Dolorex Nedir?

Dolorex ağrı kesici, vücudun değişik bölgelerinde ortaya çıkan ağrıların hafifletilmesi için kullanılan ağrı kesici bir ilaçtır. 50 miligram şeklinde 10’lu veya 20’li tabletler olarak paketlenmiş şekilde satılan bu ilaç, doktor önerisiyle ve reçete sayesinde satın alınabilir. Genel olarak bu ilacın kullanımı için 18 yaşın üstünde olmak en uygun yaş aralığıdır.

İlaç kısa sürede etki göstermesi ile birlikte ağrıları iyileştiren ve çok sık bir şekilde tıbbi tedavilerde kullanılan ilaçlar arasında yer almaktadır. İlacın net bir etki göstermesi için bol su ile birlikte tek seferde yutulması ve çiğneme ya da suda eritme gibi yöntemlerin tercih edilmemesi gerekir. Bu ilaç özellikle kazalar ve zedelenmeler sonrasında şişliklerin tedavi edilmesi için kullanılabilir. İltihap tedavi etme özelliği bulunmadığı için iltihaplı ağrılarda tek başına kullanılmamalı ve doktor tavsiyesi ile verilen diğer ilaçlarla birlikte kullanılmalıdır.

Dolorex içeriği 

Dolerex ağrı kesici hap içeriğinde etken madde olarak Diklofenak Potasyum bulunur.

Dolorex Ne İşe Yarar?

Ülkemizde tıbbi tedavilerde çok sık bir şekilde görülen ve eczanelerde en kolay şekilde bulabileceğiniz ağrı kesicilerden biri olan Dolorex ağrı kesici birçok farklı ağrı tedavisi için kullanılabilir. Özellikle cerrahlar tarafından ameliyatlar sonrasında ortaya çıkan ağrıların ve şişliklerin tedavi edilmesi için önerilmektedir. Trafik kazaları, düşme, iş kazaları ve ev kazaları gibi durumlarda oluşan zedelenme, gerilme ve burkulma gibi durumlarda ağrı kesici olarak kullanılabilir. Fizik tedavi ve ortopedi noktasında sırt ağrısı, yumuşak doku romatizması ve dirsek ağrıları gibi durumlarda etkili olabilir. Migren ataklarında ortaya çıkan ve hayatı çok olumsuz etkileyen ağrıların belirli bir oranda hafifletilmesi için kullanılabilir. Ayrıca kulak ve burun enfeksiyonları gibi durumlarda da ağrıları gidermek için kullanılabilir.

Dolorex Alkol

Birçok farklı ağrı kesici ilacın alkol ile birlikte kullanılması hiçbir zaman doğru bir sonuç oluşturmaz ve hatta istenmeyen yan etkiler ortaya çıkarabilir. Bu nedenle Dolorex ağrı kesici ilacın da mutlaka alkol ile kullanılmaması gerekmektedir. Eczane üzerinden satın aldığınız ilaçların prospektüsünde de okuyabileceğiniz üzere alkol ile ağrı kesici ilaçlar bir araya geldiğinde etkili bir sonuç oluşturmuyor. Hatta ağrı kesici ilaçlar alkol ile birlikte kullanıldığında, çok yüksek bir risk göstererek mide kanaması ve karaciğer hasarları ortaya çıkarabilir.

Dolorex Regl

Bayanlar tarafından önemli bir şekilde merak edilen farklı konulardan birisi be Dolorex ağrı kesici ilaç kullanımının regl döneminde ortaya çıkardığı etkilerdir. Bu ilaç adet sancılarının hafifletilmesi için geçici bir süre ile birlikte kullanılabilir. Yine de bu konuda doktorlar tarafından önerilen ayrıntılara dikkat ederek ilaç kullanılması daha sağlıklı ve doğru bir sonuç oluşturacaktır. Bu konuda net olarak bir bilimsel çalışma gerçekleştirilmiş olmamasına karşın adet kesme gibi bir sonuç ortaya çıkarmadığı bilinmektedir. Yani daha açık bir şekilde belirtmek gerekirse, adet ağrılarında geçici bir hafifletme ve rahatlatma oluşturduğu için kullanılan bu ilacın kanama ile doğrudan bir etkisi bulunmamaktadır. Bu ilacı adet kanaması dönemlerinde kanamayı durdurmak için kullanamazsınız.

Dolorex Yan Etkileri

Tüm ağrı kesiciler bazı yan etkiler ortaya çıkarabilirler. Örneğin, Dolorex düzenli şekilde kullanılması sonrasında bazı yan etkiler gösterebilir. Bilinçli ve normal dozda kullanım gerçekleştirildiğinde herhangi bir yan etkisi bulunmamasına rağmen içeriğinde diklofenak potasyum maddesi bulunduğu için bazı kişilerde alerjik reaksiyon gösterebilir. Ortaya çıkan yan etkileri mutlaka dikkate alınması gerekirken, bu etkiler arasında;

  • yüksek ateş,
  • boğaz ağrısı,
  • göğüs ağrısı,
  • cilt ve gözde sararma
  • şiddetli karın ağrısı
  • mide bulantısı
  • uykusuzluk veya uyku hali
  • aşırı yorgunluk
  • kas ağrıları ve sertleşme görülebilir.

Bu gibi etkiler de mutlaka doktor desteği alınmalıdır. Ayrıca hafif oranda baş ağrısı, karın ağrısı, iştah kaybı, saç dökülmesi gibi durumlar da görülebilir.

Dolorex Muadili

Eczanelerde Dolorex ağrı kesici ile aynı etken maddeyi içeren başka muadil ilaçlar da bulunmaktadır. Bu muadil ilaçlar arasında yine aynı değerde içeriklere sahip olan ve aynı miligram değerlerine sahip olarak Cataflam, Codefen, Diclofix, Diclomec, Dikloron ve Voltaren gibi ilaçlar gösterilebilir. Bu ilaçlarda etken madde ve sağladıkları fayda niteliği ile birlikte muadil olarak sonuç oluşturabilecek etki sağlamaktadır.

Dolorex Prospektüs

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz