DOLAR 5,7129
EURO 6,4352
ALTIN 259,8
BIST 97.098
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 25°C
Gök Gürültülü

Ensefalit (Beyin İltihabı) Nedir?

Ensefalit (Beyin İltihabı) Nedir?
REKLAM ALANI
18.07.2018
47
A+
A-

Ensefalit Nedir?

Virüsler adı verilen mikroplar sayesinde gelişen ve diğer bir adı beyin iltihabı olan ensefalit her yaşta görülebilen bir hastalık olarak bilinmektedir. Birçok farklı belirti gösteren bu rahatsızlık, nörolojik bulgular ve nöbetler gibi sorunlar da oluşturabilir. Erken tanı ve tedavi yöntemlerinin çok büyük önem taşıdığı bu hastalıkta, her kişiye göre farklı belirtiler görülebilir. Özellikle bebekler, kanser hastaları, yaşlılar, AIDS hastaları gibi kişilerde bağışıklık sistemi düşük olduğunda, hastalık daha kolay bir şekilde ortaya çıkabilir. Sivrisinek ve kene popülasyonunun çoğaldığı bazı coğrafi bölgelerde yaz veya ilkbahar mevsiminde daha sık görülebilir.

Ensefalit neden olur?

Ensefalitlerin en yaygın nedeni viral enfeksiyonlardır. Akut ensefalit birkaç gün içerisinde ortaya çıkarken, kronik en­sefalit haftalar veya aylarca sürebilir. En çok herpes simpleks virüsü (HSV), enterovirüsler, suçiçeği virüsü olan varisella zoster (VZV), kabakulak virüsü, arbovirüsler, Epstein Barr virüsü (EBV), HIV, kuduz virüsü, kızamık virüsü, kı­zamıkçık virüsü, influenza virüsü, adenovirüs ve sitomegalovirüs (CMV), ense­falite neden olan virüslerin başında gelir.

Ensefalit belirtileri

Grip benzeri ensefalit belirtileri, yüksek ateş ve şiddetli baş ağrısının yanı sıra zihinsel karışıklık, nöbet geçirme ve duyusal sorunlara neden olabilir. Ateş, baş ağrısı, bulantı, kusma, bilinç değişikliği, ışığa hassasiyet, nadiren ense sert­liği, boyun ağrısı, hareket bozukluk­ları, yürüme zorluğu, huzursuzluk veya vücut sıcaklığı kontrolünde bozulma, kas zayıflığı veya felci, sinir felçleri, konuşamama, işitme ve­ya görme problemleri, duyu kaybı, havale geçirme, ani hafıza kaybı, halüsinasyonlar, karar vermede bozulma gibi diğer belirtilerle karakterizedir.  

TEŞHİS VE TEDAVİ:

Teşhiste nörolojik muayene ve hastanın öyküsü önemlidir. Bunun yanı sıra psikiyatrik değerlendirme de gerekebilir. Hastanın muayenesi ve öyküsü alındıktan sonra bazı kan testleri ve görüntüleme yöntemleri gibi tetkiklerle teşhis kesinleştirilir.

Ensefalit tedavisi

Akut ensefalit tedavisi aciliyet ge­rektirir. Tedavileri farklı olduğundan ensefalitler benzer bulgulara yol açan bakteriler ve diğer mikroplarla gelişen menenjitler, beyin apsesi, hipoglisemi, kanda sodyum düzeyinde düşüklük, kanda kalsiyum düzeyinin düşme­sine neden olabilen bazı hastalıklardan, zehirlen­melerden, epilepsiden, Beh­çet Hastalığı gibi inflamatuvar hastalıklar­dan, kanserlerden ve enfeksiyon sonrası en­sefalitten ayırt edilmelidir. Ensefalit tedavisinde nedene yönelik antibiyotik veya antiviral ajanlar, bazen antiepileptik ilaçlar veya kortikosteroidler kullanılır. Ani gelişen ensefalitte hastaneye yatış şarttır. Bazı hastalarda fizik tedavi gibi ek tedaviler gerekli olabilir.

Ensefalit İlaçları

Hastalığın tedavisinde ilaç kullanılmasının amacı komplikasyonları en alt düzeye indirmektir. İstirahat ile birlikte kullanılan bu ilaçlar özellikle vücut ağrıları için ağrı kesici ve iltihapları gidermek için antibiyotikler şeklinde tercih edilir. Yaşanan kasılma nöbetlerini engellemek için kullanılan ilaçlar, sakinleştiriciler ve beyin dokusunda şişme gibi bazı olgulara karşı kortikosteroidler kullanılır. Mantar enfeksiyonları durumunda ise damar yoluyla verilen mantar ilaçları tercih edilebilir.

Beyin İltihabı Ne Kadar Sürer?

Beyin iltihabı rahatsızlığı için doktorlar tarafından başlanan ilaç tedavisi ve diğer tedavi yöntemler ile birlikte iyileşme süreci değişim gösterebilir. Özellikle hastalığın hangi virüsten kaynaklandığına bağlı olarak iyileşme süreci değişebilir. İlaç tedavisi uygulanması ile birlikte hastalığın tedavi süresi 3 haftaya kadar ulaşabilir. Hastalık sonrası tedavi işlemleri ise kullanılacak ilacın türüne ve sendromların tedavi edilmesine bağlı şekilde değişir.

Ensefalit Sonrası Sendromu

Beyin iltihabı rahatsızlığı, hafif seyirli rahatsızlıklarda kısa sürede iyileşebilmektedir. Ancak ağır süreli vakalarda ölüm bile söz konusu olabilir. Bazı hastalar tamamen iyileşseler dahi kalıcı hasarlar ve ensefalit sonrası sendromu görülebilir. Bu hasarlar arasında öğrenme güçlüğü, kas felçleri, konuşma bozukluğu, körlük ve duyu bozuklukları görülebilir. Özellikle hastalığın Herpes simpleks virüsü nedeniyle ortaya çıkması sonrasında hastalarda ölüm oranı yüksek olurken, iyileşme sonrasında Klüver-Bucy sendromu gelişebilir. Birçok farklı ölçütün bir arada bulunduğu bu sendromda epileptik nöbetler gibi rahatsızlıklar ortaya çıkabilir.

Önerilen Branşlar: Aile Hekimliği, Acil Tıp, Nöroloji, Çocuk Nöroloji, Çocuk Hastalıkları ve Sağlığı,Nöroşirurji, Pediatrik Nöroşirurji, Enfeksiyon Hastalıkları

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.