihar düşünceleri ya da intihar girişimleri, tedirginlik, bunaltı ve baş ağrısı, sindirim sistemi sorunları, ağrı  gibi bedensel yakınmalar, hareketler ve davranışta yavaşla­ma, durgunluk, tedirgin bir görünüm, sıklıkla üzüntülü ve kederli duygular yer alır. Sık ağlama, bunaltı da bu belirtilere eşlik eder.  

Depresyon nasıl anlaşılır?

Belirtilerden beş veya da­ha fazlasının en az iki haftadır sürüyor olması ve kişinin günlük yaşamını olumsuz etkilemesi ile majör depresyon teşhisi konulur. Ancak tıbbi bir rahatsızlıklarla ilişkili ikincil bir depresyondan şüphe ediliyorsa bazı tahliller gerekecektir (B12 eksikliği, tiroid hormonu düşüklüğü gibi).

Depresyon tedavisi

Majör depresyon tedavisinde antidepresan ilaçlar ve psikoterapi birlikte kullanılır. İki yöntemin bir arada kullanılmasının en etkin tedavi olduğu birçok çalışmada gös­terilmiştir. Hafif depresyonlarda psikotera­pi bazen yeterli olsa da orta ve ağır depresyonlarda antidepresan ilaç kullanımı önemlidir.

Antidepresanlara yanıt 4 ila 6 hafta­da ortaya çıkar ve tedaviye en az 6 ay devam edilmelidir. Yineleyen depresyonlarda antidepresan tedavi süresi uzar. Ağır depresyonlarda hasta­neye yatış gerekebilir.

Önerilen Branşlar: Aile Hekimliği, Psikiyatri, Psikolojik Danışmanlık, Nöroloji, Dahiliye

Depresyon Nedir? Majör Depresyon Belirtileri, Nedenleri, Tedavisi

saglikk.com

YORUMLAR