Enteropatik Artrit Nedir? İltihabi bağırsak hastalıkları olan Crohn ve ülseratif kolit gibi hastalıklara eşlik eden iltihabi bir eklem hastalığıdır.

Enteropatik Artrit Nedenleri ve Belirtileri

Crohn veya ül­seratif koliti olan hastaların yüzde 2 ila 20’sinde gö­rülür. Her iki hastalıkta da  eklem iltihabı (artrit), en sık görülen bağırsak dışı yakınma­dır. Hastalık diz, ayak bileği gibi eklemleri etkiler. Eklem tutulu­mu ile bağırsak tutulumu doğru orantılıdır. Sakroiliak kemikte (leğen kemiği) yer alan tutulum ve ankilozan spondilit tablosu da iltihabi bağırsak hastalıklarıyla ilişkili olabilir.

Sakroiliak tutulum, ülseratif kolitli hastaların yüzde 1 ila 25’inde, Crohn hastalarının ise yaklaşık yüzde 7’sinde görülür. Hastalık seyrinde sadece bağırsak ve eklemler değil aynı zamanda göz de artritten etkilenebilir. Hastalığın neden başladığı ya da tetikleyici etken hala tam olarak bilinmemektedir.

Bağırsak şikayetleri ya da inflamasyona bağlı geçirgenlik artışı ile bağışıklık sisteminin bozulması söz konusudur. Klinik olarak eklem ağrısı, eklem şişliği, eklemlerde ısı artışı, kızarıklık hastalığın karakteristik belirtileridir. Bazen beş, bazen de daha az eklem tutulumu görülebilir. Bazen tek bir eklemde dahi tutulum söz konusu olabilir.

Enteropatik Artrit Teşhisi ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Detaylı bir hasta öyküsü ile fizik muayene, bazen de görüntüleme tetkikleri teşhis için yardımcı olacaktır. Eklem ağrısı ve eklem tutulmaları ağrı kesici ilaçlar yardımıyla kontrol altına alınabilir. Fakat ağrı kesiciler hastalığın seyrini durdurmaz ve bazı vakalarda bağırsak şikayetlerini artırabilir. Son yıllarda, hastalığın kontrolü için kullanılan bazı biyolojik ajanların belirtileri oldukça azalttığı görülmektedir.

Diğer konumuz bağırsak tıkanması

Önerilen Branşlar: Aile Hekimliği, Dahiliye, Romatoloji, Gastroentereloji

saglikk.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz