Erkeklerde saç dökülmesinin birçok nedeni vardır. Bunlar içerisinde en sık karşılaşılan saç dökülmesi, genetik sebeplerden kaynaklananlardır. Buna ek olarak yanlış beslenme ve hayatının büyük bir kısmında stres faktörlerine maruz kalan kişilerde de saç dökülmesinin sıklıkla görüldüğü bilinmektedir. Ailenizde genetik bir saç dökülmesi ya da kellik problemi varsa gelişen tıp sayesinde bunun kısmen de olsa önüne geçebilirsiniz.

GÜNDE 100 SAÇ TELİ KAYBI NORMAL

Saç dökülmelerinde kişilerin saçlarındaki değişimleri izlemesinin önemli bir yeri bulunmaktadır. Saçlarınızda ciddi incelmeler, kıvrımlar, parlaklığın kaybolması gibi durumlar ya da dökülmeler meydana geliyorsa bunu fark ettiğinizde derhal bir doktora gitmenizde ve gerekli incelemeler sonucunda tedaviye başlanılması önemlidir. Erken müdahale edilmeyen saç dökülmeleri tedaviyi güçlendirebilir. Uzmanlar günde 100 tel saç dökülmesinin normal olduğunu savunmaktalar. Dolayısıyla her saç dökülmesi durumunda da hemen endişelenip, panik yapmanıza gerek yoktur.

DEMİR EKSİKLİĞİ ÖNEMLİ BİR NEDEN 

Kansızlık (anemi) nedeniyle demir eksikliği meydana gelmektedir. Bu da saç dökülmesine neden olmaktadır. Tabii ki her saç dökülmesinde demir haplarına sarılmamak gerekir. Çünkü vücuttaki demir fazlalığı da farklı hastalıklara neden olabilmektedir. Saç dökülmesinden musdaripseniz ve bunun demir eksikliğinden kaynaklandığından şüpheleniyorsanız doktorunuz size kan sayımı önerecektir. Bir diğer neden de tiroid bozukluklarıdır. Tiroid bezlerinizin olması gerekenden daha fazla çalışması ya da normale göre daha yavaş çalışması da saç dökülmesine neden olabilen bir durumdur. İlaç kullanımı da yan etki olarak saç dökülmesine neden olabilir. Tedaviniz için kullandığınız ilaçlarla birlikte saçlarınızda dökülme olursa doktorunuza durumu bildirin ve tedavi şeklinizin tekrar değerlendirilmesini isteyin.

VİTAMİNİN FAZLASI DA DERT

Vücudunuzda A vitamini ve selenyum fazlalığı varsa bıu da saç dökülmesine neden olabilir. Doktorunuzun bununla ilgili önerileri ile bu durumun önüne geçilebilir. Erkekler üzerinde yapılan bir araştırma, sigara içen erkeklerde saç dökülmesinin artış gösterdiği sonucunu ortaya çıkartmıştır. Bu sebeple eğer herhangi bir hastalığınız yoksa ve saçlarınızda dökülme problemi yaşıyorsanız sigarayı bırakmalısınız.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz