Adını dünyaca ünlü Fransız doktor Pierre Dukan’dan alan diyet, günümüzde en sık kullanılan diyet programları arasında yer almaktadır. Belirli evrelerle uygulanan diyet programı, sağlıklı zayıflama konusunda yıllardır kullanılan en bilindik yöntemler arasındadır. Peki dukan diyeti nasıl yapılır? Örnek dukan diyeti listesi nedir? Gibi diyet hakkında farklı birçok sorunun cevabını, sizlerle paylaştık.

Dukan diyeti nedir?

Dukan diyeti Pierre Dukan tarafından hazırlanmış ve on yıllar boyunca başta ünlü kişiler olmak üzere herkesçe kullanılan, 4 ayrı evreden oluşan sağlıklı zayıflama diyetlerinden biridir.

Diyete tam olarak uyulması halinde, sağlıklı bir şekilde zayıflamak mümkün olmaktadır.

Dukan diyeti evreleri

Atak evresi

İlk evre olan atak evresinde, hızlı bir şekilde kilo vermeye yarayacak 72 farklı besin maddesinin tüketilmesi öngörülmektedir. Bu besin maddelerinin yüksek protein içermesi, atak aşamasında dikkat çeken şeylerden biridir.

Yağsız süt, yağsız peynir, yengeç, yağsız jambon, midye, yumurta ve protein içerikli yüksek gıdalar atak aşamasında en sık kullanılması gereken besinler arasında yer almaktadır.

Dukan diyeti seyir evresi

Asıl kilo kaybının yaşandığı aşama, seyir aşamasıdır. Bu aşamada saf protein seçenekleri fazlaca yer almaktadır. Bu seçenekler arasında ise 28 çeşit, farklı sebze bulunmaktadır. Dukan diyeti listesi içerisinde bazı günlerde sırf protein ağırlıklı beslenmek gerekirken, bazı günlerde ise sadece sebze ağırlıklı beslenmek gerekmektedir. Sebze ağırlıklı beslenme günlerinde, sınırsız bir şekilde sebze tüketilmesi serbesttir.

Konsolidasyon evresi

Bu aşamada her gün sebze ve protein ağırlıklı besinler tüketilebilir. Diğer evrelere göre biraz daha rahat olan konsolidasyon aşaması, aynı zamanda bir miktar yağsız peynir, 2 dilim tam buğday ekmeği ve biraz meyve tüketilebilecek aşamalar arasındadır. Ayrıca bu evrede haftada bir ya da iki gün ödül olarak karbonhidrat ağırlıklı besinlerin tüketilmesine de izin verilmektedir.

İstikrar evresi

Bu aşamada yemekten zevk aldığınız şeyleri daha rahat tüketebilirsiniz. Bu evreye geldiğinizde sadece Perşembe günleri, protein tüketmek gerekmektedir. Diğer günler rahat bir şekilde farklı besinleri tüketebilirsiniz. Bu evreye kadar kilo vermiş olacağınız için, perşembe günleri alacağınız proteinler vermiş olduğunuz kiloları korumanız hedeflenir.

Örnek dukan diyeti listesi

1.      Gün

Kahvaltı: füme somon, iki tane yumurta, bir bardak yağsız süt

Öğle yemeği: yağsız beyaz peynir ile hazırlayacağınız jambon ruloları ve sade quark

Akşam yemeği: Akşam yemeğinde birkaç damla sıvı yağ ile hazırlayacağınız ızgara dana eti tüketilmelidir. Aynı zamanda sarımsak, zencefil, soya sosu ve karabiber gibi baharatlarla hazırlanmış sos tüketilebilir.

1.      Gün

Kahvaltı: 1,5 yemek kaşığı kadar yulaf ezmesi ve 200 gram yağsız yoğurt kahvaltılarda tüketilebilir.

Öğle yemeği: 1,5 yemek kaşığı yulaf ezmesi ve 200 gram kuşbaşı doğranmış tavuk tercihinize göre hazırlanarak tüketilmelidir.

Akşam yemeği: isteğe göre çeşitli otlar ve 3 damla sıvı yağ ile hazırlanmış ızgarada balık

2.      Gün

Kahvaltı: yağsız süt ve yulaf ezmesi ile hazırlanmış karışım

Öğle yemeği: 175 gram kıyma kullanılarak hazırlanmış kıymalı yumurta

Akşam yemeği: sade quark, 3 damla sıvı yağ ile pişirilmiş 3 tane yumurta

3.      Gün

Kahvaltı: yağsız süt ve yulaf ezmesi ile hazırlanmış bir porsiyon omlet

Öğle yemeği: bir yemek kaşığı zeytinyağlı salata ve 2 yumurta ile yapılmış omlet akşam yemeği: buğulama kuşkonmaz ve 200 gram somon balığı akşam yemeğinde tüketilebilir.

Haftanın geriye kalan 3 gününde ise, yukarıdaki karışımlara uygun olarak liste çıkarılabilir. Ya da aşağıda vereceğimiz besin ögelerinden yukarıdaki listeye uygun olacak şekilde, farklı bir program daha çıkarabilirsiniz.

Dukan diyetinde izin verilen gıdalar

Peynir ve süt çeşitleri: yağsız krem peynir, yağsız krema, yağsız süt, yağsız peynir, yağsız yoğurt

Vejeteryan besinleri: tofu, vejeteryan burger, soyalı yemekler

Deniz ürünleri: kılıçbalığı, uskumru, ton balığı, sardalya, kalamar, somon, alabalık

Kümes hayvanları: yumurta, bıldırcın, yabani ördek, hindi eti, tavuk ciğeri, tavuk eti

Kırmızı et: yağsız sığır eti, dana jambon, pastırma, pirzola, biftek, dana bonfile

Meme büyütme hakkındaki yazımızı okumak için tıklayın.

saglikk.com

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz