Eritema Nodosum Nedir? Belirtileri ve Nedenleri? Yağ dokusu iltihabı olan “pannikülit”in oluşturduğu, bacakların ön yüzünde görülen duyarlı ve ağrılı şişliklere denir.

Eritema Nodosum Belirtileri ve Nedenleri

Pannikülit’e bağlı gelişen eritema nodosm, genellikle diz ve diz altında, bacak ön yüzünün derisinde ve ayakta ani gelişen, deriden kabarık, kızarık, ısı artışı olan, ağrılı, fındık veya ceviz büyüklüğündeki (genellikle 2–6 cm çapında) şişlikler şeklinde görülür. Derinin aşırı reaksiyon verdiği bir durum olarak da adlandırılabilir.

Eritema nodosumun birçok nedeni vardır; ama en sık nedeni, streptokokların neden olduğu boğaz enfeksiyonudur.  Ayrıca romatizmal ateş, tüberküloz, bazı bakteri ve mantar enfeksiyonları, Behçet hastalığı, iltihabi bağırsak hastalıkları (Crohn, Ülseratif Kolit gibi), sarkoidoz, bağ dokusu hastalıkları, gebelik, bazı ilaçlar (doğum kontrol hapları ve bazı anti­biyotikler) olası eritema nodozum nedenle­ri arasında yer alır. Ancak; eritema nodosumlu hastaların çoğunda altta kesin bir neden bulunamayabilir.

Eritema Nodosum Teşhisi ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hastaların çoğunda kortizon olmayan inflamasyon giderici ilaçlar, soğuk uygulama, ayak elavasyonu (yükseğe kaldırma) faydalı olur. Tedaviye dirençli olgularda kısa süreli steroid kullanılabilir. Özellikle Behçet hastalığında veya sık nükseden eritema nodosumlarda kolşisin tedavisi gerekebilir. Çok nadiren romatolog takibinde; potasyum iyodür ve bazı romatizmal ilaçlar da kullanılabilir.

Önerilen Branşlar: Aile Hekimliği, Dahiliye, Romatoloji

Eritema Nodosum Nedir? Belirtileri ve Nedenleri

saglikk.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz