Sindirim kanalı çeperini geçen mukoza fıtığına verilen addır. Sindirim kanalının her yanında görülebilirse de, en çok kalınbağırsakta oluşur. Divertikül daha çok 40 yaşın üzerinde rastlanır. Tüm sindirim kanalı boyunca görülebilirse de en sık kalın bağırsakta ortaya çıkar.

Divertikül Nedeni ve Belirtileri

“Divertikülum” kolon gibi içi boş bir organın duvarından dışarı doğru çıkıntı yapan anormal bir kese veya poş olarak tarif edilir. Kalın bağırsağın daha çok sol tarafında ve sonuna yakın (sigmoid kolonda) görülürler. Çoğu zaman sessiz sedasız gelişir. Birden fazla olduğunda divertikülozis adını alır. Posasız gıda tüketimi başlıca nedenler arasında gelir. Bunun dışında spastik (irritabl) kolon hastalığının da divertiküle zemin hazırladığı düşünülmektedir. Divertiküldeki keseleşmeler, atar  damarlarla komşuluk ettiği için kanamalara yol açma riski taşır. Ayrıca iltihaplanabilir ve divertikülit oluşmasına neden olabilir.

Bu iltihaplanma da kese boynunun dışkı veya ödem so­nucu tıkanması ve buradaki bakteri popülasyonunun artmasıyla oluşur. Enfeksiyon bölgeyle sınırlı kalabilir ya da karın içine yayılabilir. Bu durumda hasta karın sol  alt tarafında ağrı­dan şikayet eder. Has­taların genellikle kabızlık şikayeti vardır. Ateş ve titreme olabilir. Divertikülit varlı­ğında ise genellikle kanama yoktur.

Divertikül Teşhis ve Tedavisi

Hastanın genel şikayetleri, fizik muayene bulguları ile ultrasonografi ve bilgisayarlı tomografi teşhis koymada yardımcı olur. Herhangi bir komplikasyona yol açmamış divertikül tedavi gerektirmez. Diyetle lif alımının arttırılması uygundur. Divertikülit varlığında ise hastalık eğer sınırlı ise; ağızdan beslemenin kesilmesi ve antibiyotik tedavi uygulanması gerekir. Hastalığa bağlı olarak apse oluşumu varsa, apse boşaltılır.

Enfeksiyon karın boşluğuna yayılırsa acil cerrahi tedavi gerekir. Bu cerra­hi sırasında bağırsakların etkilenen bölüm­leri çıkarıldıktan sonra geri kalan kısımları­na kolostomi (bağırsağın karın duvarına ağızlaştırılması işlemi) gerekebilir. Tekrarlayan divertikülit atakları sonrasında etkilenen bağırsak bölümlerinin çıkarılma­sı amacıyla cerrahi yapılabilir.

Önerilen Branşlar: Aile Hekimliği, Genel Cerrahi, Gastroentereloji, Beslenme ve Diyet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz