İstenmeyen zamanlarda gebelik oluşumunu önlemek için kullanılan doğum kontrol yöntemleri, günümüzde hamileliğin önlenmesinde kullanılan en etkili yöntemlerdir.

Farklı birçok uygulamayla, istenmeyen gebelikler rahatlıkla önlenebilmektedir. Bu yöntemlerin bir kısmı tıbbi yöntemler olduğu için, doktor tavsiyesi dışında kesinlikle kullanılmamalıdır.

Doğum kontrol yöntemleri nelerdir?

En sık kullanılan ve etkisi bakımından oldukça başarılı olan gebeliği önleme yöntemleri, şunlardır.

Doğum kontrol hapları

En sık kullanılan yöntemlerden birisi olan doğum kontrol hapları, hamileliği önleme yöntemleri arasında pratikliği ve etkisi nedeniyle tercih edilmektedir. Ancak kullanılan hapın doktor tavsiyesi üzerine olması, sağlık açısından oldukça önemlidir. Ayrıca hapların kullanılmasına engel olabilecek sağlık sorunlarının olup olmadığı ya da bu hapların farklı komplikasyonlara sebep olup olmayacağı, yine doktorunuzdan öğrenmeniz gereken şeyler arasındadır.

Bu haplar rahim ağzında bulunan salgıların kalınlaşmasına sebep olarak, spermin anne rahmine ulaşmasını önleyerek gebeliğe engel olmaktadır. Yumurtanın oluşmasını engelleyen doğum kontrol hapları, olumlu yönleri olduğu kadar olumsuz yönleri de bulunan yöntemlerin başında gelir.

Doğum kontrol haplarının olumlu yönleri şunlardır.

 • Adet kanamasını azalttığı için, kanamaya bağlı kansızlığın görülmesinde önleyici özelliği bulunmaktadır.
 • Rahim ve yumurtalık kanserine karşı koruyucu etkileri olan doğum kontrol hapları bulunmaktadır.
 • Dış gebeliğin önlenmesine önemli ölçüde katkı sunar.
 • Sivilce ve akne oluşumunu engellediği bilinmektedir.
 • Hapları kullanmaktan vazgeçildiğinde hemen gebeliğin oluşabilir olması, diğer bazı yöntemlere göre avantaj sağlayabilmektedir.
 • Adet döneminin düzenli olmasına yardımcı olur.
 • Adet sancı ve ağrılarının azaltılmasında yardımcıdır.
 • Tüplerde ve rahimde iltihap oluşumunu engelleyici özelliği bulunmaktadır.
 • Meme ve yumurtasında kist bulunan kişilerde, bu kistlerin ilerlemesini engeller.

Doğum kontrol haplarının olumsuz yönleri

 • Her gün kullanılmasının gerekli olması nedeniyle, aksatılmadan kullanma gerekliliği bulunmaktadır.
 • Mide bulantısına sebep olabilir.
 • İlk defa kullanılmaya başlandığı dönemlerde, birkaç kilo almanıza neden olabilir.
 • Kadınlarda yüksek tansiyonun artmasına ve görülmesine sebep olabilir.

Doğum kontrol haplarını karaciğer rahatsızlığı bulunanlar, şeker hastaları, hipertansiyon hastaları, bacaklarında şişme ve kızarıklık bulunanlar, damar tıkanıklığı olanlar, adet düzensizliği bulunanlar ve hapların kullanımını sıklıkla unutacak kişilerin, kullanmamaları tavsiye edilmektedir.

Spiral kullanımı

Doğum kontrol yöntemleri arasında tıpkı doğum kontrol hapları gibi yaygın bir şekilde kullanılan ürünlerden birisi de, rahim içi araçlardır. Başta spiral olmak üzere farklı rahim içi araçlar doğum kontrol haplarına göre avantaj sağladığı gibi, bir takım olumsuz yönleri de bulunmaktadır.

Olumlu yanları

 • Haplara göre en olumlu yönleri günlük kullanma ihtiyacının bulunmamasıdır.
 • Esnek malzemeden yapılmış spiraller, kadın hastalıkları ve doğum uzmanları tarafından rahim içine yerleştirilir. Bu rahim içi araçları sayesinde, cinsel ilişki esnasında spermin kadın tüpüne ulaşması engellenmektedir.
 • Özellikle daha önceden hamile olmamış kadınlar ve birden fazla kişiyle cinsel ilişkisi bulunmayanlar, rahim içi araçları daha güvenli bir şekilde kullanabilirler.
 • Hamileliğin önlenmesine yardımcı olan rahim içi araçların, cinsel ilişkiye hiçbir zararı olmadığı gibi, bakırlı şekilde yapılan araçların gebelikten 12 yıl kadar koruduğu bilinmektedir.

Bu araçların en olumsuz yanları ise;

 • Adet gününü ve kanama miktarını artırma riskinin bulunmasıdır.
 • Adet döneminde ağrıların görülmesi ve hazne içine kayması gibi farklı riskler de barındırmaktadır.
 • Ayrıca cinsellik ile bulaşabilecek hastalık riski bulunanların, rahim içi araçlar kullanılması pek tavsiye edilen bir durum değildir.

İğneler

Doğum kontrol yöntemleri arasında üstteki yöntemlere göre fazla tercih edilmese de, bir başka yöntem de iğnelerdir. Hormon içeren iğneler aylık ya da 3 aylık aralıklarla yapılır. İğnenin yapılmasının ardından kana ağır ağır hormon salgılanarak, yumurtanın oluşmasını engellemektedir. Ayrıca rahim ağzı salgılarının kalınlaşmasını sağlayarak, rahime spermin geçmesini engeller.

Döl hücrelerini öldüren fitil ve tabletler

Erkek döl hücrelerinin ölmesini sağlayan fitil ve tabletler, hamileliği önleme yolları arasında kullanılan yöntemlerden biridir. Bu fitil ve tabletler cinsel ilişki öncesinde kadının rahmine yerleştirilmektedir. Cinsel ilişki esnasında spermlerin kadının rahmine ulaşmadan ölmesini sağlayarak, yumurtanın döllenmesi engellenir.

Kadının tüplerinin bağlanması

Bu yöntem kalıcı olup, hiçbir şekilde geri dönüşü olmamaktadır. Bu nedenle tüplerini bağlatmak isteyenlerin, bu konu üzerinde uzun süre düşünerek karar vermesi oldukça önemlidir.

Kondom kullanımı

Erkeklerin cinsel ilişki öncesinde kondom kullanması, hamileliği önleyecek yöntemler arasındadır. Penis ile vajina arasında cinsel ilişki hassasiyetini yitirmeden bir set oluşturarak, spermin rahme ulaşmasını engeller. Kılıf, prezervatif ve kaput gibi isimlerle anılan bu kondomları büyük alışveriş merkezlerinden, sağlık ocaklarından ve eczanelerden rahatlıkla temin edebilirsiniz.

Erkeğin kanallarının bağlanması

Hamilelikten korunmak için kullanılan yöntemlerden biri olan ve vazektomi ismi ile bilinen erkeğin kanallarının bağlanması, geri dönüşü olmayan kalıcı yöntemler arasındadır. Bu nedenle bu yöntemin uygulanmadan önce, iyi bir şekilde düşünülmesi gerekir. Bu yöntemi uygulayanlar da herhangi bir şekilde meni miktarında azalma, sertleşme sorunu, cinsel istekte azalma ya da tatminsizlik gibi durumların ortaya çıkması söz konusu değildir.

Meme estetiği hakkındaki yazımızı okumak için tıklayın.

saglikk.com

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz