Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu) (DEHB), akademik, sosyal ve psikiyatrik sorunlara yol açabilen ve olumsuz etkileri yaşam boyu sürebilen bir hastalıktır. Görülme sıklığı yüzde 5-7 civarındadır. Çocuklukta başlayıp yüzde 60-70 oranında yetişkinlikte de devam edebilen bir rahatsızlıktır.  

Dikkat eksikliği neden olur?

DEHB nedenlerinin biyolo­jik olabileceği gibi birçok farklı faktörden etkilendiği düşünülmektedir. Merkezi sinir sisteminin gelişmesindeki yetersizlik ya da hasarlar, genetik, nörokimyasal, psikososyal veya çevre­sel etkenler bunlar arasındadır. Anne-babaların veya eğitmenlerin tutumlarının hastalığın ortaya çıkmasında bir etkisi yoktur.

Dikkat eksikliği belirtileri

Belirtilerin başında detaylara dikkat etmeme, sürekli hata yapma, dikkati korumada zorlanma, dinlemiyormuş izlenimi, verilen komutları izlemede güçlük çekme, organizasyon sorunları, yoğun düşünme gerektiren işlerden kaçınma, eşyalarını kaybetme, dikkatin kolayca dağılması, günlük işlerin unutulması gelir. Ayrıca aşırı hareketlilik, uzun süre yerinde oturamama, otururken elin, ayağın kıpır kı­pır olması, çoğu zaman hareket halinde ol­ma gibi belirtiler de eşlik edebilir.  

Dikkat eksikliği nasıl anlaşılır?

Belirtilerin bazılarının 7 yaşından önce başlaması, semptomların ve bunların neden olduğu olumsuz sonuçların en az iki ortamda ortaya çıkması, toplumda, okulda ya da mesleki yaşamda bozulmalar oluştur­ması teşhis koymada kullanılan kriterlerden bazılarıdır.

Çocukluk, ergenlik, yetişkinlik dönemlerinde DEHB’nin belirtileri değişebilir. Belirtiler yıllar içinde birbiriyle yer değiştirebilir ve geçişler yaşanabilir. Dolayısıyla da aynı kişide değişik dönemlerde farklı belirtiler izlenebilir. Örneğin hayatının bir döneminde hiperaktivite-dürtüsellik baskınken diğer bir döneminde ise  daha ön planda olabilir.

Hiperaktivite tedavisi

Dikkat eksikliği nasıl giderilir?’ denildiğinde en önemli seçeneklerden biri ilaç tedavisidir. Dikkat eksikliği ilacı olarak bilinen Metilfenidat HCL etken maddeli ilaç kırmızı reçeteyle alınabilmektedir. İlaç tedavisiyle eş zamanlı olarak bilişsel-davranışçı terapi, neurofeedback, play attention ve dikkat artırma eğitimi gibi yöntemler de tedavide hızlı etkilidir ve daha iyi iyileşme oranları sağlar. Tedavide aile, çocuk, öğretmen işbirliği gereklidir.  

Önerilen Branşlar: Aile Hekimliği, Psikiyatri, Çocuk Psikiyatrisi, Nöroloji

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz